Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-03-08
Mam pytanie dotyczące majątku, który nabyłem wraz z moją pierwszą żoną, która zmarła 5 lat temu. Czy po zawarciu ponownie małżeństwa majątek ten jest nadal tylko moją własnością, czy po ślubie mój majątek staje się własnością drugiej żony?
Stosownie do treści art. 31 K.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wspólność ta ustaje z chwilą ustania małżeństwa. Zgodnie z art. 43 § 1 K.r.o. domniemuje się, iż oboje z małżonków mają równe udziały w majątku wspólnym.
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków, składniki te precyzuje art. 33 K.r.o. – są to m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.
Odnosząc to do Pana pytania – Pana majątek sprzed zawarcia związku małżeńskiego pozostaje wyłącznie Pana majątkiem, chyba że zawrze Pan przed notariuszem umowę majątkową z żoną, rozszerzającą wspólność ustawową o te składniki. Jeśli nie – będzie to Pana odrębny majątek, do którego żona nie ma żadnych praw.
Ewentualnie, jeśli w trakcie trwania małżeństwa poczynicie jakieś nakłady na ten majątek – remont, ulepszenie – żona będzie mogła dochodzić rozliczenia połowy wartości tych nakładów.
Stosownie do treści art. 45 § 1 K.r.o. każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane