Przysposobienie dziecka po zawarciu małżeństwa

• Zaktualizowano: 2024-04-27 • Autor: Marek Gola

W wieku 17 lat urodziłam dziecko. Jeszcze przed porodem rozstałam się z partnerem, który jest ojcem dziecka. Mój tata został opiekunem prawnym mojego dziecka, dopóki nie skończę 18 lat. Biologiczny ojciec dziecka nie ma do niego żadnych praw, nie został wpisany do aktu urodzenia. Obecnie chcę wyjść za mąż i mój przyszły mąż chce przysposobić dziecko. Czy mój narzeczony może przysposobić dziecko po zawarciu małżeństwa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przysposobienie dziecka po zawarciu małżeństwa

Uzyskanie przez matkę pełnoletności a prawo wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

Z treści Pani pytania wynika, że mając 17 lat urodziła Pani dziecko. Opiekunem prawnym dziecka został Pani ojciec (do czasu ukończenia przez Panią 18 roku życia). Ojciec biologiczny dziecka nie został wpisany do aktu urodzenia. W chwili obecnej zamierza Pani zawrzeć związek małżeński z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka. Zastanawia się Pani, czy przyszły mąż, po zawarciu małżeństwa, będzie mógł przysposobić dziecko.

Z chwilą uzyskania przez Panią pełnoletniości, będzie Pani miała pełną zdolność do czynności prawnych, wówczas z mocy prawa ustaje opieka prawna nad dzieckiem. Przywrócenie władzy rodzicielskiej jako podstawa ustania opieki prawej znajduje swoje oparcie w art. 170 K.r.o.

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, iż nie ma potrzeby wydawania przez sąd opiekuńczy odrębnego postanowienia w przedmiocie ustania opieki. Z chwilą uzyskania przez Panią pełnoletniości ustaje nadto stosunek prawny łączący opiekuna i „pupila”, tj. Pani dziecko. Pani ojciec winien w chwili obecnej złożyć rachunek końcowy z opieki. Ma na to 3 miesiące od ustania opieki, tj. od uzyskania przez Panią pełnoletniości.

Zobacz również: Jak przysposobić dziecko żony?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przysposobienie dziecka przez przyszłego męża

Po zawarciu związku małżeńskiego Pani mąż będzie mógł wystąpić o przysposobienie dziecka. Postępowanie, choć toczone bez ojca, którego nie ma, nie będzie jednak przez to łatwiejsze, albowiem przysposobić można jedynie osobę małoletnią i tylko dla jej dobra. Sąd będzie zatem badał, czy w tym przypadku przysposobienie będzie dla dobra dziecka, czy też nie. Z uwagi na ustanie opieki prawnej przez Pani ojca tenże nie powinien w ogóle być uczestnikiem postępowania o przysposobienie.

Zobacz również: Przysposobienie dziecka

Przykłady

 

Przykład Ani i Tomka
Ania, matka 2-letniej Emilki, poznała Tomka, z którym planuje założyć rodzinę. Tomasz nie jest biologicznym ojcem Emilki, ale od początku związku wyrażał chęć przysposobienia dziewczynki. Po ślubie z Anią, Tomasz rozpoczął procedurę adopcji Emilki. Choć proces jest złożony, ze względu na brak praw biologicznego ojca i pełną zgodę Ani, postępowanie przysposobienia przebiega stosunkowo sprawnie. Sprawa znajduje się w sądzie rodzinnym, który ocenia, czy przysposobienie będzie służyło najlepiej interesom Emilki.

 

Przypadek Katarzyny i Marcina
Katarzyna urodziła syna, Janka, będąc jeszcze w liceum. Biologiczny ojciec Janka nie jest znany, a Katarzyna sama wychowywała syna do momentu poznania Marcina. Po zawarciu małżeństwa Marcin, który bardzo zbliżył się do Janka i traktuje go jak własnego syna, zdecydował się na przysposobienie chłopca. Jako że Janek jest jeszcze niepełnoletni i nie ma zarejestrowanego biologicznego ojca, Marcin mógł rozpocząć proces adopcyjny, który jest w toku. Sąd analizuje, czy adopcja jest w najlepszym interesie dziecka.

 

Historia Julii i Łukasza
Julia, będąc młodą matką, wychowywała córkę Zofię sama, gdyż ojciec Zofii nie uznał jej i nie ma żadnych praw do dziecka. Po kilku latach Julia wyszła za mąż za Łukasza, który od początku wspierał ją i jej córkę. Po ślubie Łukasz zdecydował, że chce być prawnie uznany za ojca Zofii i złożył wniosek o przysposobienie. Proces wymagał zbadania przez sąd, czy przysposobienie będzie korzystne dla dobra Zofii, jednak ze względu na brak praw biologicznego ojca i fakt, że Łukasz od lat pełni rolę ojcowską, przysposobienie wydaje się być formą formalizowania istniejących już więzi rodzinnych.

 

Podsumowanie

 

W artykule przedstawiono możliwość przysposobienia dziecka przez przyszłego męża matki, gdy biologiczny ojciec dziecka nie posiada wobec niego żadnych praw. Podkreślono, że uzyskanie pełnoletności przez matkę przywraca jej pełną zdolność do wykonywania władzy rodzicielskiej, co umożliwia rozpoczęcie procedury przysposobienia przez nowego partnera. Sąd ocenia każdy przypadek indywidualnie, biorąc pod uwagę przede wszystkim dobro dziecka.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie przysposobienia dziecka? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism. Nasi specjaliści pomogą Ci przejść przez cały proces krok po kroku, dbając o Twoje prawa i dobro dziecka. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Jakie skutki niesie przysposobienie dziecka żony w kwestii dziedziczenia, ubezpieczenia na życie czy alimentów na wypadek rozwodu? Potrzebujesz konsultacji z prawnikiem, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »