Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy po ślubie mój majątek staje się własnością drugiej żony?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-03-08

Mam pytanie dotyczące majątku, który nabyłem wraz z moją pierwszą żoną, która zmarła 5 lat temu. Czy po zawarciu ponownie małżeństwa majątek ten jest nadal tylko moją własnością, czy po ślubie mój majątek staje się własnością drugiej żony?

Stosownie do treści art. 31 K.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa), obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wspólność ta ustaje z chwilą ustania małżeństwa. Zgodnie z art. 43 § 1 K.r.o. domniemuje się, iż oboje z małżonków mają równe udziały w majątku wspólnym.

Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków, składniki te precyzuje art. 33 K.r.o. – są to m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej, przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił.

Odnosząc to do Pana pytania – Pana majątek sprzed zawarcia związku małżeńskiego pozostaje wyłącznie Pana majątkiem, chyba że zawrze Pan przed notariuszem umowę majątkową z żoną, rozszerzającą wspólność ustawową o te składniki. Jeśli nie – będzie to Pana odrębny majątek, do którego żona nie ma żadnych praw.

Ewentualnie, jeśli w trakcie trwania małżeństwa poczynicie jakieś nakłady na ten majątek – remont, ulepszenie – żona będzie mogła dochodzić rozliczenia połowy wartości tych nakładów.

Stosownie do treści art. 45 § 1 K.r.o. każdy z małżonków powinien zwrócić wydatki i nakłady poczynione z majątku wspólnego na jego majątek osobisty, z wyjątkiem wydatków i nakładów koniecznych na przedmioty majątkowe przynoszące dochód. Może żądać zwrotu wydatków i nakładów, które poczynił ze swojego majątku osobistego na majątek wspólny. Nie można żądać zwrotu wydatków i nakładów zużytych w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, chyba że zwiększyły wartość majątku w chwili ustania wspólności.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Jak pozbyć się kredytu z poprzedniego małżeństwa?

Jestem po rozwodzie, w nowym małżeństwie. Z byłą żoną spłacam wspólnie kredyt hipoteczny. Ona nie chce słyszeć o żadnej spłacie, mimo...

Termin do wystąpienia o kasację wyroku w sprawie podziału majątku

Proszę o pomoc w sprawie dotyczącej podziału majątku, która została zakończona orzeczeniem SR. Na to orzeczenie złożyłam apelację....

Niedokonany podział majątku a śmierć współwłaściciela

Moja mama razem ze swoim bratem są współwłaścicielami nieruchomości po swoich rodzicach. Niestety nie został dokonany podział majątku, czyli co do kogo...

Podział majątku a odszkodowanie za wypadek sprzed ślubu

Czy sąd może uznać przy sprawie o podział majątku otrzymane odszkodowanie za zdrowie za wypadek sprzed ślubu, które wpłynęło już w czasie...

Podział pieniędzy na koncie po rozwodzie

Mam problem dotyczący podziału pieniędzy na koncie po rozwodzie. Czy to, że w czasie trwania małżeństwa (przy wspólnocie majątkowej) jestem od...

Nieuregulowane sprawy majątkowe z partnerem po rozpadzie związku

Jestem współwłaścicielka mieszkania własnościowego i samochodu z moim byłym partnerem. Po rozpadzie związku nie uregulowaliśmy spraw majątkowych...

Podział firmy męża po rozwodzie

Podział firmy męża po rozwodzie

Razem z mężem prowadzimy działalność gospodarczą od roku 2012, natomiast właścicielem firmy jest mąż jako osoba fizyczna prowadząca działalność,...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »