Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Wycofanie pozwu rozwodowego przed rozprawą

• Zaktualizowano: 2024-04-28 • Autor: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Wniosłem pozew o rozwód. Strona pozwana odpowiedziała na pozew i sąd przyznał jej zabezpieczenie oraz jesteśmy przed rozprawą o ustalenie, gdzie i z kim mają przebywać nasze dzieci. Po przemyśleniach chciałbym wycofać pozew rozwodowy przed rozprawą. Czy jest to możliwe i czy wymaga zgody pozwanej?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wycofanie pozwu rozwodowego przed rozprawą

Wycofanie pozwu przed rozpoczęciem rozprawy

Zgodnie z art. 203 Kodeksu postępowania cywilnego pozew można zostać cofnięty bez zgody pozwanego aż do rozpoczęcia rozprawy. Cofnięcie pozwu polega na złożeniu przez powoda do sądu pisma procesowego zawierającego oświadczenie o cofnięciu pozwu wraz z uzasadnieniem. W uzasadnieniu trzeba wskazać motywację cofnięcia pozwu (np. partnerka zmieniła swoje postępowanie i już nie chce Pan rozwodu). Inaczej wygląda sytuacja, gdy przed pierwszą rozprawą pozwany otrzyma już pozew – w tej sytuacji wiele zależy od jego woli. Jeżeli pozwany nie odpowie na pozew lub w odpowiedzi nie zażąda rozwodu (np. zażąda oddalenia pozwu), to cofnięcie pozwu będzie skuteczne. Jeżeli natomiast pozwany w odpowiedzi na pozew zażąda rozwodu, to sąd nie uwzględni cofnięcia pozwu i przeprowadzi postępowanie rozwodowe (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.11.1983 r., sygn. akt III CZP 59/83). W takim wypadku powód (Pan), jeżeli chce wycofać pozew ,będzie musiał uzyskać zgodę pozwanego (żony).

Zobacz również: Anulowanie rozwodu

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Skierowanie sprawy rozwodowej do mediacji

Może być tak, że sąd zaobserwuje, że powód nie chce rozwodu i stara się o wycofanie pozwu, ale druga strona chce się rozwieść. W takim wypadku sąd prawdopodobnie skieruje sprawę do mediacji, gdzie strony mogą się dogadać – jeżeli się nie dogadają, to przeprowadzi postępowanie mające na celu ustalenie istnienia pożycia małżeńskiego.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pojednanie się małżonków przed uprawomocnieniem wyroku

Możliwość cofnięcia pozwu istnieje nawet już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, a przed uprawomocnieniem się wyroku, jeżeli małżonkowie pojednają się w tym czasie, a więc gdy oboje stwierdzą, że jednak rozwodu nie chcą.

Skutecznie cofnięty pozew powoduje przede wszystkim umorzenie postępowania lub we wskazanym wyżej przypadku uchylenie wyroku. Ponadto jeżeli pozew cofnięto w I instancji, to sąd zwróci całą opłatę od pozwu, natomiast jeżeli pozew cofnięto w II instancji, to sąd zwróci połowę opłaty od apelacji.

Skoro Pana żona wniosła odpowiedź na pozew, to może Pan cofnąć pozew wyłącznie za jej zgodą. Sąd ma bowiem obowiązek przeprowadzić rozprawę. Jeśli zgody na cofnięcie pozwu żona odmawia, powinien Pan wskazać ten fakt na rozprawie (tj. że chce Pan cofnąć pozew i być z żoną), wówczas sąd, kierując się dobrem i trwałością rodziny, zapewne skieruje Państwa do mediacji.

Zobacz również: Mediacje rozwodowe

Przykłady

 

Przykład pojednania

Tomek wnioskował o rozwód po serii kłótni z żoną, Agnieszką. Jednak przed pierwszą rozprawą, para zdecydowała się spróbować terapii małżeńskiej. Po kilku sesjach zauważyli znaczną poprawę w komunikacji i postanowili dać swojemu związkowi drugą szansę. Tomek złożył wniosek o wycofanie pozwu rozwodowego, argumentując, że ich wzajemne relacje uległy poprawie i że nie widzi już potrzeby dalszego prowadzenia sprawy sądowej.

 

Przykład wspólnego zainteresowania dziećmi

Kasia i Piotr zdecydowali się na rozwód z powodu niezgodności charakterów. Jednak przed pierwszą rozprawą, obie strony uznały, że rozwód może negatywnie wpłynąć na ich dzieci. Postanowili skorzystać z opcji mediacji oferowanej przez sąd. Ostatecznie, po rozmowach i wspólnym zastanowieniu, zdecydowali się wycofać pozew rozwodowy, skupiając się na stworzeniu stabilnego i wspierającego środowiska dla swoich dzieci.

 

Przykład nieporozumienia finansowego

Monika wniosła pozew rozwodowy, głównie z powodu nieporozumień finansowych z mężem, Markiem. Po złożeniu pozwu, para wspólnie zdecydowała się na konsultacje z doradcą finansowym, co pozwoliło im lepiej zrozumieć swoje oczekiwania i zarządzanie domowym budżetem. Te pozytywne zmiany skłoniły Monikę do wycofania pozwu rozwodowego, gdyż uznali, że są w stanie razem pracować nad rozwiązaniem swoich problemów.

Podsumowanie

 

Wycofanie pozwu rozwodowego przed rozprawą może być możliwe i skuteczne, zwłaszcza gdy strony dochodzą do porozumienia lub pojednania. Istnieją różne przyczyny, dla których małżonkowie mogą zdecydować się na taki krok, od skutecznej terapii małżeńskiej, przez troskę o dobro dzieci, aż po rozwiązanie problemów finansowych. Warto pamiętać, że kluczowe może być zgoda drugiej strony, szczególnie gdy pozew został już formalnie odpowiedziany. Wycofanie pozwu zawsze warto dokładnie przemyśleć, mając na uwadze dobro obu stron i trwałość rodziny.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie rozwodowej? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism procesowych. Zadbaj o swoje interesy z pomocą doświadczonych prawników, dostępnych bez wychodzenia z domu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
2. Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.11.1983 r., sygn. akt III CZP 59/83

Zastanawiasz się jak napisać pozew o rozwód, gdzie złożyć i czy można go cofnąć w razie gdybyś się rozmyślił? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Paulina Olejniczak-Suchodolska

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »