Niesprawiedliwy podział majątku po rozwodzie, jak walczyć o swoje prawa?

• Zaktualizowano: 2025-05-17 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk

Po rozwodzie nie przeprowadziłam z małżonkiem podziału majątku. Mieliśmy wspólny dom na kredyt oraz 2 samochody osobowe. Mijają 4 lata od rozwodu. Dom został sprzedany. Bank i każdy z nas dostał równe kwoty po sprzedaży domu. Jednak od rozwodu do sprzedaży to ja spłacałam kredyt. W jaki sposób mogę odzyskać te pieniądze? Małżonek nie chce ich zwrócić. To samo dotyczy samochodów. Jeden z nich został zezłomowany, drugim porusza się nadal małżonek. W jaki sposób mogę odzyskać pieniądze za płacone raty kredytu oraz za 1/2 samochodu?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niesprawiedliwy podział majątku po rozwodzie, jak walczyć o swoje prawa?

Przeprowadzenie podziału majątku wspólnego

W opisanej przez Panią sytuacji powinna złożyć Pani wniosek do sądu o podział majątku wspólnego, w którym jako składnik majątku wspólnego wskaże Pani ten samochód i będzie domagała się Pani zwrotu 1/2 jego wartości. Nadto w tym wniosku wystąpi Pani o zwrot połowy zapłaconych przez Panią rat kredytu. W celu udowodnienia tego należy przedłożyć dowód rejestracyjny pojazdu lub też wskazać, jaki to samochód, jaki ma numer rejestracyjny, a także określić jego wartość. Ponadto trzeba przedłożyć umowę kredytu, a także potwierdzenia płatności dokonywanych przez Panią.

Podstawą prawną Pani roszczenia w zakresie spłaty kredytu stanowi art. 207 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 2023 r., poz. 1610), w skrócie K.c., zgodnie z którym „pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną”. Zgodnie natomiast z art. 370 K.c. „jeżeli kilka osób zaciągnęło zobowiązanie dotyczące ich wspólnego mienia, są one zobowiązane solidarnie, chyba że umówiono się inaczej”. Nadto art. 376 § 1 K.c. stanowi, że „jeżeli jeden z dłużników solidarnych spełnił świadczenie, treść istniejącego między współdłużnikami stosunku prawnego rozstrzyga o tym, czy i w jakich częściach może on żądać zwrotu od współdłużników. Jeżeli z treści tego stosunku nie wynika nic innego, dłużnik, który świadczenie spełnił, może żądać zwrotu w częściach równych”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Roszczenie o zwrot nadpłaconych rat kredytu

Podkreślić należy, że zaciągnięty kredyt był kredytem wspólnym. Umowę podpisały obie strony, jak również kredyt był zaciągnięty w trakcie trwania małżeństwa. Od dnia uprawomocnienia się wyroku rozwodowego wspólność majątkowa małżeńska stron przekształciła się we współwłasność w częściach równych, a zatem także z tytułu wspólnie zaciągniętego kredytu strony zobowiązane były po połowie. Każdy z byłych małżonków miał zatem obowiązek spłacać wspólny kredyt w tej części. Jeżeli chodzi o kwestię przedawnienia tych roszczeń o zwrot nadpłaconych rat kredytu przez Panią, to trzeba zwrócić uwagę na redakcję art. 118 K.c., który stanowi, że „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata”.

Z uwagi na to, że zarówno Pani, jak i małżonek są Państwo osobami fizycznymi, to ewentualne przedawnienie będzie wynosić 6 lat, licząc od pierwszej zapłaconej przez Panią raty za małżonka, liczone na koniec roku kalendarzowego. Jeżeli chodzi o przykład, to w tym roku, tj. 31 grudnia 2024 r., przedawniłyby się roszczenia o kredyt z 2018 r. Zatem trzeba byłoby szybko wytaczać powództwo, co przerwałoby termin przedawnienia. Wskazać należy, że to roszczenie jako roszczenie regresowe nie jest roszczeniem okresowym, tak jak np. zapłata rat kredytu, ale jest samodzielnym zobowiązaniem, które staje się wymagalne z dniem zapłaty przez dłużnika solidarnego ponad swój udział. Sąd Najwyższy również wypowiedział się w tej kwestii, wskazując, iż roszczenie regresowe powstaje z chwilą spełnienia przez dłużnika świadczenia w zakresie przekraczającym tę część, która ciąży na nim zgodnie z treścią stosunku wewnętrznego między współdłużnikami.

Zatem w Pani przypadku niestety zasadna jest tylko droga sądowa.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Podziału majątku wspólnego po rozwodzie

Pan Adam i Pani Katarzyna po rozwodzie postanowili przeprowadzić podział majątku wspólnego. W skład majątku wchodził m.in. samochód marki Toyota, który był kupiony na kredyt w trakcie trwania małżeństwa. Pani Katarzyna, która spłacała kredyt przez cały okres, złożyła do sądu wniosek o podział majątku, domagając się zwrotu połowy wartości pojazdu oraz połowy zapłaconych przez siebie rat kredytu. Sąd uznał, że roszczenie pani Katarzyny o zwrot połowy wartości samochodu jest uzasadnione. Dodatkowo na podstawie przedłożonych dowodów, takich jak umowa kredytowa i potwierdzenia płatności, sąd zobowiązał jej byłego męża do zwrotu połowy zapłaconych przez nią rat kredytowych.

 

Przedawnienie roszczenia o zwrot nadpłaconych rat kredytu

Pani Joanna wzięła kredyt na wspólnie mieszkanie z byłym mężem, który oboje spłacali przez kilka lat. Po rozwodzie pani Joanna kontynuowała spłatę kredytu, a po pewnym czasie zauważyła, że zapłaciła więcej, niż powinna. Chciała nadpłaconą kwotę, dlatego złożyła pozew o zwrot części zapłaconych rat. Jednakże okazało się, że minęło już sześć lat od pierwszej wpłaty nadpłaconej kwoty. Z uwagi na przedawnienie roszczenia pani Joanna nie mogła domagać się zwrotu pieniędzy, ponieważ termin przedawnienia upłynął.

 

Regres kredytowy po rozwodzie

Po rozwodzie pani Marta przejęła samochód, na który zaciągnęła wspólny kredyt z mężem. Po rozwodzie pani Marta kontynuowała spłatę kredytu w pełnej wysokości. Po kilku miesiącach Pani Marta postanowiła dochodzić zwrotu połowy zapłaconych rat od byłego męża, ponieważ to on również był odpowiedzialny za kredyt. Złożyła pozew o zwrot nadpłaconych rat kredytu, powołując się na zasadę współwłasności i solidarną odpowiedzialność. Sąd przyznał jej rację i zobowiązał byłego męża do zwrotu połowy zapłaconych przez nią rat kredytowych.

Podsumowanie

Artykuł omawia kwestie związane z podziałem majątku wspólnego po rozwodzie na przykładzie sytuacji, w której jedna ze stron domaga się zwrotu połowy wartości samochodu oraz zapłaconych rat kredytu. W takim przypadku należy złożyć wniosek do sądu, dołączając odpowiednie dokumenty. Kredyt zaciągnięty w trakcie małżeństwa traktowany jest jako wspólny, a roszczenie o zwrot nadpłaconych rat przedawnia się po sześciu latach od pierwszej zapłaconej raty.

Oferta porad prawnych

Podział majątku po rozwodzie i dochodzenie zwrotu nadpłaconych rat kredytu to procesy, które mogą być skomplikowane. Zrozumienie swoich praw oraz prawidłowe przygotowanie dokumentów to klucz do szybkiego i sprawiedliwego rozwiązania sprawy. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać profesjonalną pomoc prawną. Nasi doświadczeni prawnicy dokładnie przeanalizują Twoją sytuację i wyjaśnią Ci, jakie działania powinieneś podjąć. Nie czekaj – już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl