Wyprowadzka z dziećmi przed rozwodem

• Autor: Iryna Kowalczuk

Opis Problemu:

W poradzie poruszamy problem wyprowadzki matki z dziećmi przed rozwodem.

 

Mąż złożył pozew o rozwód z mojej winy. Wprawdzie jestem po romansie, ale dlatego, że mąż rzucił pracę i zaczął ignorować mnie i dzieci. Napisał, że ciągle mnie nie ma i musi opiekować się dziećmi. Czy mogę wyprowadzić się z dziećmi jeszcze przed rozwodem i bez zgody ojca? Czy lepiej poczekać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wyprowadzka z dziećmi przed rozwodem

Prawo ojca do kontaktu z dziećmi

Podejmując jakiekolwiek działania w tym wyprowadzkę od męża z dziećmi przed rozwodem, musi Pani mieć świadomość, iż mężowi jako ojcu dzieci, posiadającemu pełnię praw rodzicielskich, przysługuje prawo do kontaktu z dziećmi. W związku z tym ma on prawo wiedzieć, gdzie i z kim dzieci przebywają, jaki jest ich stan zdrowia, jak się rozwijają (emocjonalnie, fizycznie), jakie czynią postępy w rozwoju oraz o wszelkich codziennych sprawach z życia dzieci. Ojciec dzieci ma także prawo do kontaktów z dziećmi, jak również do zabierania ich do siebie, na weekendy czy wakacje.

Poinformowanie ojca dzieci o miejscu zamieszkania dzieci

Oczywiście dzieci powinny zamieszkiwać z obojgiem rodziców – przynajmniej do chwili, gdy władza rodzicielska przysługuje Państwu obojgu i nie zostało ustalone w inny sposób miejsce pobytu dzieci, np. tylko u jednego z Państwa. W związku z tym w sytuacji, gdy wyprowadzi się Pani z domu z dziećmi bez wiedzy ojca, może on powiadomić o tym fakcie policję i zgłosić uprowadzenie dzieci. Aby tego uniknąć, wystarczy, by wyprowadzając się z domu, poinformowała Pani męża o tym, gdzie dzieci będą od tej pory zamieszkiwać. Koniecznie proszę to zrobić przy świadkach lub na piśmie, za potwierdzeniem od męża, iż otrzymał on to pismo od Pani. Jeszcze lepiej, gdyby udało się zostawić mężowi pisemną informację o miejscu zamieszkania dzieci, jak również samą wyprowadzkę przeprowadzić w obecności świadka. Dzięki temu w sytuacji, gdyby ojciec dzieci „nasłał" na Panią policję, by odebrała dzieci, będzie Pani miała dowód, iż robi on to całkowicie złośliwie.

Zobacz również: Matka zabrała dziecko bez zgody ojca

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Złożenie wniosku do sądu o uregulowanie kontaktów partnera z dziećmi

Wyprowadzając się, proponuję, by od razu złożyła Pani wniosek do sądu o uregulowanie kontaktów partnera z dziećmi. Może Pani to zrobić np. w odpowiedzi na pozew rozwodowy złożony przez męża. We wniosku tym wystarczy, iż wykaże Pani, z jakich powodów się Pani wyprowadziła oraz zaproponuje Pani, w jaki sposób będą ustalane kontakty ojca z dziećmi. Winna Pani wskazać, kiedy, w jakim miejscu i w czyjej obecności mąż może spotykać się z dziećmi, czy może zabierać dzieci do siebie, na jak długo, kiedy dzieci muszą wrócić do Pani itp.

Zobacz również: Czy matka może wyprowadzić się z dzieckiem bez zgody ojca?

Ustalenie przez sąd pobytu dzieci

Jedyne, co partner może w tej sytuacji zrobić, to wystąpienie do sądu o ustalenie miejsca pobytu dzieci u niego – z doświadczenia wiem, iż sądy w 99% spraw ustalają, że dzieci winny przebywać u matki, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie są przez nią zaniedbywane, a matka nie ma problemów z alkoholem i narkotykami. Oczywiście może także wnosić o pozbawienie Pani władzy rodzicielskiej, jednak tutaj musiałby wykazać Pani karygodne zachowanie, zaniedbywanie dzieci, bicie, znęcanie się, a także Pani uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy niemoralne prowadzenie się. Bardzo rzadko pozbawia się rodziców władzy rodzicielskiej. 

Zobacz również: Wyprowadzka przed rozwodem

Wystąpienie do sądu o zasądzenie alimentów na dzieci

Mąż może także odmówić dobrowolnego płacenia alimentów na dzieci. Dlatego też, by uniknąć takiej sytuacji, winna Pani wystąpić do sądu o zasądzenie alimentów na dzieci. Gdy będzie Pani posiadać wyrok rozwodowy zasądzający jednocześnie alimenty, będzie Pani mogła nawet wbrew woli męża egzekwować je za pośrednictwem komornika.

Żądanie wydania dzieci przez ojca

Mąż może także zjawić się u Pani z policją, żądając wydania dzieci. Ponieważ nie mają Państwo uregulowanych kwestii miejsca zamieszkania dzieci, policja po wyjaśnieniu sytuacji odstąpi od czynności, tłumacząc, iż nie mają podstaw prawnych do zabrania dzieci od Pani.

Odmowa podpisania zgody na wydanie paszportu dzieciom

Ojciec dzieci może też odmówić podpisania zgody na wydanie paszportu dzieciom, jeżeli chciałaby Pani wyjechać za granicę. Wówczas będzie Pani musiała wystąpić do sądu o wydanie takiej zgody.

Podsumowując: wyprowadzając się z domu, proszę mieć na to świadków i pamiętać o konieczności poinformowania męża o miejscu nowego zamieszkania dzieci. Po drugie, proszę jak najszybciej wystąpić z wnioskiem do sądu o ustalenie miejsca zamieszkania dzieci u Pani oraz o uregulowanie kontaktów ojca z dziećmi, jak i zasądzenie alimentów na rzecz dzieci od męża.

Zobacz również: Przeprowadzka z dzieckiem do innego miasta

Zastanawiasz się czy możesz wyprowadzić się z dziećmi od męża przed rozwodem, lub matka dzieci wyprowadziła się z dziećmi i nie wiesz jakie masz prawa jako ojciec i co zrobić, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »