Nieznany adres ojca dziecka a sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej

• Zaktualizowano: 2024-04-16 • Autor: Marek Gola

Chcę założyć sprawę o ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej ojca mojego dziecka. Mój były mąż w ogóle nie interesuje się dzieckiem. Problem jest w tym, że nie wiem, gdzie mieszka i gdzie pracuje, a nie znając adresu miejsca zamieszkania, nie mogę skierować do niego pozwu. Dodam, że nie jest nigdzie zameldowany. Co mam zrobić w tej sytuacji? Moja sytuacja wydaje się beznadziejna.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nieznany adres ojca dziecka a sprawa o pozbawienie władzy rodzicielskiej

Jak złożyć wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej nie znając miejsca zamieszkania pozwanego?

Z treści Pani pytania wynika, iż Pani wolą jest pozbawienie ojca Pani dziecka władzy rodzicielskiej. Były mąż (ojciec dziecka) w ogóle nie interesuje się dzieckiem. Niestety nie zna Pani jego miejsca zamieszkania. Nie ma wiedzy gdzie pracuje. Wskazuje Pani, iż nie jest nigdzie zameldowany.

W pierwszej kolejności pozwolę sobie nawiązać do Pani zdania, jakoby były mąż nie był nigdzie zameldowany. Zachodzi pytanie, czy taką informację posiada Pani z MSWiA Centrum Personalizacji Dokumentów, czy też jedynie sprawdzała Pani powyższe w urzędzie właściwym dla Pani miejsca zamieszkania? O ile nie posiada Pani informacji z MSWiA radziłbym w chwili obecnej skierować wniosek do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA celem wydania informacji danych z rejestru PESEL. Prawo do żądania ww. dokumentów wynika z treści art. 50 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności.

Informacja, którą Pani uzyska pozwoli albo ustalić miejsce zamieszkania byłego męża, albo da Pani sygnał, by wniosek o pozbawienie ojca dziecka władzy rodzicielskiej połączyć z wnioskiem o ustanowienie dla niego, z uwagi na fakt, iż jest nieznany z miejsca pobytu, kuratora dla doręczeń.

Zobacz również: Pozwany nie odbiera pozwu o alimenty

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie ojcu dziecka kuratora dla doręczeń 

O ile nie będzie Pani dysponowała informacją z MSWiA o tyle sąd może nie ustanowić dla ojca dziecka kuratora dla doręczeń, albowiem nie będzie miał dowodu na okoliczność braku miejsca zamieszkania. Oczywiście kurator dla doręczeń spowoduje, że koszty sprawy wzrosną.

Powyższe wynika wprost z treści art. 143 K.p.c. i następne, zgodnie z którymi, jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być doręczony pozew lub inne pismo procesowe wywołujące potrzebę podjęcia obrony jej praw, doręczenie może do chwili zgłoszenia się strony albo jej przedstawiciela lub pełnomocnika nastąpić tylko do rąk kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sąd orzekający. Przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

O ustanowieniu kuratora przewodniczący ogłosi publicznie w budynku sądowym i lokalu wójta (burmistrza, prezydenta miasta), w sprawach zaś większej wagi, gdy uzna to za potrzebne, także w prasie.

Jak Pani widzi, nie jest Pani w sytuacji beznadziejnej, lecz czasochłonnej, albowiem uzyskanie informacji z MSWiA wiąże się z oczekiwaniem około 2-3 miesięcy.

Zobacz również: Czy po odebraniu praw rodzicielskich trzeba płacić alimenty?

Przykłady

 
Julia i nieobecny ojciec

Julia stara się o pozbawienie władzy rodzicielskiej swojego byłego męża, który od lat nie interesuje się ich wspólnym synem. Problemem jest to, że nie zna jego obecnego adresu, ponieważ po rozstaniu mężczyzna wielokrotnie zmieniał miejsce zamieszkania i nie aktualizował swoich danych w rejestrze ludności. Julia postanowiła zwrócić się o pomoc do Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, aby uzyskać informacje z rejestru PESEL, co pozwoli jej na dalsze działania prawne.

 
Ania i brak informacji o miejscu pracy ojca

Ania, samotna matka dwójki dzieci, nie może odnaleźć ojca swoich dzieci, który unika kontaktu i wszelkich obowiązków rodzicielskich. Ostatni raz widziała go ponad rok temu, a wszelkie próby kontaktu kończyły się niepowodzeniem. Nie znając jego miejsca zamieszkania ani pracy, Ania zdecydowała się złożyć wniosek o ustanowienie kuratora dla doręczeń, co umożliwiło rozpoczęcie procesu o pozbawienie władzy rodzicielskiej.

 
Marta i stara adresacja

Marta próbuje ograniczyć prawa rodzicielskie swojego byłego partnera, który od dłuższego czasu nie utrzymuje kontaktu z ich córką. Ostatni znany adres mężczyzny to mieszkanie, które sprzedał kilka lat temu. Z braku aktualnych danych Marta skierowała wniosek do sądu z prośbą o ustanowienie kuratora dla doręczeń, co umożliwi przeprowadzenie postępowania sądowego mimo nieznanej lokalizacji ojca dziecka.

 

Podsumowanie

 

W przypadkach, kiedy matka dziecka nie zna adresu byłe partnera, proces ograniczenia bądź pozbawienia władzy rodzicielskiej może wydawać się skomplikowany. Jednak, istnieją procedury prawne pozwalające na dalsze działanie, takie jak uzyskanie informacji z rejestru PESEL przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA czy złożenie wniosku o ustanowienie kuratora dla doręczeń. Te kroki umożliwiają przeprowadzenie procesu sądowego i zapewniają ochronę praw dziecka, mimo nieznanej lokalizacji ojca.

Oferta porad prawnych

 

Skorzystaj z naszych usług doradztwa prawnego online i otrzymaj profesjonalne wsparcie w przygotowaniu wniosków i pism sądowych. Zapewniamy kompleksową pomoc prawną w sprawach dotyczących ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej, nawet jeśli nie znasz aktualnego adresu drugiej strony. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85

Czy ojciec pozbawiony praw rodzicielskich musi płacić alimenty na dzieci? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »