Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jakich argumentów mogę użyć, wnioskując o podwyższenie alimentów?

• Autor: Marek Gola

Od 5 lat mam przyznane alimenty na córkę w wysokości 300 zł i opiekę po połowie (w rzeczywistości wychowaniem córki zajmuję się sama). Niedawno wyszłam ponownie za mąż i mam z drugim mężem dziecko. Nasza sytuacja jest ciężka i chciałabym podwyższyć alimenty na córkę. Były mąż pracuje, jednak oficjalnie jest niewypłacalny. Jakich argumentów mogę użyć, wnioskując o podwyższenie alimentów?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jakich argumentów mogę użyć, wnioskując o podwyższenie alimentów?

Jak ustalić usprawiedliwione potrzeby dziecka przygotowując się na sprawę o podwyższenie alimentów?

 

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Z treści Pani pytania wynika, że od 5 lat Pani córka ma zasądzone alimenty od swojego ojca w kwocie po 300 zł miesięcznie. Od niedawna pozostaje Pani w drugim związku małżeńskim. Macie Państwo wspólne dziecko. Wolą Pani jest podwyższenie alimentów na córkę. Ojciec Pani córki jest „oficjalnie” niewypłacalny.

W pierwszej kolejności zasadnym jest dokonanie zestawienia usprawiedliwionych potrzeb córki z możliwościami zarobkowymi i majątkowymi zobowiązanego do alimentów.

Ustalając usprawiedliwione potrzeby córki winna je Pani podzielić na koszty indywidualne i koszty wspólne (tzw. mieszkaniowe). W ramach kosztów indywidualnych winna Pani wskazać na:

– wyżywienie,

– odzież,

– środki higieniczne i kosmetyczne,

– lekarstwa, witaminy,

– hobby,

– wyjazdy szkolne,

– komitet rodzicielski,

– wyprawka szkolna i przybory szkolne.

Koszty wspólne to koszty mieszkaniowe, które stanowią wynik dzielenia sumy łącznych zobowiązań mieszkaniowych (czynsz, podatek od nieruchomości, media, kredyt itp.).

Nadto zanim wystąpi Pani o podwyższenie alimentów winna Pani zapoznać się z aktami sprawy sprzed 5 lat, by ustalić jakie wówczas były usprawiedliwione potrzeby córki, celem następnego ich przyrównania do chwili obecnej. Nadto winna Pani porównać także

Państwa sytuację majątkową i zarobkową (tj. Pani i ojca dziecka). Dysponując takimi danymi będzie Pani miała argument, iż doszło do zmiany stosunków i usprawiedliwionych potrzeb dziecka, która to zmiana uzasadnia podwyższenie alimentów.

Zobacz również: Odwołanie od alimentów

Jak przygotować się na sprawę o podwyższenie alimentów na dziecko?

Jeżeli chodzi o ojca dziecka to w mojej ocenie powinna Pani spróbować wykonać zdjęcia (o ile to w ogóle możliwe) na okoliczność standardu życia ojca dziecka, a nadto w pozwie o podwyższenie alimentów wnosić, by sąd zobowiązał pozwanego do wskazania nazwy banku, w którym posiada rachunek bankowy na siebie lub prowadzoną przez siebie firmę (o ile tak jest), a następnie by wystąpił do tegoż banku z prośbą o przesłanie zestawienia rachunku bankowego za ostatnie 12 miesięcy. Nadto winna Pani ustalić czym aktualnie zajmuje się ojciec dziecka, a także jakie oferty pracy na rynku dla takich osób są, z określeniem wynagrodzenia dla tychże osób. Innymi słowy, konieczne jest dążenie do ustalenia możliwości zarobkowych ojca dziecka.

Ustawodawca w sposób jednoznaczny posługuje się sformułowaniem, iż zakres świadczeń alimentacyjnych jest m.in. uzależniony od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego. Zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego nie należy kojarzyć z wysokością faktycznych zarobków bądź też czystego dochodu z majątku. W ocenie zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego mieszczą się także te niewykorzystane, jeżeli tylko są realne, a potrzebom uprawnionych zobowiązany nie jest w stanie sprostać posiadanymi środkami. Możliwości zarobkowe – to zarówno te przybierające postać pieniężną, jak i te, pobierane w naturze. Wynagrodzeniem są także świadczenia uzupełniające wynagrodzenie podstawowe (premie, dodatki, tzw. trzynasta pensja, nagroda jubileuszowa itp.).

Jeżeli ojciec dziecka jest zdrowy i jest niewypłacalny, to znaczy, że nie wykorzystuje swoich możliwości zarobkowych, a tym samym sąd winien oceniać średniomiesięczne zarobki w „takim zawodzie” i przyjąć, że gdyby pozwany (ojciec dziecka) wykazał choćby trochę dobrej woli mógłby takie wynagrodzenie uzyskać.

Zobacz również: Alimenty a wynajem mieszkania

Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o podwyższenie bądź zmniejszenie alimentów? Chcesz poradzić się profesjonalnego prawnika? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (1):


madziazinka1234

Jestem po rozwodzie mam dwójkę dzieci w wieku 17 i 13 lat były mąż płaci alimenty po 500zl niestety to nam nie wystarcza.Teraz jestem w związku małżeńskim i mam córeczkę..mieszkanie , prąd,internet wszystko mnie zapisane.. Chciałam podnieść alimenty byłemu mężowi ale najpierw go poinformowałam .. odpowiedź jego była taka że on ma kretyty które wziął gdy byliśmy jeszcze małżeństwem także mam się nie łudzić że mu podwyższa alimenty...czy tak naprawdę sąd patrzy na to????Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl