Odroczenie sprawy rozwodowej z powodu choroby psychicznej małżonka

• Zaktualizowano: 2024-01-18 • Autor: Marek Gola

4 miesiące wyprowadziłem się od swojej żony, nie wytrzymałem psychicznie. Pod koniec kwietnia żona złożyła pozew o rozwód. Żona leczy się psychiatrycznie. Bardzo ją kocham, ale obawiam się, że jeśli nie zgodzę się na rozwód, zrobi sobie krzywdę. Czy choroba psychiczna może być powodem odroczenia rozprawy rozwodowej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odroczenie sprawy rozwodowej z powodu choroby psychicznej małżonka

Ważność oświadczenia woli osoby chorej

W pierwszej kolejności musi Pan złożyć odpowiedź na pozew, w którym podniesie Pan wszelkie swoje twierdzenia i zarzuty. Innymi słowy, winien Pan wskazać na treść art. 82 K.c., zgodnie z którym „nieważne jest oświadczenie woli złożone przez osobę, która z jakichkolwiek powodów znajdowała się w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli. Dotyczy to w szczególności choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego, chociażby nawet przemijającego, zaburzenia czynności psychicznych”.

Jak podkreśla się w literaturze przedmiotu:

„»Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli« nie może być pojmowany w znaczeniu całkowitego braku świadomości. Całkowity brak świadomości, jeżeli wystąpi, charakteryzuje się zupełną niemożnością działania, a zatem problem oświadczenia czegokolwiek w ogóle nie może wchodzić w rachubę. »Stan wyłączający świadome powzięcie decyzji i wyrażenie woli« nie może być rozumiany dosłownie, wobec czego nie musi oznaczać całkowitego zniesienia świadomości i ustania czynności mózgu. Wystarczy istnienie takiego stanu, który oznacza brak rozeznania, niemożność rozumienia posunięć własnych i posunięć innych osób oraz niezdawanie sobie sprawy ze znaczenia i skutków własnego postępowania” (wyr. SN z dnia 7 lutego 2006 r., sygn. akt IV CSK 7/05; por. wyr. SN z dnia 27 lipca 2010 r., sygn. akt II CSK 147/10).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Odroczenie rozprawy rozwodowej

Pierwszym sposobem jest powołanie się na stan zdrowia psychicznego żony. Dobrze byłoby, gdyby poparł Pan swoje stanowisko dokumentacją od psychiatry. Drugim sposobem jest wnioskowanie o mediację. Mediacja to bardzo popularny sposób rozwiązywania spraw małżeńskich. Gdyby udało się Panu przekonać żonę do mediacji albo gdyby sąd Państwa na taką mediację skierował (konieczna jest jednak zgoda żony), wówczas zyskałby Pan co najmniej od 4 do 7 miesięcy.

Jeżeli przedłożyłby Pan dokumentację medyczną, sąd może postanowić o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego psychiatry i psychologa na okoliczność świadomości żony w zakresie podjęcia decyzji o rozwiązaniu Państwa małżeństwa. W tej sytuacji podstawą byłby przepis art. 278 § 1 K.p.c. w zw. z art. 82 K.c. 

Podsumowanie

Artykuł porusza kwestię odroczenia sprawy rozwodowej z powodu choroby psychicznej małżonka, podkreślając, że choroba może wpływać na świadome wyrażanie woli i decydowanie. Zaleca się przedstawienie dokumentacji medycznej i rozważenie mediacji jako metod na odroczenie rozprawy i ocenę zdolności decyzyjnych osoby chorej.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej rozwodu lub innych kwestii prawnych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism, które pomogą Ci w Twojej sytuacji prawnej, dostępnych z wygodą i dyskrecją przez Internet. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »