Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-19
Od 12 lat żyję w konkubinacie, z obecnym partnerem mam dziecko, ale także mam starsze z poprzedniego związku. Chcielibyśmy z partnerem zalegalizować związek i bardzo bym chciała, aby mój obecny partner i przyszły mąż miał władzę rodzicielską nad moim starszym dzieckiem. Dodam, że biologiczny ojciec dziecka nie ma nadanej władzy rodzicielskiej. Co zatem powinnam zrobić, aby stworzyć pełną rodzinę i abyśmy mogli oboje sprawować opiekę nad dzieci?
»Wybrane opinie klientów
Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).
Wolą Pani i partnera jest rozszerzenie władzy rodzicielskiej nad Pani starszym dzieckiem przez partnera (przyszłego męża).
Przyznam szczerze, że nie rozumiem Pani wpisu jakoby „ojciec biologiczny dziecka nie miał nadanej władzy rodzicielskiej”. Zachodzi zatem pytanie, jak należy to rozumieć. Czy ojciec biologiczny w ogóle nie jest wpisany do aktu urodzenia, czy też orzeczeniem sądu został pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Po drugie, by w ogóle myśleć o przysposobieniu przez Pani partnera dziecka, w mojej ocenie konieczne byłoby zawarcie związku małżeńskiego przez Państwa, albowiem wówczas Państwa szanse znacznie wzrosną.
Do przysposobienia jest potrzebna zgoda rodziców przysposabianego, chyba że zostali oni pozbawieni władzy rodzicielskiej lub są nieznani albo porozumienie się z nimi napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Sąd opiekuńczy może ze względu na szczególne okoliczności orzec przysposobienie mimo braku zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, jeżeli odmowa zgody na przysposobienie jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka. Jak widać, wiele zależy od tego, czy ojciec biologiczny posiada władzę rodzicielską, czy też nie. Jeżeli władzy nie posiada, wówczas potrzebna będzie zgoda matki (Pani) oraz zgoda małoletniego, o ile ukończył lat trzynaście. Sąd opiekuńczy powinien wysłuchać przysposabianego, który nie ukończył lat trzynastu, jeżeli może on pojąć znaczenie przysposobienia. Sąd opiekuńczy może wyjątkowo orzec przysposobienie bez żądania zgody przysposabianego lub bez jego wysłuchania, jeżeli nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosunku między przysposabiającym a przysposabianym wynika, że uważa się on za dziecko przysposabiającego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby sprzeczne z dobrem przysposabianego.
Reasumując, należy ustalić, czy ojciec biologiczny posiada władzę rodzicielską. Nadto winniście Państwo zawrzeć związek małżeński i następnie wystąpić o przysposobienie Pani starszego dziecka.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
W wieku 17 lat urodziłam dziecko. Jeszcze przed porodem rozstałam się z partnerem, który jest ojcem dziecka. Mój tata został opiekunem prawnym mojego dziecka, dopóki nie skończę 18 lat. Biologiczny ojciec dziecka nie ma do niego żadnych praw, nie został wpisany do aktu urodzenia. Obecnie chcę wyjść za mąż i mój przyszły mąż chce przysposobić dziecko. Czy mój narzeczony może przysposobić dziecko po zawarciu małżeństwa?
Jestem mamą 8-miesięcznego dziecka, rozstałam się z jego ojcem. On pracuje za granicą, do kraju przyjeżdża co miesiąc na tydzień. Podczas pobytu w Polsce zabiera dziecko do siebie na kilka godzin, ale beze mnie. Dziecko nie jest karmione piersią. Nie utrudniam mu widzeń, on interesuje się dzieckiem, płaci alimenty, ale gdy zabiera dziecko do siebie, jestem pełna obaw. Dziecko nie przepada za niektórymi członkami jego rodziny, denerwuje się, płacze, jest to dla malucha stresująca sytuacja. Dziecko wie, kiedy jest u siebie w domu, a kiedy w obcym miejscu. Nie chcę narażać dziecka na niepotrzebny stres, ponieważ to wpływa na jego zachowanie: jest niespokojne, budzi się w nocy. Dlatego uważam, że ojciec powinien widywać się z nim tylko w moim miejscu zamieszania. Co mogę zrobić, żeby w taki sposób uregulować kontakty z dzieckiem?
Jestem w związku małżeńskim z mężczyzną, który nie jest biologicznym ojcem mojej 12-letniej córki. Mąż chce przysposobić moją córkę i ona również wyraża na to zgodę. Ojciec biologiczny córki w ogóle się nią nie interesuje, nie łoży na jej utrzymanie. Czy można przysposobić dziecko bez zgody ojca biologicznego?
Wspólnie z żoną opiekujemy się wnukami. Ich rodzice mieszkają i pracują za granicą. Byliśmy parę miesięcy rodziną zastępczą, ale wycofaliśmy się z tego i chcielibyśmy to zamienić na opiekę prawną. Jak to wygląda w świetle prawa? Jak objąć wnuki opieką prawną?
Mam problem z moim 32-letnim synem który jest alkoholikiem. Syn mieszka z nami i od kilku lat pije. Cały dzień (jeżeli nie jest w pracy) leży na kanapie i pije. Przez picie wyrzucili go z poprzedniej pracy. My z mężem mamy już tego dość. Rozmowy i prośby nic nie dają. Chcielibyśmy skierować syna na przymusowe leczenie. Jak to załatwić?
Od prawie 5 lat mieszkam w UK z moją 13-letnią córką. Rozwód uzyskałam w Polsce 3 lata temu. Ojciec ma prawo do spędzania z dzieckiem 14 dni w wakacje. Obecnie córka odmawia wyjazdu do ojca z powodu jego nowej partnerki. Czy ma obowiązek wydać dziecko ojcu i jakie konsekwencje mi grożą? Nie chodzi o to, że córka nie chce spędzać z ojcem wakacji, ale on chce, aby towarzyszyła im jego konkubina i jej dziecko, a tego ona sobie nie życzy. Natomiast ojciec mówi, że nie będzie sobie rozbijał urlopu. Córka nie chce również, aby zajmowały się nią jakieś osoby postronne z rodziny konkubiny. Co mam robić?
Jestem ojcem 4-miesięcznego syna. Z matką dziecka nigdy nie byliśmy w związku. Dziecko mieszka z matką. Chciałbym się częściej spotykać z synem. Teraz wszystko zależy od matki. Kiedy chcę zobaczyć się z synem muszę prosić ją o pozwolenie. Jeśli chcę iść z synem na spacer to tylko w obecności matki. Chciałbym mieć prawo do spotkań z dzieckiem. Czy mogę uregulować kontakty w sądzie?
Nie układa mi się w małżeństwie, na razie mieszkamy z żoną razem w moim domu, ale właściwie jest to separacja. Żona za miesiąc rozpoczyna nową pracę, oddaloną od naszego miejsca zamieszkania o 50 km. Podejrzewam, że może mieć tam kogoś i że szykuje się do przeprowadzki. Mamy dwoje dzieci (12- i 10-letnie). Czy żona może tak po prostu spakować dzieci i zabrać je ze sobą? One jasno deklarują, że chcą mieszkać nadal w swoim domu rodzinnym ze mną. Jak mam postępować?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika