• Zaktualizowano: 2024-04-28 • Autor: Katarzyna Siwiec
Jestem po rozwodzie, wychowuję dwoje nastoletnich dzieci, były mąż płaci na nie alimenty –1300 zł. Mieszka w stolicy i dobrze zarabia. W czasie wakacji dzieci były u niego 2 tygodnie i za sierpień przelał tylko 600 zł alimentów, bo odliczył sobie czas wizyty dzieci. Czy miał takie prawo? W wyroku sądu nie ma żadnej wzmianki o obniżaniu alimentów w wakacje. Jeśli postąpił niezgodnie z prawem, co powinnam zrobić?
Już na wstępie wyjaśniam, że mąż nie miał takiego prawa, ponieważ alimenty należą się w stałej kwocie miesięcznej, co wynika wprost z wyroku sądu, który o obowiązku alimentacyjnym orzekał. Nie można sobie samodzielnie zmieniać ich wysokości.
Generalnie podczas orzekania o alimentach sędzia rozpoznający sprawę miał świadomość faktu, że czasem dzieci będą przebywały także z ich ojcem i uwzględnił to, ustalając wysokość alimentów na dzieci.
Co więcej, alimenty mają charakter ryczałtowy, ogólny, przybliżeniowy i nie obejmują tylko i wyłączenie kosztów wyżywienia dziecka, ale również opiekę medyczną i dentystyczną, której dzieci przecież nie podlegają co miesiąc, a jedynie okazjonalnie. Alimenty obejmują też wydatki szkolne, a przecież we wrześniu są one wyższe niż w innych miesiącach zaś w miesiącach wakacyjnych ich się nie ponosi. To wszystko oznacza, że nie można samodzielnie zmniejszyć sobie zasądzonych wyrokiem sądu alimentów.
Żaden wyrok alimentacyjny nie zawiera w treści wzmianki, że zobowiązany do alimentów nie musi ich płacić, gdy np. sprawuje opiekę
nad dzieckiem przez okres ferii czy wakacji albo weekendów.
Z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego, więc teoretycznie Pani były maż musiałby wystąpić do sądu z powództwem o zmniejszenie alimentów, ale powiem szczerze, biorąc pod uwagę okoliczności, raczej nie wierzę w sens takiego powództwa.
W tej chwili dysponuje Pani wyrokiem, z którego wynikają alimenty comiesięczne, więc jeśli były mąż nie dopłaci, może Pani po prostu skierować wniosek egzekucyjny do komornika, bo ma Pani takie prawo. Komornik będzie zobligowany w takiej sytuacji do wszczęcia postępowania egzekucyjnego zgodnego z Pani wnioskiem.
Komornik nie bada wymagalności i zasadności tytułu egzekucyjnego, więc nie będzie brał pod uwagę tłumaczeń eksmęża, że utrzymywał on dzieci przez część miesiąca.
Zgodnie z art. 1081 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego wniosek o wszczęcie egzekucji można zgłosić również do komornika sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, a więc Pani miejsca zamieszkania.
Przypadek Karoliny
Karolina, samotna matka dwójki dzieci, każdego lata wysyłała swoje dzieci na dwa tygodnie do ojca, który mieszka w innym mieście. Mimo że dzieci spędzały czas z ojcem, on nie przesyłał mniejszej kwoty alimentów, rozumiejąc, że koszty utrzymania dzieci są rozłożone na cały rok, a nie tylko na miesiące, kiedy dzieci są z nim.
Przypadek Tomasza
Tomasz po rozwodzie nadal płacił pełne alimenty na swoje dwie córki, nawet kiedy spędzały z nim cały sierpień. Kiedyś zasugerował obniżenie alimentów na ten okres, ale jego była żona wytłumaczyła, że koszty, takie jak opieka zdrowotna czy szkolne wyprawki, nadal pozostają, a on zgodził się nadal płacić pełną kwotę.
Przypadek Anny
Anna każdego roku miała problemy z byłą mężem, który na własną rękę decydował o obniżeniu alimentów za miesiące wakacyjne, kiedy dzieci były z nim. W końcu, po kolejnym konflikcie i braku dodatkowej wpłaty za sierpień, Anna zdecydowała się skonsultować z prawnikiem, który pomógł jej wdrożyć egzekucję komorniczą, aby zapewnić regularność wpłat alimentacyjnych zgodnie z wyrokiem sądu.
1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Były mąż nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego. Czy i kiedy możesz złożyć wniosek do komornika o egzekucję alimentów? Potrzebujesz pomocy prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika