Wydawanie dziecka partnerowi matki

• Zaktualizowano: 2024-04-15 • Autor: Wioletta Dyl

Ojciec jednego z uczniów utrudnia kontakt dziecka z partnerem matki. Zażądał, by partner nie mógł odbierać dziecka ze szkoły. Czy miał do tego prawo? Dodam, że ojciec ma wyznaczone sądownie terminy wizyt, nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, a dziecko mieszka z matką i jej partnerem.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wydawanie dziecka partnerowi matki

Czy ojciec dziecka może zabronić wydawania dziecka po zajęciach szkolnych partnerowi jego matki?

Oczywiście ojciec dziecka nie może zabronić wydawania dziecka po zajęciach szkolnych partnerowi jego matki, która to zajmuje się wychowywaniem dziecka.

Zgodnie z art. 93 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej K.r.io.) „Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom”.

W myśl art. 95 § 1 K.r.io. „Władza rodzicielska obejmuje w szczególności obowiązek i prawo rodziców do wykonywania pieczy nad osobą i majątkiem dziecka oraz do wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godności i praw”.

Natomiast według art. 97 K.r.io. „§ 1. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

§ 2. Jednakże o istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie; w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy”.

Jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom żyjącym w rozłączeniu, sąd opiekuńczy może ze względu na dobro dziecka określić sposób jej wykonywania oraz stałe miejsce pobytu dziecka (np. przy matce). Życie w „rozłączeniu” obejmuje sytuacje, w których rodzice nie wychowują dziecka wspólnie, tj. nie prowadzą razem gospodarstwa domowego i razem nie zamieszkują (niezależnie od tego, czy są czy też nie są małżeństwem).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy pozbawienie władz rodzicielskiej ma wpływ na kontakty z dzieckiem?

Niemniej jednak zgodnie z art. 113 § 1 K.r.io. kontakty z dzieckiem są kwestią niezależną od władzy rodzicielskiej. Sytuacja, gdy jeden z rodziców ma uregulowane kontakty z dzieckiem w ściśle określonych terminach, nie oznacza, iż nie może on decydować o istotnych sprawach dziecka. Władza rodzicielska dotyczy bowiem wszelkich spraw małoletniego odnoszących się do jego majątku, pieczy nad nim, a także kierunków wychowawczych i trwa do osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości.

W związku z powyższym, jeżeli nie zostało wydane orzeczenie sądu przyznające wyłączne uprawnienie do decydowania o sprawach dziecka tylko temu z rodziców, u którego małoletni przebywa, to uprawniony do kontaktów ma takie same uprawnienia, a więc ma m.in. prawo do decydowania o sposobie leczenia dziecka, podejmowania na równi z drugim rodzicem decyzji w przedmiocie jego edukacji, utrzymywania kontaktu z placówkami oświatowymi i zdrowotnymi, do których małoletni uczęszcza. W braku porozumienia pomiędzy rodzicami w kwestii dotyczącej istotnych spraw dziecka, na podstawie art. 97 § 2 K.r.io., rozstrzyga sąd opiekuńczy. Należy jednak pamiętać, że uprawniony (tutaj ojciec dziecka) nie może bez zgody matki spotykać się z dzieckiem w terminach innych niż wyznaczonych w postanowieniu. Jeżeli np. sąd wyraźnie określił, że uprawniony (np. ojciec) nie może odbierać dziecka z placówki oświatowej, to wychowawca nie powinien przekazać małoletniego pod jego opiekę.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Powierzenie odbierania dziecka ze szkoły swojemu partnerowi

A zatem uprawniony do kontaktów z dzieckiem rodzic ma wszelkie kompetencje wychowawcze, prawo do informacji o swoim dziecku z każdej instytucji, do której małoletni uczęszcza, o ile oczywiście sąd nie postanowi inaczej.

Natomiast oświadczenie ojca, aby dziecka nie odbierał ze szkoły partner matki, z którą dziecko stale przebywa, jest oczywiście prawnie nieskuteczne. Matka wykonuje swoją władzę rodzicielską poprzez powierzenie swojemu partnerowi odbierania dziecka ze szkoły i ojciec dziecka nie może matki dziecka w tym ograniczyć, tym bardziej, że kwestia odbioru ze szkoły nie należy do zakresu istotnych spraw dziecka (jak np. ścieżka edukacji), wymagających wspólnego uzgodnienia rodziców.

Ponadto należy zauważyć, że szkoła nie jest stroną między skonfliktowanymi rodzicami. To rodzice ustalają sposoby kontaktu między sobą. Sąd powierzył opiekę obojgu rodzicom, a dziecko zamieszkuje z matką, ale żaden inny pracownik szkoły nie jest od ustalania ani dawania możliwości kontaktu z dzieckiem, czy ustalania, kto je ma odbierać ze szkoły. Może Pani poinformować ojca dziecka, że jeśli nie będzie przestrzegać reguł obowiązujących w szkole to szkoła powiadomi sąd i poprosicie o wgląd w sytuację dziecka. Oficjalne pismo do sądu rodzinnego z opisem zachowania ojca na terenie szkoły może pomóc rozwiązać problem. W takiej sytuacji sąd może ukarać ojca karą grzywny i na tym zakończyć spór rodziców.

Zobacz również: Widzenie dziecka z ojcem i jego partnerką

Przykłady

 

Przypadek z przedszkola

W jednym z warszawskich przedszkoli doszło do konfliktu, gdy biologiczny ojciec dziecka zażądał, aby partner matki nie mógł odbierać dziecka. Mimo iż matka dziecka i jej partner mieszkają razem i na co dzień zajmują się dzieckiem, ojciec argumentował, że nie jest mu znana osoba partnera i nie chce, by on brał udział w życiu jego dziecka. Sprawa została zgłoszona do sądu rodzinnego, który potwierdził, że matka może powierzyć odbieranie dziecka osobie, z którą wspólnie mieszka i która wspiera jej władzę rodzicielską.

 

Zdarzenie ze szkołą podstawową

W Szczecinie, ojciec ucznia II klasy szkoły podstawowej sprzeciwił się, aby nowy partner jego byłej żony odbierał syna ze szkoły. Skierował nawet do dyrekcji szkoły oficjalne pismo z prośbą o nieprzekazywanie dziecka nikomu poza rodzicami. Szkoła początkowo zastosowała się do prośby, ale po interwencji matki i konsultacji prawnej, uznano, że jako współwychowawca, ma prawo decydować o osobach upoważnionych do odbioru dziecka.

 

Interwencja w sprawie odbioru z zajęć dodatkowych

W Gdańsku, podczas odbioru dziecka z zajęć sportowych, doszło do słownej awantury pomiędzy ojcem a partnerem matki dziecka. Ojciec nie chciał zezwolić, aby partner matki odbierał dziecko, twierdząc, że nie ma do tego prawnego uprawnienia. Sprawa szybko trafiła do sądu rodzinnego, który wyjaśnił, że matka może powierzyć odbieranie dziecka swojemu partnerowi, a każda ze stron musi szanować takie decyzje, o ile są one w najlepszym interesie dziecka. Sąd nakazał także rodzicom współpracę w kwestii wychowania, aby unikać dalszych konfliktów.

Podsumowanie

 

Prawo polskie jasno stanowi, że obydwoje rodzice mają równą odpowiedzialność za wychowanie swojego dziecka, nawet jeśli nie żyją razem. W przypadkach, gdzie matka powierza odbieranie dziecka swojemu partnerowi, ojciec dziecka nie ma podstaw prawnych, aby temu zapobiec, o ile nie jest to sprzeczne z dobrem dziecka. Decyzje dotyczące codziennego życia dziecka powinny być podejmowane wspólnie i z poszanowaniem praw drugiego rodzica, zawsze z uwzględnieniem najlepszego interesu dziecka.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w kwestiach rodzicielskich? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w redagowaniu wszelkich pism sądowych i urzędowych, aby chronić Twoje prawa i dobro Twojego dziecka. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Jak pozbawić byłego męża władzy rodzicielskiej? Jak i gdzie złożyć wniosek o odebranie władzy rodzicielskiej? Potrzebujesz porady profesjonalnego prawnika, a może potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu? Opisz nam swój problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Wioletta Dyl

O autorze: Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »