Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieznany adres ojca dziecka a sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-03-18

Chcę założyć sprawę o ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca mojego dziecka. Mój były mąż w ogóle nie interesuje się dzieckiem. Problem jest w tym, że nie wiem, gdzie mieszka i gdzie pracuje, a nie znając adresu miejsca zamieszkania, nie mogę skierować do niego pozwu. Dodam, że nie jest nigdzie zameldowany. Co mam zrobić w tej sytuacji? Moja sytuacja wydaje się beznadziejna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieznany adres ojca dziecka a sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Jak złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie znając miejsca zamieszkania pozwanego?

Z treści Pani pytania wynika, iż Pani wolą jest pozbawienie ojca Pani dziecka władzy rodzicielskiej. Były mąż (ojciec dziecka) w ogóle nie interesuje się dzieckiem. Niestety nie zna Pani jego miejsca zamieszkania. Nie ma wiedzy gdzie pracuje. Wskazuje Pani, iż nie jest nigdzie zameldowany.

W pierwszej kolejności pozwolę sobie nawiązać do Pani zdania, jakoby były mąż nie był nigdzie zameldowany. Zachodzi pytanie, czy taką informację posiada Pani z MSWiA Centrum Personalizacji Dokumentów, czy też jedynie sprawdzała Pani powyższe w urzędzie właściwym dla Pani miejsca zamieszkania? O ile nie posiada Pani informacji z MSWiA radziłbym w chwili obecnej skierować wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA celem wydania informacji danych z rejestru PESEL. Prawo do żądania ww. dokumentów wynika z treści art. 50 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

Informacja, którą Pani uzyska pozwoli albo ustalić miejsce zamieszkania byłego męża, albo da Pani sygnał, by wniosek o pozbawienie ojca dziecka władzy rodzicielskiej połączyć z wnioskiem o ustanowienie dla niego, z uwagi na fakt, iż jest nieznany z miejsca pobytu, kuratora dla doręczeń.

Ustanowienie ojcu dziecka kuratora dla doręczeń 

O ile nie będzie Pani dysponowała informacją z MSWiA o tyle sąd może nie ustanowić dla ojca dziecka kuratora dla doręczeń, albowiem nie będzie miał dowodu na okoliczność braku miejsca zamieszkania. Oczywiście kurator dla doręczeń spowoduje, że koszty sprawy wzrosną.

Powyższe wynika wprost z treści art. 143 K.p.c. i następne, zgodnie z którymi, jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.

O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie.

Jak Pani widzi, nie jest Pani w sytuacji beznadziejnej, lecz czasochłonnej, albowiem uzyskanie informacji z MSWiA wiąże się z oczekiwaniem około 2-3 miesięcy.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Sprawowanie opieki nad dzieckiem przez konkubenta

Żyję w konkubinacie z moim partnerem. Jestem z nim w ciąży i niebawem urodzę dziecko. Mam jeszcze dziecko z poprzedniego związku nieformalnego. Uczęszcza ono...

Walka biologicznego ojca o dziecko

Jestem mężatką od 14 lat. Trzy lata temu miałam romans i urodziłam dziecko z kochankiem. Wszystkie dzieci wychowuję jednak z mężem. Ojciec...

Wyprowadzka z dziećmi przed rozwodem

Mąż złożył pozew o rozwód z mojej winy. Wprawdzie jestem po romansie, ale dlatego, że mąż rzucił pracę i zaczął ignorować mnie...

Wskazanie opiekunów dziecka w razie śmierci rodziców

Wraz z żoną mamy dziecko. Czy w testamencie każde z nas może wskazać osoby, które miałby stać się pełnoprawną rodziną w przypadku...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »