Żądanie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki a alimenty

• Zaktualizowano: 2024-04-11 • Autor: Katarzyna Nosal

W poradzie poruszamy problem zaświadczenia o kontynuowaniu nauki przez dziecko i dalszego płacenia alimentów.

 

Syn w tym roku skończył technikum. Ponoć chce iść na studia. Płacę alimenty na jego utrzymanie. Zażądałam zaświadczenia o kontynuowaniu nauki, ale nie chce mi go dać i twierdzi że muszę płacić mu alimenty aż skończy studia. Proszę o informacje jak sprawdzić czy syn się uczy i czy mogę już przestać płacić alimenty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Żądanie zaświadczenia o kontynuowaniu nauki a alimenty

Brak zaświadczenia o kontynuacji nauki a obowiązek alimentacyjny wobec syna

Niestety , jedyną drogą do uchylenia zasądzonych na syna alimentów jest postępowanie sadowe, w którym zostanie udowodnione, że syn nie uczy się, nie kontynuuje nauki) i nie stara się o zatrudnienie, a zatem usamodzielnienie.

Wyrok zasądzający alimenty obowiązuje do czasu jego uchylenia. Do tego czasu stanowi podstawę egzekucji (tytuł wykonawczy). Jeśli przestanie Pani płacić alimenty, niezależnie od Pani motywacji (w tym uzasadnienia, że nie ma Pani zaświadczenia kontynuowaniu nauki przez syna), wówczas syn może skierować sprawę do komornika, a ten nie może odmówić wszczęcia postępowania egzekucyjnego (np. poprzez zajęcie Pani wynagrodzenia). Musi mieć Pani świadomość, że wszczęcie postępowania egzekucyjnego spowoduje naliczenie opłat komorniczych, zatem zupełnie niepotrzebnie będzie Pani płacić więcej, niż zostało zasądzone.

Rzeczywiście nie może Pani żądać zaświadczenia z uczelni o nauce syna. Nie powinno jednak stanowić problemu uzyskanie informacji, czy znajduje się na liście studentów. Taka informacja musi Pani wystarczyć. Dopiero po zakończeniu semestru należy sprawdzić, czy nadal na tej liście znajduje się nazwisko syna.

Zobacz również: Potwierdzenie otrzymania alimentów

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Pozew o uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko

Jeśli ma Pani zasadne podejrzenie, że syn nie uczy się, można spróbować wytoczyć synowi sprawę o uchylenie alimentów. Wówczas to sąd uzyska informacje z uczelni i od syna i także, czy i gdzie studiuje oraz czy uczęszcza na zajęcia. To też argument w sprawie o uchylenie alimentów – skoro nie uczęszcza na zajęcia, równie dobrze może zarabiać na życie. W pozwie o uchylenie alimentów należy wskazać na swoje podejrzenia oraz zwrócić się do sądu z wnioskiem o zobowiązanie syna do przedstawienia informacji o kontynuowaniu nauki oraz o zwrócenie się do uczelni o informacje, czy syn jest studentem, czy uczęszcza na zajęcia oraz jakie osiąga wyniki.

Oczywiście złożenie pozwu, dla Pani jako osoby zobowiązanej, wiąże się z kosztami (5% wartości rocznych alimentów). Można jednak przekonać sąd, że koszty te w istocie należą się do zwrotu od syna. W przypadku udowodnienia przez Panią swoich racji oczywiste jest, że sąd zasądzi zwrot kosztów. Jeśli jednak okaże się, ze Pani podejrzenia nie były trafione, wówczas zgodnie z art. 101 Kodeksu postępowania cywilnego zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu. Mus Pani zatem udowodnić sądowi, że zrobiła wszystko, aby uzyskać informacje. Proszę zatem przygotować się do procesu w ten sposób, że napisze Pani do syna list polecony za zwrotnym potwierdzeniem odbioru z prośbą o udokumentowanie nauki z zaznaczeniem, że w przeciwnym razie zmuszona Pani będzie zwrócić się na drogę sądową. Pismo z prośbą o stan nauki syna może Pani też skierować także do uczelni. Brak odpowiedzi lub odpowiedź obraźliwa udowodni, że została Pani zmuszona do poniesienia kosztów sądowych, których przy prawidłowej reakcji syna można było uniknąć.

Zobacz również: Szkoła policealna a alimenty

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przykłady

Niejasne plany edukacyjne syna

Agnieszka jest matką 19-letniego Jakuba, który właśnie zakończył edukację w technikum. Mówił o planach kontynuowania nauki na uczelni wyższej, jednak nie przedstawił żadnych konkretów ani zaświadczenia o przyjęciu. Agnieszka, płacąca alimenty, zażądała od Jakuba zaświadczenia o kontynuowaniu nauki, aby upewnić się, że jej wsparcie finansowe jest nadal potrzebne. Syn unikał odpowiedzi, co zmusiło Agnieszkę do rozważenia kroków prawnych w celu weryfikacji statusu edukacyjnego syna i ewentualnego zaprzestania płacenia alimentów.

 

Samodzielne działania córki

Ewa jest matką 21-letniej Katarzyny, która kontynuuje naukę na uniwersytecie. Pomimo tego, Ewa otrzymała niepokojące informacje, że Katarzyna rzadko pojawia się na zajęciach, a większość czasu spędza pracując w niepełnym wymiarze godzin. Zaniepokojona Ewa zażądała od córki zaświadczenia potwierdzającego uczęszczanie na zajęcia i wyniki w nauce. Katarzyna odmówiła, twierdząc, że jej matka nie ma prawa ingerować w jej życie akademickie. Ewa, zastanawiając się nad kontynuowaniem płacenia alimentów, zdecydowała się zbadać, czy może wystąpić o ich uchylenie, podejrzewając, że córka nie traktuje nauki poważnie.

 

Wykorzystanie mediów społecznościowych do weryfikacji

Tomasz, ojciec 20-letniego Marcina, od dawna płaci alimenty na jego rzecz. Marcin twierdził, że kontynuuje edukację na uczelni technicznej. Jednak niedawne posty na jego profilu społecznościowym sugerowały, że większość czasu spędza na podróżach i pracy dorywczej, co nasunęło Tomaszowi pytania o faktyczne zaangażowanie syna w naukę. Zaniepokojony brakiem zaświadczenia o kontynuowaniu edukacji i podejrzeniami co do prawdziwego wykorzystania pieniędzy z alimentów, Tomasz rozważył możliwość wystąpienia do sądu o weryfikację statusu edukacyjnego syna i ewentualne uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

 

Podsumowanie

W artykule poruszono problem wymagania zaświadczenia o kontynuowaniu nauki przez pełnoletnie dzieci jako warunku dalszego płacenia alimentów. Zwrócono uwagę na konieczność postępowania sądowego w celu uchylenia obowiązku alimentacyjnego, jeśli dziecko nie kontynuuje edukacji. Podkreślono, że bez jednoznacznych dowodów na brak nauki, rodzic płacący alimenty może narażać się na dodatkowe koszty sądowe i komornicze.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz wsparcia w sprawach alimentacyjnych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online i profesjonalnego przygotowania pism. Zadbamy o Twoje interesy, pomagając Ci w sprawach dotyczących zaświadczeń o kontynuacji nauki i alimentów. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Zastanawiasz się jak sprawdzić czy dziecko się uczy lub studiuje, nie wiesz czy możesz przestać płacić alimenty w tym przypadku, czy po zakończeniu nauki przez dziecko należą mu się alimenty itp., opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »