Brak kontaktów z pełnoletnią córką a alimenty

• Zaktualizowano: 2024-04-27 • Autor: Eliza Rumowska

Córka ma 23 lata, studiowała germanistykę. W 2015 r. wyjechała do Niemiec i jest tam do chwili obecnej. Zmieniała już 3 razy uczelnię. Ja jestem rencistą, mam niskie dochody. Nie utrzymuję kontaktu z córką. Czy mogę się ubiegać o uchylenie obowiązku alimentacyjnego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Brak kontaktów z pełnoletnią córką a alimenty

Uchylenie się od alimentacji wobec dorosłego dziecka

Przepisy w temacie alimentacji dzieci pełnoletnich wprowadzają dodatkowe kryteria oceny zasadności alimentacji, co zwiększa szanse na uchylenie się od alimentacji dziecka dorosłego:

Art. 133. [Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec dziecka]

§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

§ 2. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku.

§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się”.

A także:

„Art. 1441. [Uchylenie się od wykonania obowiązku alimentacyjnego]

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Usamodzielnienie się dorosłego dziecka a obowiązek alimentacyjny względem niego

Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka”.

W mojej ocenie – do Pana sytuacji najbardziej użyteczny będzie § trzeci art. 133, jak również art.1441. To są kryteria wyróżnione w powyższym tekście przepisów. Jak się to ma do sytuacji Pana i córki? Na pewno na Pana korzyść będzie przemawiał fakt, że gdyby normalnie studiowała to w tym roku powinna studia ukończyć a skakać z „kwiatka na kwitek”, bo tak to można do końca życia studiować. Jak widać – radzi sobie dobrze i zarządza swoim życiem – skoro wyjechała za granice i tam zamierza się uczyć – w porządku, ale na własny rachunek. Na Pana korzyść przemawia także Pana stan zdrowia (obniżona zdolność zarobkowania), co wkracza w mojej ocenie w sytuacje dość nieprzyzwoitą – dziecko studiuje, zmienia uczelnie jak rękawiczki, szuka możliwości edukacyjnych za granicą na konto niepełnosprawnego ojca – rencisty. Wygląda to jak przesłanka cytowanego z art.1441. Kontynuując naukę i oczekując od Pana pomocy – powinna córka się z tego wytłumaczyć – brak kontaktu z Panem także mówi sam za siebie – traktowanie jak „tatomatu”.

W mojej ocenie – ma Pan duże szanse na uchylenie alimentów, a przynajmniej na ich zmianę. Oczywiście w razie chęci z Pana strony zlecenia przygotowania pisma.

Zobacz również: Alimenty na dorosłe dziecko

Przykłady

 

Przykład pierwszy: Samodzielność finansowa córki

Jan K., 55-letni rencista, nie utrzymuje kontaktów ze swoją 24-letnią córką, która od kilku lat mieszka i pracuje w Niemczech. Córka, po zakończeniu studiów, zdobyła stabilne zatrudnienie i jest w pełni samodzielna finansowo. Jan rozważa wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, argumentując, że córka nie znajduje się w stanie niedostatku i jest w stanie utrzymać się samodzielnie.

 

Przykład drugi: Brak kontaktu i starania córki o samodzielność

Elżbieta R., 60-letnia rencistka, od lat nie otrzymuje żadnych wiadomości od swojej córki, która studiuje za granicą i często zmienia uczelnie. Elżbieta czuje, że córka nie dokłada starań, aby uzyskać samodzielność ekonomiczną, ponieważ zbyt często zmienia kierunki studiów i nie skupia się na zakończeniu edukacji. Wobec tego, Elżbieta planuje wystąpić o uchylenie alimentów, argumentując, że córka nie wykazuje woli do osiągnięcia niezależności finansowej.

 

Przykład trzeci: Nadmierne obciążenie dla rodzica

Tomasz S., również rencista z ograniczonymi środkami do życia, odczuwa znaczne trudności finansowe, utrzymując dorosłą córkę, która przebywa na zagranicznych studiach. Pomimo że córka jest zdolna do pracy, nie podejmuje żadnych działań, aby wesprzeć się finansowo. Tomasz uważa, że dalsze alimentowanie córki jest dla niego nadmiernym obciążeniem i sprzeciwia się zasadom współżycia społecznego. Rozważa on skierowanie sprawy do sądu w celu zakończenia obowiązku alimentacyjnego, co mogłoby mu umożliwić lepsze zarządzanie własnymi ograniczonymi środkami.

Podsumowanie

 

Zgodnie z polskim prawem rodzice mogą ubiegać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego wobec dorosłego dziecka, jeśli to ostatnie jest w stanie utrzymać się samodzielnie, nie znajduje się w stanie niedostatku lub nie dokłada wystarczających starań, aby uzyskać niezależność finansową. W przypadku rodziców o ograniczonych możliwościach finansowych, takich jak renciści, alimentacja dorosłego dziecka, które zdolne jest do samodzielnego życia, może być postrzegana jako nieuzasadnione i nadmierne obciążenie.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w przygotowaniu pism dotyczących alimentów na dorosłe dziecko? Skorzystaj z naszej oferty konsultacji online z doświadczonymi prawnikami, którzy pomogą Ci zrozumieć Twoje prawa i możliwości w tej kwestii. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Potrzebujesz pomocy w napisaniu wniosku o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem dorosłego dziecka? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, obecnie udziela porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »