Sprawowanie opieki nad dzieckiem przez konkubenta

• Zaktualizowano: 2024-05-15 • Autor: Marek Gola

W artykule wyjaśnimy, czy konkubent może sprawować opiekę nad dzieckiem partnerki z poprzedniego związku. Omówimy również możliwości i wyzwania, jakie niesie za sobą ustanowienie opiekuna prawnego. Jako przykład posłuży nam sprawa pani Anety.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Sprawowanie opieki nad dzieckiem przez konkubenta

 Pytanie pani Anety dotyczyło kwestii prawa do opieki nad dzieckiem w konkubinacie. Pani Aneta poinformowała nas, że jest w ciąży ze swoim aktualnym partnerem i niedługo urodzi. Wyjaśniła nam, że ma jeszcze dziecko z poprzedniego związku nieformalnego. Uczęszcza ono do szkoły podstawowej, w której pracuje jej konkubent jako pracownik administracyjny. Pani Aneta dodała, że ojciec dziecka z poprzedniego związku ma odebrane prawa rodzicielskie i ona jest jedynym opiekunem prawnym dziecka. W związku z tym zapytała nas, czy konkubent może być traktowany jako opiekun faktyczny, mimo że nie przysposobił dziecka. Chciała również wiedzieć, czy może sporządzić jakieś upoważnienie dla partnera do opieki nad dzieckiem. Wyjaśniła nam, że chodzi jej przede wszystkim o to, by informacje ze szkoły mogły być udzielane jej partnerowi.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Ustanowienie partnera opiekunem prawnym dziecka 

Problem pani Anety jest w zasadzie problemem wielu osób. Jedyne, co obecnie pani Agata i jej partner mogą uczynić, to próbować powierzyć pieczę nad dzieckiem pod nieobecność pani Agaty w formie aktu notarialnego. Sam kilkukrotnie takie czynności polecałem swoim klientom i jedynie w jednym przypadku pani notariusz miała pewne wątpliwości co do zasadności takiego aktu. W pozostałych przypadkach notariusz nie miał wątpliwości i sporządził akt, w którego treści wynikało, że pod nieobecność rodzica, który ma pełną władzę rodzicielską, pieczę nad małoletnim dzieckiem sprawuje konkretna osoba. W praktyce można także spotkać głosy sprzeciwu na powyższe. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatem wystąpienie do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla dziecka opiekuna prawnego pod nieobecność pani Anety lub też pod niemożność sprawowania takiej opieki, choćby z uwagi na zbliżający się poród. Opiekunem prawnym może być wskazany przez panią Anetę partner. Warunkiem koniecznym do ustanowienia tegoż opiekunem jest, by zapewniał dziecku prawidłową opiekę i wychowanie. Z treści pytania pani Anety można wywodzić, że nie powinno być z tym problemu, ponieważ już teraz partner pani Anety taką opiekę sprawuje, jak też bierze czynny udział w wychowaniu.

Zanim jednak pani Aneta skieruje sprawę do sądu, to musi ona uzyskać dowody na okoliczność niemożności sprawowania opieki i uzyskać z sądu odpis postanowienia o pozbawieniu ojca władzy rodzicielskiej. Ustalić świadków, którzy będą mieli wiedzę na temat zachowania partnera pani Anety względem dziecka już narodzonego.

Zobacz również: Dziecko z innym w trakcie małżeństwa 

Przykłady

 

Przypadek Moniki i Marcina

Monika, matka dwójki dzieci, musiała wyjechać za granicę w sprawach zawodowych na kilka miesięcy. Jej partner, Marcin, który nie był biologicznym ojcem dzieci, został ich opiekunem prawnym. Proces ustanowienia Marcina opiekunem przebiegł sprawnie, ponieważ Monika zgromadziła odpowiednie dokumenty i przedstawiła w sądzie dowody na to, że Marcin już od dłuższego czasu aktywnie uczestniczył w życiu i wychowywaniu dzieci.

Historia Anny i Pawła

Anna i Paweł są parą, która wychowuje 10-letniego syna Anny z poprzedniego związku. Gdy Anna zachorowała i przebywała w szpitalu przez dłuższy czas, Paweł postanowił zostać opiekunem prawnym chłopca. Paweł musiał przedstawić w sądzie odpowiednie dokumenty oraz uzyskać zgodę biologicznego ojca dziecka, co ostatecznie udało się zrealizować dzięki współpracy wszystkich stron.

Sytuacja Kasi i Tomka

Kasia, samotna matka, uległa poważnemu wypadkowi i znalazła się w stanie, w którym nie mogła opiekować się swoją pięcioletnią córką. Jej brat, Tomek, który od dawna był zaangażowany w życie i wychowanie siostrzenicy, zdecydował się na przejęcie pełnej opieki prawnej nad dzieckiem. Proces ustanowienia Tomka opiekunem prawnym wymagał zaangażowania odpowiednich instytucji oraz udowodnienia, że jest on w stanie zapewnić siostrzenicy stabilne i bezpieczne środowisko. 

Podsumowanie

 

Podsumowując, w niniejszym artykule omówiliśmy kwestie dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem przez konkubenta. Wyjaśniliśmy, co należy zrobić, aby powierzyć formalną opiekę nad dzieckiem bliskiej osobie. Podkreśliliśmy konieczność zgromadzenia niezbędnych dokumentów oraz podjęcia współpracy z sądem. Przytoczyliśmy również przykłady, które pokazują, w jakich sytuacjach sprawdza się to rozwiązanie.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w ustanowieniu opiekuna prawnego dla Twojego dziecka? Zastanawiasz się, czy konkubent ma prawo do opieki nad dzieckiem? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i pism, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i stabilność. Już dziś opisz nam swoją sprawę w formularzu umieszczonym pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Czy konkubent może przysposobić dziecko partnerki? Kiedy jest możliwa adopcja dziecka przez partnera rodzica? Masz więcej pytań, opisz problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »