Mąż nie chce się wyprowadzić po rozwodzie

• Zaktualizowano: 2024-04-17 • Autor: Marek Gola

Na mój wniosek sąd rozwiązał przez rozwód nasze małżeństwo z wyłącznej winy męża. Były mąż działał w zorganizowanej grupie przestępczej na moją szkodę. Nadal jednak zajmujemy zakupione w trakcie trwania małżeństwa mieszkanie. Pomimo obietnic wyprowadzenia się z mieszkania, mąż nie zamierza się wyprowadzić, ciągle przeciąga w czasie dzień wyprowadzki. Co powinnam w tej sprawie zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Mąż nie chce się wyprowadzić po rozwodzie

Założenie sprawy o podział majątku objętego wspólnością majątkową małżeńska lub sprawy o zniesienie współwłasności

W pierwszej kolejności należałoby ustalić, na jakich prawach funkcjonujecie Państwo w tym mieszkaniu, czy mieszkanie zakupione zostało w trakcie trwania małżeństwa – wówczas objęte jest ono wspólnością majątkową małżeńska; czy też kupione zostało przed zawarciem małżeństwa, wówczas mamy do czynienia ze współwłasnością w częściach ułamkowych określonych w księdze wieczystej.

Bez względy jednak na formę „współwłasności” bez wątpienia, o ile w wyroku nie nakazano byłemu mężowi wyprowadzenia się z mieszkanie, konieczne będzie założenie sprawy o podział majątku objętego wspólnością majątkową małżeńska lub sprawy o zniesienie współwłasności.

W każdej z tych spraw, każde z Państwa będzie miało prawo domagać się przyznania nieruchomości na wyłączną własność. Drugi współwłaściciel będzie miał jednak prawo domagać się spłaty celem wyrównania. Jeżeli nie dojdziecie Państwo do porozumienia w zakresie wyceny nieruchomości, wówczas sąd dopuści dowód z opinii biegłego rzeczoznawcy majątkowego na okoliczność wyceny nieruchomości.

Zobacz również: Mąż nie chce się wyprowadzić z mojego mieszkania

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy sąd może nakazać byłemu mężowi opuszczenie miejsca wspólnego zamieszkania?

Nadto jeżeli prowadzone jest postępowanie karne przeciwko Pani byłemu małżonkowi, może Pani domagać się, stosownie do treści art. 41a § 1 K.k., nakazania opuszczenia miejsca Państwa zamieszkania. Zgodnie z art. 41a § 1 K.k. – sąd może orzec zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego lub inne przestępstwo przeciwko wolności oraz w razie skazania za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy, w tym zwłaszcza przemocy wobec osoby najbliższej. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zakaz przebywania w określonych środowiskach i zakaz kontaktowania się z byłą żoną

Sąd orzeka zakaz przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu, jak również nakaz okresowego opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym, w razie skazania na karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności na szkodę małoletniego. Zakaz lub nakaz może być połączony z obowiązkiem zgłaszania się do policji lub innego wyznaczonego organu w określonych odstępach czasu, a zakaz zbliżania się do określonych osób – również kontrolowany w systemie dozoru elektronicznego.

Mamy zatem do czynienia z fakultatywnym i obligatoryjnym środkiem karnym, w zależności od przestępstwa i orzeczonej kary.

Przykłady

 

Katarzyna i Piotr

Po dziesięciu latach małżeństwa Katarzyna wniosła o rozwód z Piotrem, którego oskarżyła o naruszenie jej prywatności i bezpieczeństwa. Mimo że rozwód został sfinalizowany, Piotr odmówił wyprowadzki z mieszkania, argumentując, że nie ma gdzie się przenieść. Katarzyna rozważa teraz wniesienie sprawy o podział majątku, aby formalnie zmusić Piotra do opuszczenia wspólnego domu.

 

Ania i Marek

Ania i Marek rozwiedli się po pięciu latach burzliwego związku. Marek, który prowadził nielegalne działalności z mieszkania, nadal tam mieszkał, mimo wyraźnych próśb Ani o jego wyprowadzkę. Ania, zaniepokojona bezpieczeństwem swoim i swojego dziecka, zdecydowała się zwrócić do sądu z wnioskiem o zniesienie współwłasności i przyznanie mieszkania na jej wyłączność.

 

Justyna i Łukasz

Justyna uzyskała rozwód z Łukaszem, który był skazany za przemoc domową. Mimo orzeczenia sądu, Łukasz odmówił opuszczenia wspólnego mieszkania. Justyna, obawiając się o swoje bezpieczeństwo, skorzystała z możliwości prawnych i wystąpiła o nakaz sądowy zmuszający Łukasza do opuszczenia mieszkania na podstawie art. 41a § 1 K.k., co pozwoliło jej na bezpieczne i spokojne życie.

Podsumowanie

 

Sytuacja, w której były małżonek odmawia wyprowadzki po rozwodzie, może być skomplikowana i pełna emocji. W takich przypadkach ważne jest zrozumienie swoich praw i możliwości prawnych, które mogą obejmować sprawę o podział majątku lub zniesienie współwłasności. Skorzystanie z pomocy prawnej jest kluczowe, aby efektywnie zarządzać tą trudną sytuacją i poszukiwać rozwiązania, które zapewni spokój i bezpieczeństwo obu stron.

Oferta porad prawnych

 

Twój były partner odmawia wyprowadzki po rozwodzie? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów sądowych, aby szybko i skutecznie rozwiązać ten problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Masz podobny problem, obawiasz się o bezpieczeństwo swoje i dzieci? Co zrobić żeby były mąż wyprowadził się z mieszkania? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »