Koszty sądowe odwołania od kwoty alimentów

• Zaktualizowano: 2024-04-23 • Autor: Katarzyna Bereda

W styczniu dostałem wyrok w sadzie rejonowym w sprawie alimentów: 2300 zł / miesiąc, koszty sądowe 1500 zł, koszty zastępstwa 3500 zł. Chciałbym wnieść apelację do sądu okręgowego z żądaniem obniżenia alimentów do kwoty 1800 zł. Z jakimi kosztami sądowymi i za zastępstwo muszę się liczyć w przypadku wygranej i z jakimi w przypadku przegranej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Koszty sądowe odwołania od kwoty alimentów

Koszty sądowe

W pierwszej kolejności wskazuję, iż w przypadku przegrania sprawy przez sądem II instancji będzie Pan obowiązany do poniesienia kosztów sądowych wskazanych w wyroku I instancji, a także z tytułu postępowania przed sądem II instancji.

Zgodnie bowiem z § 2 rozporządzenia ministra sprawiedliwości w sprawie opłat za czynności adwokackie z dnia 22 października 2015 r. „stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:

1) do 500 zł – 90 zł;

2) powyżej 500 zł do 1500 zł – 270 zł;

3) powyżej 1500 zł do 5000 zł – 900 zł;

4) powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1800 zł;

5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł -–3600 zł;

6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 5400 zł;

7) powyżej 200 000 zł do 2 000 000 zł – 10 800 zł;

8) powyżej 2 000 000 zł do 5 000 000 zł – 15 000 zł;

9) powyżej 5 000 000 zł – 25 000 zł”.

Z uwagi na powyższe, jak Pan widzi, koszty zastępstwa adwokackiego zostały wskazane jako 3500 zł. Nie wiem, dlaczego sąd wskazał tak wysokie koszty sądowe – zakładam, iż w sprawie była prowadzona jakaś opinia biegłego lub postępowanie trwało długo i wymagało znacznych kosztów.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy ktoś założył mi sprawę w sądzie?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Koszty procesowe przed sądem II instancji

Przed sądem II instancji jedynym kosztem procesowym tak naprawdę będzie zapewne koszt zastępstwa adwokackiego, który wyniesienie 50% wartości orzeczonej przed sądem II instancji – o ile przegra Pan sprawę i o ile postępowanie również nie będzie długie i nie wygeneruje dodatkowych kosztów sądowych. Zgodnie bowiem z § 10 ust. 1 powyższego rozporządzenia Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie sprawy w postępowaniu apelacyjnym: przed sądem okręgowym – 50% stawki minimalnej, co daje w Pana przypadku 1750 zł.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Koszty przy wygranym odwołaniu od kwoty alimentów

Jeżeli wygra Pan sprawę, to jedyne koszty, które zostaną Panu zwrócone, dotyczą opłaty od apelacji – w zależności od wartości przedmiotu sporu, którą Pan wskaże, ale zakładam, że będzie to do ok. 400 zł. Jeżeli będzie Pan reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, otrzyma Pan także zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego przed sądem II instancji – wysokość takiego zwrotu będzie jednak zależała od wartości przedmiotu sporu, którą Pan wskaże.

Zobacz również: Jak sprawdzić czy jest założona sprawa w sądzie?

Przykłady

 
Koszty przegranego odwołania

Jan Kowalski, po wyroku sądu pierwszej instancji dotyczącym alimentów na kwotę 2500 zł miesięcznie, postanowił odwołać się, domagając się ich obniżenia do 1500 zł. Mimo że wartość sporu wynosiła ponad 50 000 zł rocznie, odwołanie zostało odrzucone. W efekcie musiał pokryć koszty sądowe związane z postępowaniem apelacyjnym w wysokości 5400 zł oraz koszty zastępstwa adwokackiego ustalone na 50% stawki minimalnej, czyli 2700 zł, co łącznie dało 8100 zł.

 
Koszty wygranego odwołania

Magdalena Nowak, niezadowolona z orzeczenia o alimentach w wysokości 3000 zł, wniosła apelację do sądu okręgowego, gdzie żądała ich zmniejszenia do 2000 zł. Sąd przychylił się do jej argumentów i obniżył alimenty. Koszty związane z odwołaniem, które poniosła, wyniosły 1800 zł za zastępstwo adwokackie oraz 400 zł za opłatę od apelacji. Po wygranej, koszty te zostały jej zwrócone.

 
Koszty apelacji przy wydłużonym postępowaniu

Tomasz Brzozowski zdecydował się na apelację od wyroku sądu pierwszej instancji, który przyznał jego byłej żonie alimenty na poziomie 4000 zł. Proces apelacyjny był długi i skomplikowany z powodu konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań ekspertyz finansowych. Ostatecznie, Tomasz przegrał sprawę, co skutkowało dodatkowymi kosztami sądowymi i zastępstwa adwokackiego, które łącznie wyniosły około 10 000 zł.

 

Podsumowanie

 

Koszty sądowe i zastępstwa adwokackiego przy odwołaniu od kwoty alimentów mogą znacząco obciążyć stronę przegrywającą sprawę. Koszty te są zależne od wartości przedmiotu sporu i mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. W przypadku wygranej możliwy jest zwrot poniesionych opłat, ale wartości te są z góry określone przez regulacje prawne, co warto mieć na uwadze podejmując decyzję o apelacji.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pism procesowych dotyczących odwołania od kwoty alimentów? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online z doświadczonymi prawnikami, którzy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i obowiązki, a także przygotują odpowiednie dokumenty do sądu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398

Jesteś zobowiązany do płacenia alimentów na żonę lub dzieci ale twoja sytuacja finansowa drastycznie się pogorszyła? Jak napisać i ile kosztuje pozew o obniżenie alimentów? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »