Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zatajenie miejsca pobytu dziecka podczas wakacji

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2020-06-29

Wspólnie z byłą partnerką wychowujemy dziecko. Córka bywa u mnie codziennie, ale śpi u mamy. Nie uregulowaliśmy sytuacji sądownie, ale do tej pory dogadywaliśmy się bez problemów. Teraz matka chce zabrać dziecko na wakacje. Poprosiłem, by podała mi miejsce pobytu podczas wyjazdu. Okazało się, że wyjeżdża z jakimś mężczyzną. Czy może zataić miejsce pobytu dziecka, nie odbierać telefonów i pozbawić mnie kontaktu z córką?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zatajenie miejsca pobytu dziecka podczas wakacji

Zatajenie miejsca pobytu – nadużywanie władzy rodzicielskiej

Tego rodzaju zachowanie jest oczywiście naganne z punktu widzenia zasad współżycia społecznego, jak również z punktu widzenia predyspozycji wychowawczych. Jednakże z punktu widzenia prawnego, o ile taka sytuacja nie powtórzy się więcej, trudno będzie „ukarać” matkę dziecka za takie zachowanie. Bez wątpienia zachowanie takie będzie kwalifikowane jako nadużywanie władzy rodzicielskiej, co w przypadkach skrajnych może prowadzić nawet do pozbawienia matki władzy rodzicielskiej.

Powyższe wynika bowiem wprost z treści art. 111 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone także w stosunku do jednego z rodziców.

Pismo do matki dziecka

W mojej ocenie nie powinien Pan jednak opisanej sytuacji pozostawić bez reakcji, choćby po to, by w przyszłości dysponować dowodem na wypadek ewentualnego postępowania sądowego. W piśmie kierowanym do matki dziecka powinien Pan w szczególności podkreślić, iż został okłamany co do „składu” osób wyjeżdżających nad morze, a nadto pozbawiony jakiegokolwiek kontaktu z małoletnim dzieckiem, co z perspektywy postaw rodzicielskich, predyspozycji wychowawczych jest niedopuszczalne. Tego rodzaju zachowanie należy traktować jako początek ograniczania Panu kontaktów z dzieckiem i próby „przesunięcia” ciężaru wychowania małoletniego dziecka na siebie.

Rekapitulując, na pewno nie może Pan zostawić opisanej sytuacji bez reakcji, bowiem choćby na przyszłość musi Pan udowodnić naganne zachowanie matki dziecka. Każde takie pismo pozwoli Panu walczyć w ewentualnej sprawie o uregulowanie kontaktów o jak najszerszy ich zakres.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Przysposobienie dziecka partnerki

Chcę być ojcem dla nie swojego dziecka, jak do tego doprowadzić? Otóż moja dziewczyna jest w ciąży z poprzednim partnerem. Jednak nie chce...

Czy można przysposobić dziecko bez zgody ojca biologicznego?

Jestem w związku małżeńskim z mężczyzną, który nie jest biologicznym ojcem mojej 12-letniej córki. Mąż chce przysposobić moją córkę...

Wystąpienie ojca biologicznego o ustalenie ojcostwa

Jestem biologicznym ojcem dziecka urodzonego w trakcie trwania małżeństwa mojej byłej partnerki. Ani ona, ani jej mąż (nie będący ojcem biologicznym)...

Usunięcie pełnoletniego syna partnera (pasierba) z mieszkania

Mam problem z niechcianym i niezameldowanym lokatorem mojego mieszkania. Przed 10 laty zakupiłam mieszkanie, a 2 lata później wyszłam za mąż....


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »