Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozwodem?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak pozbyć się żony z własnego mieszkania jeszcze przed rozwodem?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2021-02-05

Jakie są możliwości zmuszenia małżonki do wyprowadzki z mieszkania przed rozwodem? Mieszkanie jest moją własnością kupioną w trakcie małżeństwa, ale przed ślubem zawarliśmy intercyzę. Mieszkam w tym mieszkaniu wraz z małżonką i dzieckiem. Ze względu na rozpad pożycia i brak możliwości jakiegokolwiek porozumienia oraz na kłótnie w obecności dziecka chcę, aby małżonka się wyprowadziła przed orzeczeniem rozwodu (pozew w trakcie składania). Wiem, że do czasu rozwodu małżonek ma prawo mieszkać w moim mieszkaniu. Czy jest jakiś sposób, aby przekonać ją do wyprowadzki? Czy mogę np. wynająć to mieszkanie osobom trzecim i wyprowadzić się do innego mieszkania?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak pozbyć się żony z własnego mieszkania jeszcze przed rozwodem?

Wspólne zamieszkiwanie małżonków

W pierwszej kolejności godzi się podkreślić, iż, jak słusznie Pan zauważa, choć nie przywołuje Pan przepisu, że dopóty są Państwo małżeństwem, żona ma prawo do lokalu, w którym Pan zamieszkuje, nawet wówczas, jeżeli lokal ten jest Pana majątkiem osobistym. Powyższe wynika z treści art. 281 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego: „jeżeli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny”. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przedmiotów urządzenia domowego. Tym samy samo wyprowadzenie się z mieszkania nie da jeszcze względnego spokoju, albowiem małżonka może „podążać” za Panem do nowego miejsca. W końcu nowe miejsce będzie Pan zajmował na podstawie jakiejś umowy.

Pozbycie się małżonka – przemoc w rodzinie

W chwili obecnej, wobec ograniczeń związanych z pandemią, eksmisja z lokalu jest możliwe są tylko na podstawie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Zgodnie z przywołanym przepisem „jeżeli członek rodziny wspólnie zajmujący mieszkanie, swoim zachowaniem polegającym na stosowaniu przemocy w rodzinie czyni szczególnie uciążliwym wspólne zamieszkiwanie, osoba dotknięta przemocą może żądać, aby sąd zobowiązał go do opuszczenia mieszkania”. Sąd rozpoznaje sprawę w trybie przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2019 r., poz. 1460 z późn. zm.) o postępowaniu nieprocesowym. Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy, która powinna odbyć się w terminie jednego miesiąca od dnia wpływu wniosku. Staje się ono wykonalne z chwilą ogłoszenia i może być zmienione lub uchylone w razie zmiany okoliczności.

Przepis art. 11a umożliwia sądowi zobowiązanie do opuszczenia mieszkania członka rodziny „wspólnie zajmującego mieszkanie”. Należy zwrócić uwagę na podobne, choć nie tożsame pojęcie zawarte w przepisie art. 58 § 2 zdanie pierwsze. Zgodnie z tym przepisem jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. Zdanie drugie stanowi natomiast, że w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.

Sposób na osobne zamieszkiwanie przed rozwodem

Rekapitulując, nie ma przepisu, który w sposób bezproblemowy pozwoliłby pozbyć się małżonka z mieszkania. Na pewno przeprowadzka do innego mieszkania jest jakimś wyjściem, ale proszę pamiętać, że w przypadku „jakiegoś prawa do lokalu” żona także będzie miała prawo je zająć. Jedyne, co może Pan uczynić, to bezumowne korzystanie z lokalu, wówczas skoro Pan nie ma prawa do lokalu, żona nie może domagać się wprowadzenia do niego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (3):


Marek2021-03-13

Sytuacja nie do pozazdroszczenia. Jedyne wyjście to brać szybko rozwód i przetrzymać ten okres. Jak widać nie ma za bardzo możliwości "pozbycia" się żony z mieszkania przed rozwodem.


Iwona2021-03-18

Ciekawy artykuł. Podobał mi się fragment że żona może podążać za mężem po wyprowadzce :) Niestety w trakcie małżeństwa nie łatwo zmusić małżonka do opuszczenia mieszkania jeżeli tego nie chce. Także najpierw rozwód później dalsze czynności.


Adam2021-05-20

Też zastanawiałem się przed rozwodem jak pozbyć się żony z domu i niestety nic nie wymyśliłem, wyprowadziłem się sam i czekałem na dalszy rozwój wypadków wynajmowanym mieszkaniu.Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »