Kradzież nieletniego w sklepie - jaka kara mu grozi?

• Zaktualizowano: 2024-04-11 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

W poradzie opisujemy problem kradzieży nieletniego w sklepie i co jemu za tą kradzież grozi.

 

Dwa dni temu syn i jego kolega dokonali kradzieży rzeczy ze sklepu o wartości 2000 zł. Policja ich przyłapała i zostali zatrzymani na komisariacie. Kiedy odbierałam syna, poinformowano mnie, że będziemy wzywani do sądu rodzinnego. Co grozi synowi za tą kradzież w sklepie i jak można ewentualnie zmniejszyć karę? Obaj są nieletni, syn ma 14 lat, jego kolega 15 lat, obaj do tej pory nie mieli żadnych konfliktów z prawem, są dobrymi uczniami i nie stwarzali żadnych problemów wychowawczych. Martwi mnie też to, że niedługo są egzaminy, czy z powodu tej sprawy syn może mieć problemy z dostaniem się do szkoły średniej? Jak będzie wyglądała sprawa w sądzie i proszę o informacje co grozi za kradzież w sklepie nieletniemu? Proszę o radę, co powinnam w tej sprawie zrobić i na co się przygotować?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kradzież nieletniego w sklepie - jaka kara mu grozi?

Przywłaszczenie cudzej rzeczy przez nieletniego

W związku z tym, iż Pani syn ukradł mienie o wartości przekraczającej 500 zł, popełnił czyn karalny z art. 278 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1950 z późn. zm.), który brzmi: „Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.” Opisane zagrożenie karne dotyczy oczywiście osób pełnoletnich.

Przyłapując Pani syna na gorącym uczynku, funkcjonariusz Policji zobowiązany był do zawiadomienia sądu o zdarzeniu, w myśl przepisów ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (Dz. U. 2018 r., poz. 969 t.j. z 2018.05.22). Na podstawie dokumentacji przekazanej przez Policję sąd rodzinny wyda postanowienie o wszczęciu postępowania o demoralizację, jeżeli uzna, że Pani syn wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuści się czynu karalnego. Postępowanie w sprawie nieletniego ma na celu ustalenie, czy istnieją okoliczności świadczące o demoralizacji nieletniego lub czy nieletni popełnił czyn karalny, a także ustalenie, czy zachodzi potrzeba zastosowania środków wychowawczych lub poprawczych.

Zobacz również: Mój syn ma sprawę o demoralizację

Postępowanie o demoralizację – możliwe środki wychowawcze

Odnośnie możliwych konsekwencji wynikających z postępowania o demoralizację, ustawodawca wskazuje, iż wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym; kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego. Ponadto, wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować następujące środki wychowawcze:

  1. udzielić upomnienia;
  2. zobowiązać do określonego postępowania, a zwłaszcza do naprawienia wyrządzonej szkody, do wykonania określonych prac lub świadczeń na rzecz pokrzywdzonego lub społeczności lokalnej, do przeproszenia pokrzywdzonego, do podjęcia nauki lub pracy, do uczestniczenia w odpowiednich zajęciach o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, do powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach albo do zaniechania używania alkoholu lub innego środka w celu wprowadzania się w stan odurzenia;
  3. ustanowić nadzór odpowiedzialny rodziców lub opiekuna;
  4. ustanowić nadzór organizacji młodzieżowej lub innej organizacji społecznej, zakładu pracy albo osoby godnej zaufania – udzielających poręczenia za nieletniego;
  5. zastosować nadzór kuratora;
  6. skierować do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją;
  7. orzec zakaz prowadzenia pojazdów;
  8. orzec przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego;
  9. orzec umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym albo w rodzinie zastępczej zawodowej, która ukończyła szkolenie przygotowujące do sprawowania opieki nad nieletnim;
  10. orzec umieszczenie w zakładzie poprawczym;
  11. zastosować inne środki zastrzeżone w niniejszej ustawie do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, z wyłączeniem umieszczenia w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej i regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej.

Możliwe jest również nałożenie przez sąd stosownych obowiązków na rodziców nieletniego w postaci:

1) poprawy warunków wychowawczych, bytowych lub zdrowotnych nieletniego, a także do ścisłej współpracy ze szkołą, do której nieletni uczęszcza, poradnią psychologiczno-pedagogiczną lub inną poradnią specjalistyczną, zakładem pracy, w którym jest zatrudniony, oraz lekarzem lub zakładem leczniczym;

2) naprawienia w całości lub w części szkody wyrządzonej przez nieletniego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Wszczęcie postępowania i wniosek rodzica o jego umorzenie

Jeżeli sąd postanowi wszcząć postępowanie wobec nieletniego – stosowne zawiadomienie zostanie przesłane do rodziców. Po otrzymaniu przedmiotowego pisma można złożyć wniosek o umorzenie postępowania w sprawie w oparciu o treść art. 21 § 2 wspomnianej wyżej ustawy, który stanowi, iż sąd rodzinny nie wszczyna postępowania, a wszczęte umarza w całości lub w części, jeżeli nie ma podstaw do jego wszczęcia lub prowadzenia w określonym zakresie albo gdy orzeczenie środków wychowawczych lub poprawczych jest niecelowe, w szczególności ze względu na orzeczone już środki w innej sprawie, które w ocenie sądu są wystarczające.

Wywiad środowiskowy na temat nieletniego

Jeżeli sąd zdecyduje się prowadzić postępowanie, będzie dążył do zebrania danych o Pani synu i jego środowisku. W szczególności ustalany będzie sposób zachowania się i warunków wychowawczych nieletniego, sytuacji bytowej rodziny, przebiegu nauki nieletniego i sposobu spędzania czasu wolnego, jego kontaktów środowiskowych, stosunku do niego rodziców albo opiekuna, podejmowanych oddziaływań wychowawczych, stanu zdrowia i znanych w środowisku uzależnień nieletniego. W tym celu sąd rodzinny zleca kuratorowi sądowemu przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Po wysłuchaniu obojga rodziców i nieletniego sąd wydaje postanowienie kończące w sprawie, w którym stwierdza, czy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub popełnił czyn karalny, oraz orzeka o ewentualnym zastosowaniu określonych środków wychowawczych lub poprawczych.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Dowody, które świadczą na korzyść nieletniego

W celu zminimalizowania negatywnych konsekwencji wobec syna warto podjąć stosowne kroki, aby przygotować się do złożenia wniosku o umorzenie postępowania po otrzymaniu postanowienia z sądu. Do wniosku powinna dołączyć Pani stosowne dowody, które warto już na tym etapie przygotować, aby realnie wpłynąć na decyzję sądu. W piśmie należy przekonać sąd, że zachowanie syna było jednorazowym wybrykiem, że chłopiec nie jest w żadnym wypadku zdemoralizowany, poniósł już wystarczające konsekwencje swojego zachowania i prowadzenie postępowania jest niecelowe. W mojej ocenie warto podjąć na własną rękę środki wychowawcze, które będzie można zaprezentować sądowi, np. kupić synowi książkę uświadamiającą konsekwencje łamania prawa, zabrać syna na rozmowę z psychologiem i odebrać zaświadczenie, że takie spotkanie miało miejsce. Na pewno pomocne byłyby wszelkie informacje i dokumenty świadczące o tym, że Pani syn nie stwarza problemów wychowawczych np. opinie nauczycieli, trenerów, dyplomy, opis pozytywnych aktywności, w które się angażuje. Warto również opisać, w jaki sposób sytuacja zatrzymania przez Policję wpłynęła na syna, że rozumie swój błąd i odebrał już ważną lekcję z zaistniałej sytuacji. Nawet jeżeli sąd nie przychyli się do wniosku o umorzenie postępowania i będzie prowadził dalsze czynności, takie dowody będą niezwykle pomocne w sprawie i pozwolą na uzyskanie najmniej dolegliwego rozstrzygnięcia.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Jak wygląda postępowanie przed sądem rodzinnym?

Postępowanie w sprawie Pani syna będzie wyglądać w ten sposób, że sąd otrzyma akta sprawy z Policji i zawiadomi Panią o wszczęciu postępowania sądowego o demoralizację. Otrzyma Pani postanowienie z sądu i zawiadomienie o terminie rozprawy. Przed nią może pojawić się również u Państwa kurator, żeby porozmawiać z Państwem i ocenić warunki domowe. Na rozprawie sąd przesłucha syna, Panią i ojca, następnie wyda orzeczenie. Może zdecydować o umorzeniu postępowania, jeżeli zostanie przekonany, że syn nie zasługuje na stosowanie jakichkolwiek środków wychowawczych czy poprawczych. Możliwe jest również wymierzenie mu środka wychowawczego i umieszczenie wyroku w Krajowym Rejestrze Karnym. Łagodniejsze środki w postaci nadzoru kuratora również podlegają wpisowi. Zasadą jest automatyczne wykreślenie z rejestru w momencie ukończenia 18 roku życia, jednak przepisy prawa przewidują szereg wyjątków, w zależności m.in. od orzeczonego środka.

Na tym etapie sprawy najlepiej jest gromadzić dowody, które pozytywnie świadczą o synu. Po otrzymaniu pisma z sądu można sporządzić wniosek o umorzenie postępowania, w którym przekaże Pani pozytywne informacje na temat dziecka.

Toczące się postępowanie o demoralizację nie powinno mieć żadnego wpływu na udział w egzaminach i rekrutację do szkoły średniej. Jeżeli termin egzaminu zbiegłby się z wyznaczoną rozprawą, można złożyć wniosek o zmianę terminu rozprawy.

Przykłady

 

Sprawa Marcina

Marcin, 13-letni uczeń gimnazjum, został przyłapany na kradzieży drobnych elektronicznych gadżetów z lokalnego sklepu komputerowego. Wartość skradzionych przedmiotów nie przekroczyła 300 zł. Rodzice zostali wezwani na komisariat, gdzie Marcin przyznał się do winy. W sądzie rodzinnym zdecydowano o zastosowaniu środka wychowawczego w postaci regularnych spotkań z kuratorem i uczestnictwa w warsztatach na temat konsekwencji prawnych nieuczciwego zachowania. Dzięki pozytywnej postawie Marcina i jego zaangażowaniu w proponowane działania, sąd zdecydował się nie wprowadzać dalszych sankcji.

 

Przypadek Ani

Ania, 15-letnia dziewczyna z dobrymi ocenami, została złapana na kradzieży kosmetyków z drogerii. Łączna wartość skradzionych towarów wynosiła około 500 zł. W toku postępowania wyszło na jaw, że Ania działała pod wpływem rówieśników i to była jej pierwsza tego typu przewinienie. Sąd rodzinny, po przeanalizowaniu okoliczności i pozytywnej opinii szkoły na temat Ani, zdecydował o umorzeniu sprawy po odbyciu przez nią kursu edukacyjnego dotyczącego odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz zobowiązaniu do odpracowania 20 godzin na rzecz lokalnej społeczności.

 

Historia Jakuba

14-letni Jakub, zafascynowany nowymi technologiami, ukradł zaawansowany technicznie smartwatch o wartości przekraczającej 1500 zł. Sprawa trafiła do sądu rodzinnego, gdzie Jakub i jego rodzice zostali poinformowani o poważnych konsekwencjach jego czynu. Biorąc pod uwagę wiek Jakuba, jego dotychczasową nieskazitelną przeszłość oraz wyrażoną skruchę, sąd zdecydował o ustanowieniu nadzoru kuratora oraz zobowiązaniu Jakuba do regularnego uczestnictwa w spotkaniach z psychologiem. Dodatkowo, Jakub musiał zwrócić skradziony przedmiot i przeprosić właściciela sklepu, co było warunkiem łagodniejszej oceny jego postępowania przez sąd.

 

Podsumowanie

 

Kradzież sklepową dokonaną przez nieletnich traktuje się poważnie, jednak podejście sądów rodzinnych skupia się przede wszystkim na edukacji i resocjalizacji, a nie na karze. W przypadkach pierwszorazowych przestępstw, sądy preferują zastosowanie środków wychowawczych, takich jak nadzór kuratora, warsztaty edukacyjne, czy prace społeczne, mające na celu uświadomienie młodym ludziom konsekwencji ich działań i zapobieganie przyszłym wykroczeniom. Rodzice mają również znaczącą rolę w procesie poprawy zachowania nieletniego, mogąc przyczynić się do zmniejszenia ryzyka powtórzenia przestępstwa przez współpracę z instytucjami i angażowanie się w proces wychowawczy dziecka.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawego w sprawie dotyczącej nieletnich? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu niezbędnych pism. Oferujemy szybką i skuteczną pomoc, aby przeprowadzić Cię przez cały proces sądowy, minimalizując stres i niepewność. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny - Dz.U. 1997 nr 88 poz. 553

Potrzebujesz informacji lub porady na temat kradzieży nieletniego w sklepie, opisz nam swój problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »