Czy matka ma prawo wyrzucić dziecko z mieszkania?

• Zaktualizowano: 2024-04-11 • Autor: Marek Gola

W poradzie opisujemy problem wyrzucenia dorosłego dziecka z domu rodziców.

 

Mieszkam razem z rodzicami w ich wspólnym mieszkaniu. Mam problem z matką, która cały czas mi grozi, że wymelduje mnie z mieszkania. Pracuję na 3/4 etapu i nie jest to praca na stałe. Nie mam dokąd pójść, a nie stać mnie na wynajem. Nie wiem, co mam robić! Czy matka rzeczywiście ma prawo, ot tak, wyrzucić mnie z mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy matka ma prawo wyrzucić dziecko z mieszkania?

Użyczenie lokalu bez zgody współwłaściciela

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż mama, jak sama Pani wskazuje, nie jest wyłącznym właścicielem mieszkania. Prawo do mieszkania przysługuje także Pani ojcu, co z kolei powoduje, iż Pani wymeldowanie wymaga zgody obojga współwłaścicieli. W mojej ocenie użyczenie Pani lokalu do zamieszkiwania jest tzw. czynnością przekraczającą zwykły zarząd. To sprawia, że zgodnie z art. 199 K.c. potrzebna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zgodnie z tym przepisem do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jak mniemam, Pani nie zamierza sama opuścić lokalu, co powoduje, że nie zachodzą przesłanki do Pani wymeldowania. Z uwagi na powyższe zasadnym jest wskazanie na pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/po 634/13, zgodnie z którym „opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów.”.

Zobacz również: Jak zmusić syna do płacenia rachunków?

Czy rodzice mogą wymeldować pełnoletnie dziecko z mieszkania?

W treści uzasadnienia ww. wyroku wskazano, iż: „O opuszczeniu stałego miejsca zamieszkania można mówić wtedy, gdy jest ono dobrowolne i ma charakter trwały, a zgodnie z poglądem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 stycznia 2007 r. (sygn. akt II OSK 133/06, LEX 327831) – który to pogląd Sąd orzekający w sprawie podziela, opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów. O opuszczeniu miejsca pobytu stałego w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych można mówić także wówczas, gdy dana osoba nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót do lokalu (por. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt V SA 1424/99, LEX nr 79243, z dnia 22 sierpnia 2000 r., sygn. akt V SA 108/00, LEX nr 49954 i z dnia 12 kwietnia 2001 r., sygn. akt V SA 3078/00, LEX nr 78937), a także kiedy opuszczenie lokalu jest konsekwencją wykonania wyroku orzekającego eksmisję (wyrok NSA z dnia 6 października 2006 r., sygn. akt II OSK 65/05), bądź też samego wyroku orzekającego eksmisję (por. wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1895/07).”.

Pani nie zamierza opuścić mieszkania rodziców, co powoduje, że dopóky nie zostanie Pani wypowiedziana umowa użyczenia lokalu (jeżeli nie ponosi Pani kosztów swojego utrzymania w lokalu, mamy do czynienia z użyczeniem), dopóty nie można domagać się Pani eksmisji, ani też wnosić o Pani wymeldowanie.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zobacz również: Jak wymeldować syna?

Przykłady

Konflikt z powodu zachowania

Michał, 25 lat, mieszka z rodzicami w ich własnościowym mieszkaniu. Ostatnio zaostrzyły się konflikty z matką z powodu jego stylu życia – późnych powrotów do domu i hałasu. Matka zagroziła Michałowi, że jeśli nie zmieni swojego zachowania, zostanie zmuszony do wyprowadzki. Michał, pracujący na pół etatu i studiujący, nie ma środków na wynajem własnego mieszkania.

 

Wymóg samodzielności finansowej

Anna, 30 lat, od lat mieszka z rodzicami. Jej matka zaczęła naciskać, aby Anna zaczęła płacić czynsz za mieszkanie lub znalazła własne lokum, argumentując, że w jej wieku powinna być już samodzielna finansowo. Anna, pracująca na umowie zlecenie, czuje się postawiona przed trudnym wyborem: zwiększyć godziny pracy kosztem życia prywatnego i edukacji czy szukać innego rozwiązania.

 

Niespełnianie domowych obowiązków

Karolina, 22 lata, mieszka z rodzicami i bratem. Ostatnio zintensyfikowały się kłótnie na tle podziału obowiązków domowych. Matka Karoliny wyraziła frustrację z powodu jej braku zaangażowania w życie domowe i zagroziła, że jeśli Karolina nie zacznie pomagać, będzie musiała się wyprowadzić. Karolina, która jest w trakcie sesji egzaminacyjnej, czuje się przytłoczona i niesprawiedliwie traktowana.

Podsumowanie

Problem wyrzucenia dorosłego dziecka z domu rodziców jest skomplikowany i wymaga uwzględnienia praw obu stron. W przypadku współwłasności mieszkania, decyzja o wymeldowaniu dziecka musi być podjęta jednomyślnie przez wszystkich właścicieli. Historie Michała, Anny i Karoliny pokazują, jak różnorodne mogą być przyczyny konfliktów, podkreślając jednocześnie znaczenie komunikacji i poszukiwania wspólnych rozwiązań.

Oferta porad prawnych

Jeśli stoisz przed wyzwaniem wymeldowania z mieszkania rodzinnego i potrzebujesz wsparcia prawego, skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnie przygotowanych pism. Nasz zespół doświadczonych prawników pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/po 634/13
3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt V SA 1424/99
4. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 października 2006 r., sygn. akt II OSK 65/05
5. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1895/07

 

Masz problem z dorosłym dzieckiem które nie chce się usamodzielnić i wyprowadzić z domu, nie wiesz czy można wyrzucić dorosłe dziecko z domu, itp., opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »