Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od rodziców w trakcie trwania małżeństwa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-10-15

W trakcie trwania małżeństwa moja żona otrzymała darowiznę od swoich rodziców. Mamy wspólnotę małżeńską. Czy jestem współwłaścicielem darowizny otrzymanej od rodziców żony, czy taka darowizna jest tylko własnością mojej żony?

Zgodnie z treścią art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Uregulowanie to dotyczy przedmiotów majątkowych nabytych w czasie trwania wspólności ustawowej przez jedno albo oboje małżonków w drodze dziedziczenia, zapisu lub darowizny. Wyrażoną w tym przepisie zasadą jest, że jeżeli spadkodawca lub darczyńca inaczej nie postanowił, to przedmioty tak nabyte przez jedno z małżonków wchodzą w skład jego majątku osobistego, przedmioty zaś nabyte przez oboje małżonków stają się ich współwłasnością w częściach ułamkowych, a udziały w tej współwłasności należą do majątków osobistych małżonków.

Dla przynależności do majątku osobistego jednego z małżonków przedmiotów majątkowych nabytych w drodze dziedziczenia nie ma znaczenia, że dziedziczący małżonek pokrył z majątku wspólnego długi spadkowe albo dopłaty lub spłaty, jakie przypadły od niego na rzecz współspadkobierców, chyba że spadkodawca inaczej postanowił. Tak uchwała SN z 28 września 2001 r., III CZP 52/2001, LexPolonica nr 352488 (OSNC 2002, nr 6, poz. 73) i postanowienie SN z 11 marca 2011 r., II CSK 405/2010 (LexPolonica nr 2578256, niepubl.); odmiennie uchwała SN z 18 września 1989 r., III CZP 80/89 (LexPolonica nr 310685) z glosą aprobującą A. Dyoniaka (OSP 1990, nr 10, poz. 357). Dotyczy to także zapisu obciążonego dalszym zapisem, gdyby został on spełniony z majątku wspólnego. Wydatki poniesione z tego tytułu z majątku wspólnego podlegają rozliczeniu stosownie do art. 45.

Darowizna jest to czynność prawna w znaczeniu przyjętym przez Kodeks cywilny (art. 888). Jest to także darowizna czyniąca zadość obowiązkowi wynikającemu z zasad współżycia społecznego (art. 902 K.c.). W tej ostatniej kategorii mieszczą się m.in. zwyczajowe prezenty ślubne i tzw. wyposażenie, jakie jedno z małżonków otrzymało od swych rodziców w związku z zawarciem małżeństwa.

Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę mogą wejść do majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy spadkodawca lub darczyńca „inaczej postanowił”. To „inne postanowienie” spadkodawcy może być zamieszczone jedynie w testamencie. W wypadku darowizny zastrzeżenie, że jej przedmiot ma należeć do majątku wspólnego, musi być objęte treścią umowy.

Wola spadkodawcy lub darczyńcy dokonania przysporzenia na rzecz majątku wspólnego może być wyrażona wprost albo wynikać z wykładni testamentu (art. 948 K.c.) lub umowy darowizny (art. 65 K.c.).

Spadkodawca „inaczej postanowił” w rozumieniu art. 33 pkt 2, jeżeli np. powołał do spadku oboje małżonków lub jedno z nich, z zastrzeżeniem, że spadek wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Zrzeczenia się udziału w samochodzie i wykreślenia żony jako współwłaścicielki

Jestem 3 lata po rozwodzie. W trakcie trwania małżeństwa, w 2008 r., sprzedałem swój tzw. kawalerski samochód osobowy za kwotę 18 500 zł...

Usprawiedliwienie niestawiennictwa strony na rozprawie o podział majątku

Otrzymałem wezwanie do osobistego stawiennictwa jako uczestnik w sprawie o podział majątku z wniosku mojej byłej żony. Niestety termin rozprawy...

Darowizna przed podziałem majątku

Jestem po rozwodzie i przed sądowym podziałem majątku, posiadam aktualną wycenę domu przez biegłego sądowego. Czy mogę darować 1/2 domu córce aktem...

Brak możliwości zbycia udziałów do momentu rozstrzygnięcia podziału majątku

W czasie trwania małżeństwa kupiłam z mężem działkę za pieniądze, które pochodziły od moich rodziców. Aktualnie po rozwodzie mój były mąż...

Jakie mam prawa do nieruchomości męża?

Kilka lat temu mój mąż kupił działkę i wybudował na niej dom. Dom wraz z działką zapisany jest na niego. Jakie mam prawa do nieruchomości...

Prawo do majątku męża, który od rodziców otrzymał gospodarstwo rolne

Jestem mężatką od 22 lat. Mamy dwóch synów. Przed naszym ślubem rodzice męża przepisali mu gospodarstwo rolne, aby mogli otrzymać emeryturę. Mąż ma 2...

Majątek zgromadzony w trakcie konkubinatu i małżeństwa a podział majątku

Przez 16 lat żyłam z partnerem w nieformalnym związku, w końcu wzięliśmy ślub. Formalny związek trwa 10 lat. W trakcie konkubinatu...

Czy mam prawo ubiegać się o podział majątku między mną a byłym?

Po rozwodzie przekazałam w darowiźnie połowę mieszkania mojej córce. Dodam też, że nie zrobiłam podziału majątku z eksmałżonkiem. Czy mam...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »