Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przysposobienie dziecka po zawarciu małżeństwa

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-01-19

W wieku 17 lat urodziłam dziecko. Jeszcze przed porodem rozstałam się z partnerem, który jest ojcem dziecka. Mój tata został opiekunem prawnym mojego dziecka, dopóki nie skończę 18 lat. Biologiczny ojciec dziecka nie ma do niego żadnych praw, nie został wpisany do aktu urodzenia. Obecnie chcę wyjść za mąż i mój przyszły mąż chce przysposobić dziecko. Czy mój narzeczony może przysposobić dziecko po zawarciu małżeństwa?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.o.

Z treści Pani pytania wynika, że mając 17 lat urodziła Pani dziecko. Opiekunem prawnym dziecka został Pani ojciec (do czasu ukończenia przez Panią 18 roku życia). Ojciec biologiczny dziecka nie został wpisany do aktu urodzenia. W chwili obecnej zamierza Pani zawrzeć związek małżeński z mężczyzną, który nie jest ojcem dziecka. Zastanawia się Pani, czy przyszły mąż, po zawarciu małżeństwa, będzie mógł przysposobić dziecko.

Z chwilą uzyskania przez Panią pełnoletniości, będzie Pani miała pełną zdolność do czynności prawnych, wówczas z mocy prawa ustaje opieka prawna nad dzieckiem. Przywrócenie władzy rodzicielskiej jako podstawa ustania opieki prawej znajduje swoje oparcie w art. 170 K.r.o.

Wyraźnie przy tym podkreślić należy, iż nie ma potrzeby wydawania przez sąd opiekuńczy odrębnego postanowienia w przedmiocie ustania opieki. Z chwilą uzyskania przez Panią pełnoletniości ustaje nadto stosunek prawny łączący opiekuna i „pupila”, tj. Pani dziecko. Pani ojciec winien w chwili obecnej złożyć rachunek końcowy z opieki. Ma na to 3 miesiące od ustania opieki, tj. od uzyskania przez Panią pełnoletniości.

Po zawarciu związku małżeńskiego Pani mąż będzie mógł wystąpić o przysposobienie dziecka. Postępowanie, choć toczone bez ojca, którego nie ma, nie będzie jednak przez to łatwiejsze, albowiem przysposobić można jedynie osobę małoletnią i tylko dla jej dobra. Sąd będzie zatem badał, czy w tym przypadku przysposobienie będzie dla dobra dziecka, czy też nie. Z uwagi na ustanie opieki prawnej przez Pani ojca tenże nie powinien w ogóle być uczestnikiem postępowania o przysposobienie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Opieka nad dzieckiem po rozpadzie związku

Mam pytanie dotyczące rozstania partnerów żyjących w konkubinacie i opieki nad małoletnim dzieckiem po rozpadzie związku. Jestem związana...

Rozstanie z partnerką a kontakty z dzieckiem

Rozstałem się z partnerką i mój problem dotyczy kontaktów z naszym dzieckiem . Jakie mam prawa...

Pełnomocnictwo sądowe dla dziecka w postępowaniu spadkowym

Moje małoletnie dziecko jest jednym ze spadkobierców domu po zmarłym partnerze (nie byliśmy małżeństwem). Jest zrobione postępowanie spadkowe. Czy...

Ukaranie za utrudnianie kontaktów z dzieckiem

Jestem po rozwodzie. Nasze wspólne dziecko pozostało przy ojcu. Mam ustalone kontakty w co drugi weekend, co drugi tydzień od poniedziałku do piątku od 15...

Kontakty małego dziecka z ojcem przebywającym za granicą

Jestem mamą 8-miesięcznego dziecka, rozstałam się z jego ojcem. On pracuje za granicą, do kraju przyjeżdża co miesiąc na tydzień. Podczas pobytu...

Czy można przysposobić dziecko bez zgody ojca biologicznego?

Jestem w związku małżeńskim z mężczyzną, który nie jest biologicznym ojcem mojej 12-letniej córki. Mąż chce przysposobić moją córkę...

Jak objąć wnuki opieką prawną?

Wspólnie z żoną opiekujemy się wnukami. Ich rodzice mieszkają i pracują za granicą. Byliśmy parę miesięcy rodziną zastępczą, ale wycofaliśmy...

Rozszerzenie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem na partnera

Od 12 lat żyję w konkubinacie, z obecnym partnerem mam dziecko, ale także mam starsze z poprzedniego związku. Chcielibyśmy z partnerem...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »