Alimenty płacone do ręki

• Zaktualizowano: 2024-04-13 • Autor: Marek Gola

Mam pytanie w sprawie płacenia alimentów na dziecko. Alimenty płacę do ręki byłej partnerce i piszę ręczne potwierdzenie na kartce z wyszczególnieniem wszystkich danych osobowych moich, byłej partnerki i dziecka oraz za jaki miesiąc płacę. Matka dziecka podpisuje się imieniem i nazwiskiem, że otrzymała pieniądze. Czy w razie rozprawy sądowej takie potwierdzenie jest równie wiarygodne jak przelew bankowy lub przekaz pocztowy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Alimenty płacone do ręki

Alimenty na dzieci płacone do rąk matki za poświadczeniem odbioru własnoręcznym podpisem

Z treści Pana pytania wynika, że opłaca Pan alimenty na dziecko. Co istotne alimenty są opłacane do ręki, a Pan za każdym razem karze matce dziecka odręcznie swoim podpisem poświadczyć odbiór alimentów. Zastanawia się Pan, czy taki system potwierdzania przekazania alimentów jest bezpieczny.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż stosowany przez Pana system jest bezpieczny, albowiem jak mniemam matka swoim podpisem własnoręcznie potwierdza odebranie alimentów. Innymi słowy, musiałaby zakwestionować swój własny podpis, a co więcej, w sprawie musiałby zostać powołany biegły grafolog na okoliczność, czy podpisy złożone na kartce pochodzą od matki dziecka, czy też nie. Nie sądzę, by matka dziecka ryzykowała koszty postępowania, a w szczególności koszty opinii biegłego, które w przypadku przegranej obciążyłyby ją w całości, a opiewałyby na około 1500-2000 zł.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Udowodnienie faktu płacenia alimentów do ręki 

Bez wątpienia Pan jako zobowiązany może wykazywać wszelkimi dowodami, że alimenty są przez Pana uiszczane. Zgodnie z art. 6 K.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Od czasu do czasy może Pan sprowokować sytuację, kiedy przekazanie alimentów nastąpi w obecności osoby trzeciej, która np. będzie z Panem przypadkowo w konkretnym miejscu lub u Pana. Chodzi o to, by osoba ta w dalszej kolejności mogła zeznawać w sprawie jako świadek na okoliczność, iż zdarzały się sytuacje, kiedy widziała, jak matka dziecka czyniła podpis, potwierdzając tym samym uzyskanie alimentów.

Zgodnie z art. 227 K.p.c. przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Innymi słowy, dowód ze świadka na ww. okoliczność jest jak najbardziej zasadny i wiarygodny. Nawet jednak, gdyby matka próbowała kwestionować dotychczasowe wpłaty, to wnosi Pan o zbadanie przez grafologa jej podpisu w ramach postępowania, a wówczas matka dziecka zobowiązana będzie pokryć koszty takiej opinii.

Przykłady

 
Rozstrzygnięcie konfliktu

Pan Kamil regularnie przekazuje alimenty swojej byłej partnerce, Pani Ani, płacąc je bezpośrednio do ręki. Pewnego dnia, w trakcie rozprawy rozwodowej, Pani Ania stwierdziła, że nie otrzymała alimentów za ostatnie trzy miesiące. Pan Kamil przedstawił ręcznie pisane kwity z podpisem Pani Ani jako dowód na przekazanie gotówki. Dzięki temu sąd mógł szybko zweryfikować autentyczność podpisów, co potwierdziło, że alimenty zostały rzeczywiście przekazane.

 
Dowód w sytuacji zagubienia dokumentów

Pan Robert, który regularnie płaci alimenty do ręki, stracił wszystkie dokumenty potwierdzające przekazanie pieniędzy w wyniku pożaru swojego mieszkania. W sądzie przedstawił zeznania świadków, którzy byli obecni przy kilku transakcjach, oraz poprosił o potwierdzenie autentyczności pozostałych kopii dokumentów przez matkę dziecka. Zabezpieczyło to jego pozycję w sądzie, pokazując systematyczność i regularność w przekazywaniu alimentów.

 
Korzystanie z pośrednika

Pani Marta, mając trudne relacje z byłym partnerem, zdecydowała się na płacenie alimentów przez wspólnego znajomego. Każda transakcja była dokumentowana przez pośrednika, który notował zarówno datę, kwotę, jak i obecność obu stron przy transakcji. Gdy sprawa trafiła do sądu, pośrednik ten mógł osobiście potwierdzić, że pieniądze były przekazywane regularnie, co znacząco przyczyniło się do korzystnego rozwiązania sprawy dla Pani Marty.

 

Podsumowanie

 

Płacenie alimentów do ręki, mimo swojej prostoty, wymaga dokładnego dokumentowania każdej transakcji. Posiadanie pisemnych kwitów z podpisami oraz ewentualne świadectwa osób trzecich mogą okazać się nieocenione w przypadku sporów sądowych. Jest to bezpieczny sposób na utrzymanie przejrzystości finansowej, który chroni zarówno płacącego, jak i odbierającego alimenty przed nieporozumieniami i fałszywymi oskarżeniami.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawego w kwestii alimentów? Skorzystaj z naszych usług online, oferujemy profesjonalne porady prawne oraz pomoc w redagowaniu pism. Zapewniamy dyskrecję i skuteczność. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Chciałbyś zamienić obowiązek alimentacyjny względem dziecka na jednorazową darowiznę pieniężną lub nieruchomości? Czy prawo na to pozwala i czy taka darowizna znosi obowiązek alimentacyjny względem dziecka? Masz więcej pytań, opisz je wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »