Brak kontaktów z pełnoletnią córką a alimenty

• Autor: Eliza Rumowska

Córka ma 23 lata, studiowała germanistykę. W 2015 r. wyjechała do Niemiec i jest tam do chwili obecnej. Zmieniała już 3 razy uczelnię. Ja jestem rencistą, mam niskie dochody. Nie utrzymuję kontaktu z córką. Czy mogę się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak kontaktów z pełnoletnią córką a alimenty

Uchylenie się od alimentacji wobec dorosłego dziecka

Przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego:

„Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

A także:

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Usamodzielnienie się dorosłego dziecka a obowiązek alimentacyjny względem niego

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

W mojej ocenie – do Pana sytuacji najbardziej użyteczny będzie § trzeci art. 133, jak również art.1441. To są kryteria wyróżnione w powyższym tekście przepisów. Jak się to ma do sytuacji Pana i córki? Na pewno na Pana korzyść będzie przemawiał fakt, że gdyby normalnie studiowała to w tym roku powinna studia ukończyć a skakać z „kwiatka na kwitek”, bo tak to można do końca życia studiować. Jak widać – radzi sobie dobrze i zarządza swoim życiem – skoro wyjechała za granice i tam zamierza się uczyć – w porządku, ale na własny rachunek. Na Pana korzyść przemawia także Pana stan zdrowia (obniżona zdolność zarobkowania), co wkracza w mojej ocenie w sytuacje dość nieprzyzwoitą – dziecko studiuje, zmienia uczelnie jak rękawiczki, szuka możliwości edukacyjnych za granicą na konto niepełnosprawnego ojca – rencisty. Wygląda to jak przesłanka cytowanego z art.1441. Kontynuując naukę i oczekując od Pana pomocy – powinna córka się z tego wytłumaczyć – brak kontaktu z Panem także mówi sam za siebie – traktowanie jak „tatomatu”.

W mojej ocenie – ma Pan duże szanse na uchylenie alimentów, a przynajmniej na ich zmianę. Oczywiście w razie chęci z Pana strony zlecenia przygotowania pisma.

Zobacz również: Alimenty na dorosłe dziecko

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem dorosłego dziecka? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »