Rozwód z niepracującą żoną - co należy się po rozwodzie?

• Opublikowano: 2022-02-25 • Autor: Marek Gola

W poradzie poruszamy problem rozwodu z niepracującą żoną, co jej się należy i jakie ma prawa.

 

Mam z mężem rozdzielność majątkową, nie pracuję, bo tak ustaliliśmy na początku małżeństwa, miałam zajmować się dziećmi i domem. Mąż prowadzi duże gospodarstwo, więc na wszystko nam starcza. Niestety po 14 latach bycia razem, a po 12 latach od ślubu mąż jest coraz bardziej tajemniczy, arogancki i wulgarny do dzieci. Poza tym od kilku lat nadużywa alkoholu. Dostaję od męża pieniądze na życie i utrzymanie do ręki, tym samym nie mam żadnych dowodów wpłat. Boje się, że niedługo sięgnie dna, a ja zostanę z córkami z niczym. 
Zaczynają się u mnie problemy ze zdrowiem. Sama nie wiem, ile wytrzymam tych upokorzeń w samotności. Czy są jakieś sposoby, żeby się przygotować do rozwodu jako niepracująca żona? Czy mam jakieś szanse, żeby należała mi się jakaś część majątku, który mąż zdobywał przy wsparciu i mojej opiece? Gdzie poświęciłam po studiach życie rodzinie, żeby się wszystkim luksusowo żyło, wszystko wzięłam na swoje barki. Wychowanie dzieci, wywiadówki, choroby, remonty, prowadzenie domu, mąż kompletnie nie brał udziału w wychowaniu dzieci. Jakie zbierać dowody, co robić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwód z niepracującą żoną - co należy się po rozwodzie?

Rozpisanie potrzeb życiowych i pobieranie faktur

W pierwszej kolejności musi Pani dokonać rozpisania swoich i dzieci usprawiedliwionych potrzeb życiowych z rozbiciem na mieszkanie, wyżywienie, odzież, obuwie, edukacje, środki higieniczne, środki czystości, hobby, rozrywka, wyjazdy wakacyjne, ferie zimowe, leczenie, lekarstwa, okulista itp. Od chwili obecnej każdy Pani zakup winien być udokumentowany fakturą. Każdy sklep wyda Pani fakturę po uprzednim podaniu NIP-u, względnie innych danych potrzebnych do jego wystawienia. W chwili obecnej np. wystawiane są tzw. faktury uproszczone, które wyglądają jak paragon, ale w dolnej części mają wpisany NIP. Każdy zatem zakup winien być udokumentowany. Proszę się nie obawiać wziąć faktury na siebie. Często spotykam się ze stanowiskiem, że wstyd jest brać fakturę. Nie mogę zgodzić się z takim podejście, bowiem przy tylu sprawach rozwodowych oraz alimentacyjnych, które się toczą, tego rodzaj praktyki są normą. Nikogo w sklepie to już nie dziwi.

Zobacz również: Rozwód bez orzekania o winie a nieobecność pozwanego

Dowody przydatne przy rozwodzie

Jeżeli chodzi o zachowania męża, to wobec podanych przez Panią okoliczności – jego pozycji w lokalnym środowisku – nie pozostaje Pani nic innego, jak zacząć z ukrycia nagrywać męża, względnie robić mu zdjęcia. Niemniej w tym miejscu wskazać należy na możliwość kwestionowania przez męża tego rodzaju dowodów. Praktyka nie jest bowiem jednolita.

W Pani przypadku możemy mieć do czynienia z teorią owoców zatrutego drzewa. Zgodnie z jej tezą dowody uzyskane niezgodnie z prawem, tj. w sposób sprzeczny z prawem nie mogą być dowodem w postępowaniu sądowym. Powyższa teoria została zaakcentowana, a tym samym zaakceptowana przez polskie sądy powszechne. W wyroku z 6.07.1999 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie stwierdził: „ochroną art. 23 K.c. objęte jest prawo do swobody wypowiedzi, wyboru rozmówcy i tajemnica rozmowy. Gromadzenie materiału dowodowego w procesie i prezentowanie go przez strony nie powinno odbywać się z naruszeniem zasad współżycia społecznego (I ACa 380/99, OSA 2001/4/21)”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dowody zdobywane w ukryciu

Na korzyść Pani, jako małżonka, który taki dowodami miałby się posłużyć, przemawia jednak teza wyrażona przez w szczególności w wyroku z 25.04.2003 r. Sądu Najwyższego, który stwierdził, że „w procesie rozwodowym w zakresie wykazania winy w rozkładzie pożycia małżeńskiego służyć może także nagranie magnetofonowe rozmów prowadzonych przez strony, nawet jeżeli tych nagrań dokonano bez wiedzy jednej z nich i w okresie trwania małżonków w faktycznej separacji” (sygn. akt IV CKN 94/01). Większość przedstawicieli doktryny stoi na stanowisku, iż dowody z podsłuchów, otwartej korespondencji, wiadomości otrzymanych na portalach społecznościowych, poczcie elektronicznej, jeśli zostały uzyskane bez zgody zainteresowanego, nie powinny być dopuszczone w postępowaniu cywilnym.

Wykazanie zachowania męża wobec niepracującej żony i dzieci

W mojej ocenie w przedstawionej przez Panią sytuacji istnieje możliwość wskazania przez Panią ochrony własnego interesu, który będzie miał kolosalne znaczenie i umożliwi dopuszczenie przez sąd uzyskanych dowodów. Wyraźnie wskazać należy, iż w sprawach małżeńskich uzasadnienie usprawiedliwionego interesu współmałżonka, jest o wiele łatwiejsze aniżeli w innych sprawach. Okoliczność naruszenia w takim przypadku dobra osobistego będzie miała mniejsze znaczenia, a to z uwagi na okoliczność, że naruszenie nastąpiło dla wyższego celu, jakim jest wykazanie wyłącznej winy drugiego małżonka poprzez wskazanie na zdradę, nadużywanie alkoholu.

W miarę możliwości może Pani także zacząć chodzić do psychologa, a następnie dokumentację tą wykorzystać w sprawie o rozwód.

Masz problem z rozwodem, jesteś uzależniona finansowo od męża i nie pracujesz? Zastanawiasz się co należy Ci się po rozwodzie i jakie masz prawa, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »