Dziecko nie chce jechać na wakacje z ojcem i jego konkubiną, co robić?

• Zaktualizowano: 2024-04-17 • Autor: Marek Gola

Od prawie 5 lat mieszkam w UK z moją 13-letnią córką. Rozwód uzyskałam w Polsce 3 lata temu. Ojciec ma prawo do spędzania z dzieckiem 14 dni w wakacje. Obecnie córka odmawia wyjazdu do ojca z powodu jego nowej partnerki. Czy ma obowiązek wydać dziecko ojcu i jakie konsekwencje mi grożą? Nie chodzi o to, że córka nie chce spędzać z ojcem wakacji, ale on chce, aby towarzyszyła im jego konkubina i jej dziecko, a tego ona sobie nie życzy. Natomiast ojciec mówi, że nie będzie sobie rozbijał urlopu. Córka nie chce również, aby zajmowały się nią jakieś osoby postronne z rodziny konkubiny. Co mam robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dziecko nie chce jechać na wakacje z ojcem i jego konkubiną, co robić?

Dziecko nie chce spotykać się z ojcem przez jego nową partnerkę 

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nie może Pani wymóc na ojcu spędzania z córką 100% czasu, który teoretycznie winien jej poświęcać. W tej sytuacji istotne znaczenie dla sprawy ma także wiek córki. Jako 13-letnie dziecko córka ma prawo mieć już swoje zdanie, co z kolei powoduje, że z jej zdaniem także winna się Pani liczyć.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy ojciec dziecka może założyć matce sprawę o utrudnianie kontaktów z dzieckiem jeżeli dziecko samo nie wyraża chęci na spotkania z ojcem?

Owszem ojciec dziecka może założyć sprawę o utrudnianie kontaktów z córką, ale wówczas musi liczyć się z tym, że córka będzie poddana badaniu psychologa dziecięcego, na którym będzie rozpytywana o powody takiego zachowania. W mojej ocenie argumentacja córki, biorąc pod uwagę jej wiek, jest uzasadniona i wręcz racjonalna. Córka ma bowiem prawo wymagać, by ojciec, który cały rok nie uczestniczy w jej wychowaniu, choć przez 14 dni poświęcał się tylko jej. Argumenty ojca, iż nie będzie rozbijał urlopu, w mojej ocenie nie przekonają sądu, co z kolei doprowadzi do sytuacji, że sąd oddali wniosek o utrudnianie kontaktów z córką.

Obecnie na Pani miejscu poprosiłbym córkę o wysłanie do ojca listu, maila, w którym wskaże, dlaczego nie chce spędzać z nim wakacji. Nadto dobrze byłoby, gdyby podjęła Pani z córką terapię psychologiczną, by wykazać, że to nie Pani nastawia dziecko przeciwko ojcu, a dziecko samo nie ma chęci na kontakty z nim.

Zobacz również: Zakaz kontaktów dzieci z kochanką

Przykłady

Zmiana planów przez ojca

Monika, 10-letnia dziewczynka, zwykle spędzała wakacje z ojcem w górach. Jednak w tym roku, ojciec zaplanował wakacje z nową partnerką i jej synem na morzem. Monika, która źle czuje się w nowym towarzystwie, wyraziła niechęć do wyjazdu. Zamiast ignorować jej uczucia, jej matka zdecydowała się na rozmowę z ojcem, aby wyjaśnić, że Monika potrzebuje więcej czasu na adaptację do nowej sytuacji. Zaproponowali alternatywny plan, który uwzględniał krótsze wspólne wypady, aby Monika mogła stopniowo przyzwyczaić się do nowej partnerki ojca.

 
Odmowa spotkań z ojcem

Karolina, 13-latka, zdecydowanie odmówiła spędzenia wakacji z ojcem, gdy dowiedziała się, że jego nowa dziewczyna i jej dzieci również będą tam obecni. Ojciec Karoliny chciał spędzić czas jako nowa, większa rodzina, ale Karolina czuła się zaniedbywana. Po długich rozmowach, matka Karoliny zasugerowała, by pierwsze kilka dni wakacji ojciec spędził sam na sam z córką, a następnie mogliby dołączyć pozostali. To pozwoliło Karolinie czuć się ważniejszą i bardziej komfortowo.

 
Interwencja psychologiczna

Aleksandra, 12-letnia dziewczynka, była bardzo niechętna wyjazdom z ojcem i jego nową partnerką. Jej matka, obawiając się konsekwencji prawnych, zdecydowała się na skonsultowanie sytuacji z psychologiem dziecięcym. Psycholog spotkał się z Aleksandrą, aby zrozumieć jej obawy i opracować strategię, jak najlepiej podejść do sytuacji. Rozmowy te pomogły w uzasadnieniu przed sądem, że Aleksandra potrzebuje więcej czasu na akceptację nowej sytuacji rodzinnej, co ostatecznie zyskało poparcie ojca.

 

Podsumowanie

 

Konflikty rodzinne dotyczące wakacyjnych planów z ojcem i jego nową partnerką mogą być trudne dla dzieci. W artykule omówiono sposoby radzenia sobie z takimi sytuacjami, podkreślając znaczenie rozmów i uwzględnienia uczuć dziecka. Zaproponowano praktyczne rozwiązania, takie jak stopniowe wprowadzanie dziecka do nowej rodziny i korzystanie z pomocy psychologa, które mogą pomóc w łagodzeniu napięć i sprzyjać zdrowym relacjom rodzinnych.

Oferta porad prawnych

 

Czy masz problemy z ustaleniem wakacyjnych planów dla Twojego dziecka? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego przygotowania pism, aby zapewnić, że Twoje i dziecka prawa są należycie chronione. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Dziecko po rozwodzie rodziców nie chce kontaktów, widzeń ani żadnych spotkań z drugim rodzicem? Czy można je do tego zmusić? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »