Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy matka ma prawo wyrzucić dziecko z mieszkania?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-25

Mieszkam razem z rodzicami w ich wspólnym mieszkaniu. Mam problem z matką, która cały czas mi grozi, że wymelduje mnie z mieszkania. Pracuję na 3/4 etapu i nie jest to praca na stałe. Nie mam dokąd pójść, a nie stać mnie na wynajem. Nie wiem, co mam robić! Czy matka rzeczywiście ma prawo, ot tak, wyrzucić mnie z mieszkania?

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego (K.c.) oraz Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż mama, jak sama Pani wskazuje, nie jest wyłącznym właścicielem mieszkania. Prawo do mieszkania przysługuje także Pani ojcu, co z kolei powoduje, iż Pani wymeldowanie wymaga zgody obojga współwłaścicieli. W mojej ocenie użyczenie Pani lokalu do zamieszkiwania jest tzw. czynnością przekraczającą zwykły zarząd. To sprawia, że zgodnie z art. 199 K.c. potrzebna będzie zgoda wszystkich współwłaścicieli. Zgodnie z tym przepisem do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Jak mniemam, Pani nie zamierza sama opuścić lokalu, co powoduje, że nie zachodzą przesłanki do Pani wymeldowania. Z uwagi na powyższe zasadnym jest wskazanie na pogląd wyrażony w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt IV SA/po 634/13, zgodnie z którym „opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów.”.

W treści uzasadnienia ww. wyroku wskazano, iż: „O opuszczeniu stałego miejsca zamieszkania można mówić wtedy, gdy jest ono dobrowolne i ma charakter trwały, a zgodnie z poglądem wyrażonym przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 stycznia 2007 r. (sygn. akt II OSK 133/06, LEX 327831) – który to pogląd Sąd orzekający w sprawie podziela, opuszczenie lokalu jest to nie tylko fizyczne nieprzebywanie, ale i zamiar opuszczenia danego lokalu, z jednoczesnym zerwaniem związków z dotychczasowym lokalem i założeniem w nowym ośrodku swoich osobistych i majątkowych interesów. O opuszczeniu miejsca pobytu stałego w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych można mówić także wówczas, gdy dana osoba nie skorzystała z przysługujących jej środków prawnych umożliwiających powrót do lokalu (por. wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 kwietnia 2000 r., sygn. akt V SA 1424/99, LEX nr 79243, z dnia 22 sierpnia 2000 r., sygn. akt V SA 108/00, LEX nr 49954 i z dnia 12 kwietnia 2001 r., sygn. akt V SA 3078/00, LEX nr 78937), a także kiedy opuszczenie lokalu jest konsekwencją wykonania wyroku orzekającego eksmisję (wyrok NSA z dnia 6 października 2006 r., sygn. akt II OSK 65/05), bądź też samego wyroku orzekającego eksmisję (por. wyrok NSA z dnia 20 stycznia 2009 r., sygn. akt II OSK 1895/07).”.

Pani nie zamierza opuścić mieszkania rodziców, co powoduje, że dopóky nie zostanie Pani wypowiedziana umowa użyczenia lokalu (jeżeli nie ponosi Pani kosztów swojego utrzymania w lokalu, mamy do czynienia z użyczeniem), dopóty nie można domagać się Pani eksmisji, ani też wnosić o Pani wymeldowanie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Rodzic odmawia wydania paszportu dziecka - zgoda zastępcza sądu rodzinnego

Jestem rozwiedziony i mam 5-letnie dziecko. Mieszkam w Norwegii, była żona i dziecko również. Opieka jest ustalona postanowieniem sądowym. Ona...

Utrudnianie kontaktu z wnuczką

Nasz syn jest w trakcie sprawy rozwodowej. Ma 3-letnią córkę. Od czasu rozstania z żoną syn widuje córkę sporadycznie i tylko...

Buntowanie dziecka przeciwko matce

Jestem po rozwodzie. Z małżeństwa pochodzi nasz 6-letni syn, który na mocy wyroku rozwodowego został przy mnie. Sąd ograniczył jednocześnie władzę...

Zgoda sądu na zakup mieszkania finansowany częściowo z majątku dziecka

Mój syn otrzymał odszkodowanie po zmarłym ojcu. Sąd nakazał wpłacenie całej sumy na założony na niego rachunek bankowy. Dziecko nie ma jeszcze 18 lat. Ja...

Nieporozumienia między rodzicami w zakresie kontaktów z dziećmi

W 2016 r. sąd rozwiązał moje małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie. Zawarłam z mężem plan rodzicielski, m amy dwoje dzieci ....

Nowe postanowienie sądu rodzinnego zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Sąd rodzinny wydaje nowe postanowienie zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Na złożenie zażalenia mam 7 dni. Na wniosek wierzyciela w tym...

Ustalenie naprzemiennej opieki nad dzieckiem

Jestem ojcem 5-letniego dziecka, mam pełną władzę rodzicielską, lecz miejsce zamieszkania dziecka ustalono przy matce. Jakie mam szanse na naprzemienną...

Jakie uprawnienia ma ojciec z ograniczoną władzą rodzicielską?

Moje pytanie dotyczy interpretacji wyroku sądu, w którym ojcu ograniczono prawa rodzicielskie „do współdecydowania w istotnych kwestiach, takich...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »