Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy rodzice mogli zapisać majątek tylko jednemu dziecku?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-08-30

Moi rodzice zapisali cały majątek tylko na jedno dziecko (mojego brata) z możliwością dożywotniego mieszkania. Łącznie jest nas 5 rodzeństwa. Brat chce to wszystko sprzedać. Czy ma do tego prawo? Czy rodzice mogli zapisać majątek tylko jednemu dziecku?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego:

„Art. 140. W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą”.

Niestety rodzice mogli przepisać grunty na jedno dziecko. I żadne z pozostałych dzieci nie ma prawa do tych nieruchomości.

Brat, który otrzymał nieruchomość, może ją zbyć. Niestety. Bez względu na służebność mieszkania rodziców.

Pozostałe dzieci mogłyby co najwyżej po śmierci rodziców dochodzić zachowku, jeśli rodzice przekazali nieruchomości umową darowizny.

Zgodnie z art. 991:

„§ 1 Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Jeśli jednak była to umowa przekazania nieruchomości w zamian za rentę czy emeryturę – pozostałym dzieciom nie należy się nic.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Małe dziecko a sposób kontaktu z ojcem i dziadkami

Jestem samotną matką 1,5-rocznego dziecka. Odbyła się rozprawa w sprawie uregulowania kontaktów dziadków z dzieckiem. Sąd ustalił, że przez...

Istotne sprawy w kontekście wychowania

Jestem po rozwodzie. W wyroku sądu mam napisane, że wykonywanie władzy rodzicielskiej powierza się mi, zastrzegając ojcu prawo współdecydowania...

Czy mam prawo wykonać test na ojcostwo?

Jestem po rozwodzie, mamy 8-letnią córkę. Czy mam prawo wykonać test na ojcostwo? Obawiam się, że była żona może robić problemy. Płacę alimenty...

Uregulowanie władzy rodzicielskiej i prawa do kontaktów z dzieckiem

Wychowuję 5-letnie dziecko, jego ojciec (mój były mąż) przebywa w zakładzie karnym. W czasie jednej z przepustek zechciał spotkać się...

Uzyskanie zgody sądu opiekuńczego na wyjazd dziecka za granicę

Wychowuję 3-letnie dziecko pochodzące ze związku partnerskiego. Jednak od dłuższego czasu jestem związana z innym mężczyzną, z którym planuję...

Jaką opcję zmiany władzy rodzicielskiej wybrać?

Jestem mamą dwojga małych dzieci, od ponad 3 lat po rozwodzie. Ojciec zupełnie nie interesuje się dziećmi. Ostatni raz widział je 9 miesięcy temu. Nie...

Żądania żony dotyczące opieki nad synem

Mam pytanie odnośnie opieki nad synem. Pojechał na wakacje do Polski, a była żona powiedziała mi, że nie wróci do mnie do Anglii i że zostaje...

500 plus dla pracującej matki samotnie wychowującej dziecko

Od przyszłego miesiąca będę pracowała na pół etatu w związku z czym mój dochód znacznie się zmniejszy (poniżej 800 zł netto na osobę). Mam...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »