Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wyprowadzka przed złożeniem pozwu o rozwód

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2019-01-04

Chcę złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie. Czy jak się wyprowadzę przed pozwem, to wpłynie to jakoś na rozprawę? Oboje mieszkamy za granicą.

Zgodnie z art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Z treści Pani pytania wynika, że na ten moment mamy do czynienia z trwałym i zupełnym rozkładem pożycia małżeńskiego i jesteście Państwo zgodni, by małżeństwo rozwiązać przez rozwód bez orzekania o winie. W tej sytuacji Pani wyprowadzenie się ze wspólnego miejsca zamieszkania faktycznie i teoretycznie nie może pociągać dla Pani żadnych negatywnych skutków. Należy jednak podkreślić, iż brak negatywnych skutków jest tylko formalny, o ile Pani będzie dysponowała dowodami na okoliczność, iż z chwilą wyprowadzenia się z mieszkania nie występuje pomiędzy Państwem pożycie w trzech sferach (fizyczna, uczuciowa i gospodarcza). Pani zachowanie może mieć negatywny wpływ jedynie wówczas gdyby mąż wycofał się z porozumienia i nagle wskazał, iż główną przyczyną rozwodu jest Pani wyprowadzenie się z miejsca zamieszkania. Jeżeli Pani nie będzie dysponowała dowodami na poparcie swojego stanowiska, wówczas wynik może być dla Pani negatywny.

W chwili obecnej zatem, w mojej ocenie, zanim Pani wyprowadzi się z miejsca zamieszkania, winna Pani spisać z mężem porozumienie, na mocy którego pozew o rozwód będzie sporządzony. Takie dokument będzie dla Pani potwierdzeniem tego, że na dzień jego spisania istnieje trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, a wówczas Państwa wzajemne zachowania po tym piśmie nie będą miały de facto dla sprawy żadnego znaczenia.

Potwierdzeniem powyższego jest stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w tezie orzeczenia (którego uzasadnienie nie zostało opublikowane) z dnia 19 września 1949 r.: „małżonek dopuszczający się cudzołóstwa nie wywołuje tym rozkładu pożycia małżeńskiego, jeżeli poprzednio rozkład ten nastąpił już z innych przyczyn, a zwłaszcza wskutek zachowania się drugiego małżonka”.

Mimo upływu kilkudziesięciu lat stanowisko to jest nadal aktualne Innymi słowy, musi Pani dążyć do wykazania, że rozkład pożycia jest zupełny i trwały. Jeżeli sobie Pai tego życzy, mogę w ramach osobnego zlecenia takie porozumienie dla Państwa przygotować.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Co muszę zrobić, aby wziąć rozwód?

Czeka mnie rozwód i ustaliliśmy z żoną, że za obopólną zgodą. Co muszę mieć, jakie dokumenty, po prostu – co muszę zrobić, aby wziąć...

Dowiedziałem się o zdradzie żony, co robić?

Dowiedziałem się o zdradzie żony, co robić? Aktualnie żona wyjechała za granicę z kochankiem. Boję się, że złoży pozew po przyjeździe. Żona...

Jak powinno wyglądać postępowanie w przypadku rozwodu?

Mój mąż wyprowadził się z domu i nie zamierza do mnie wrócić. Mamy dwoje małoletnich dzieci, jesteśmy małżeństwem od ponad 10 lat. Wydawało...

Rozwód bez orzekania o winie: pozew, alimenty, podział majątku

Rozważam złożenie pozwu rozwodowego bez orzekania o winie. Mamy współwłasność i mieszkanie na kredyt we frankach – sprzedaż nie wchodzi...

Czy sąd weźmie pod uwagę zdradę przy sprawie rozwodowej?

Jestem w związku małżeńskim od prawie 30 lat. Mamy dwoje dorosłych dzieci. Od wielu lat w naszym związku nie istnieją jakiekolwiek więzi...

Choroba psychiczna a powstrzymanie rozwodu

Jestem żonaty. Choruję na chorobę psychiczną - afektywną dwubiegunową. Przed 2 miesiącami, w trakcie ostatniego ataku manii założyłem na portalu...

Chcę rozwieść się zgodnie i z klasą

Moja żona związała się z innym mężczyzną, ale na tę chwilę ona nie chce rozwodu. Ja takiego faktu nie akceptuję i chcę się rozwieść. Nie...

Rozwód z Hiszpanem

Rozwód z Hiszpanem

Córka wyszła za mąż za Hiszpana. Małżeństwo zostało zawarte w Hiszpanii, ale w Polsce nie było zalegalizowane. Niestety młodzi nie dogadywali...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »