Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-09
Na mój wniosek sąd rozwiązał przez rozwód nasze małżeństwo z wyłącznej winy męża. Były mąż działał w zorganizowanej grupie przestępczej na moją szkodę. Nadal jednak zajmujemy zakupione w trakcie trwania małżeństwa mieszkanie. Pomimo obietnic wyprowadzenia się z mieszkania, mąż nie zamierza się wyprowadzić, ciągle przeciąga w czasie dzień wyprowadzki. Co powinnam w tej sprawie zrobić?
W pierwszej kolejności należałoby ustalić, na jakich prawach funkcjonujecie Państwo w tym mieszkaniu, czy mieszkanie zakupione zostało w trakcie trwania małżeństwa – wówczas objęte jest ono wspólnością majątkową małżeńska; czy też kupione zostało przed zawarciem małżeństwa, wówczas mamy do czynienia ze współwłasnością w częściach ułamkowych określonych w księdze wieczystej.
Bez względy jednak na formę „współwłasności” bez wątpienia, o ile w wyroku nie nakazano byłemu mężowi wyprowadzenia się z mieszkanie, konieczne będzie założenie sprawy o podział majątku objętego wspólnością majątkową małżeńska lub sprawy o zniesienie współwłasności.
W każdej z tych spraw, każde z Państwa będzie miało prawo domagać się przyznania nieruchomości na wyłączną własność. Drugi współwłaściciel będzie miał jednak prawo domagać się spłaty celem wyrównania. Jeżeli nie dojdziecie Państwo do porozumienia w zakresie wyceny nieruchomości, wówczas sąd dopuści dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wyceny nieruchomości.
Nadto jeżeli prowadzone jest postępowanie karne przeciwko Pani byłemu małżonkowi, może Pani domagać się, stosownie do treści art. 41a § 1 K.k., nakazania opuszczenia miejsca Państwa zamieszkania. Zgodnie z art. 41a § 1 K.k. – sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym zwłaszcza przemocy wobec osoby najbliższej. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.
Sąd orzeka zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.
Mamy zatem do czynienia z fakultatywnym i obligatoryjnym środkiem karnym, w zależności od przestępstwa i orzeczonej kary.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane