Kategoria: Alimenty

Alimenty płacone do ręki

Marek Gola • Opublikowane: 2018-02-21

Mam pytanie w sprawie płacenia alimentów na dziecko. Alimenty płacę do ręki byłej partnerce i piszę ręczne potwierdzenie na kartce z wyszczególnieniem wszystkich danych osobowych moich, byłej partnerki i dziecka oraz za jaki miesiąc płacę. Matka dziecka podpisuje się imieniem i nazwiskiem, że otrzymała pieniądze. Czy w razie rozprawy sądowej takie potwierdzenie jest równie wiarygodne jak przelew bankowy lub przekaz pocztowy?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

Z treści Pana pytania wynika, że opłaca Pan alimenty na dziecko. Co istotne alimenty są opłacane do ręki, a Pan za każdym razem karze matce dziecka odręcznie swoim podpisem poświadczyć odbiór alimentów. Zastanawia się Pan, czy taki system potwierdzania przekazania alimentów jest bezpieczny.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż stosowany przez Pana system jest bezpieczny, albowiem jak mniemam matka swoim podpisem własnoręcznie potwierdza odebranie alimentów. Innymi słowy, musiałaby zakwestionować swój własny podpis, a co więcej, w sprawie musiałby zostać powołany biegły grafolog na okoliczność, czy podpisy złożone na kartce pochodzą od matki dziecka, czy też nie. Nie sądzę, by matka dziecka ryzykowała koszty postępowania, a w szczególności koszty opinii biegłego, które w przypadku przegranej obciążyłyby ją w całości, a opiewałyby na około 1500-2000 zł.

Bez wątpienia Pan jako zobowiązany może wykazywać wszelkimi dowodami, że alimenty są przez Pana uiszczane. Zgodnie z art. 6 K.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Od czasu do czasy może Pan sprowokować sytuację, kiedy przekazanie alimentów nastąpi w obecności osoby trzeciej, która np. będzie z Panem przypadkowo w konkretnym miejscu lub u Pana. Chodzi o to, by osoba ta w dalszej kolejności mogła zeznawać w sprawie jako świadek na okoliczność, iż zdarzały się sytuacje, kiedy widziała, jak matka dziecka czyniła podpis, potwierdzając tym samym uzyskanie alimentów.

Zgodnie z art. 227 K.p.c. przedmiotem dowodu są fakty mające dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie. Innymi słowy, dowód ze świadka na ww. okoliczność jest jak najbardziej zasadny i wiarygodny. Nawet jednak, gdyby matka próbowała kwestionować dotychczasowe wpłaty, to wnosi Pan o zbadanie przez grafologa jej podpisu w ramach postępowania, a wówczas matka dziecka zobowiązana będzie pokryć koszty takiej opinii.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »