Jak zachęcić do czytania nastoletnie dziecko, które przechodzi bunt?

• Opublikowano: 2023-04-28 • Autor: Artykuł Sponsorowany

Nastolatki mają swoje zdanie i to fakt niezaprzeczalny. Każdy w mniejszym lub większym stopniu przechodzi przez fazę buntu, w czasie której to jego zdanie, ewentualnie zdanie rówieśników się liczy, natomiast zdanie rodziców staje się drugorzędne. Nastolatek chce podejmować własne decyzje i zdanie rodziców przestaje go interesować. Nie można zabraniać dziecku indywidualności, czy uchronić je całkowicie od popełniania błędów, w końcu na nich się uczymy i sami je popełniamy. Można jednak być jego towarzyszem i wspierać go. Dziś zastanowimy się, jak można zachęcić nastolatka do czytania.

Jak zachęcić do czytania nastoletnie dziecko, które przechodzi bunt?

Dlaczego nastolatki nie chcą czytać książek?

Możesz tłumaczyć dziecku, że czytanie jest inwestycją w przyszłość, poszerza horyzonty, rozwija kreatywność, jednak gdy nie będzie samo tego czuło, Twoje słowa po prostu puści mimo uszu. Nastolatki obecnie mają zbyt wiele bodźców i często czytanie wydaje im się po prostu nieatrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu. Dużo też zależy od tego, jakie dziecko ma w tym wieku autorytety. Jeśli są to Youtuberzy, to zdecydowanie trudno namówić je do czytania. Ale zawsze można wybrać książkę napisaną przez Youtubera, którego dziecko lubi, bądź przynajmniej taką, pod którą ów człowiek się podpisał. Lepsze to niż nic. Można kierować się zasadą, że lepiej, że się w ogóle czyta, niż wcale. Oczywiście poprzez spędzanie razem wolnego czasu możesz spróbować nakierować dziecko na zainteresowanie książkami. Możesz to zrobić poprzez wspólnie obejrzany film czy dokument. Film może być częścią jakiejś książkowej sagi i jeśli dziecku się spodoba, być może sięgnie po książkę. Jednak Ty nie możesz mu nic narzucać, samo musi wpaść na ten pomysł.

Jeśli nie książka, to może audiobook? Zrób dziecku prezent i wybierz popularny wśród nastolatków tytuł

Jeżeli siedzenie z książką w ręce jest dla dziecka mało atrakcyjne, to możesz spróbować z nieco innej strony, czyli zaproponować mu audiobook. W ten sposób w drodze do szkoły czy ze szkoły będzie mogło posłuchać danej opowieści. To może wejść mu w nawyk albo skłonić do sięgnięcia po tradycyjną książkę. Oczywiście musisz wybrać coś atrakcyjnego dla nastolatka, co może go zainteresować. Nastolatki często także słuchają podcastów, więc zakup audiobooka może być dobrym kierunkiem, by zachęcić dziecko do czytania.

Postaw na książkę z serii, po którą dziecko sięgało jeszcze wtedy, gdy czytanie było dla niego atrakcyjne

Obok wyżej wymienionych działań, możesz też postawić na zakup książki. Oczywiście powinna być to taka książka, która nastolatka może zainteresować, np. z serii, którą jeszcze kilka lat temu bardzo lubiło. Wiele dzieci lubiło czytać „Harry'ego Pottera”. Jeśli i Twoje dziecko należało do tej grupy, a nie czytało książki „Harry Potter i przeklęte dziecko”, to właśnie tę pozycję możesz wręczyć mu w prezencie. Choć prawdopodobnie przyjmie ten prezent bez większego entuzjazmu, to pewnego dnia zapewne po nią sięgnie, choćby na chwilę z ciekawości, a to już pierwszy krok do odbudowania w nastoletnim dziecku pasji czytania.

Przypominaj, że czytanie pomoże mu lepiej zdać maturę

Ponieważ nastolatka czeka ważny egzamin maturalny, to oczywiście przyda się czytanie lektur, a jeśli nie lektur to przynajmniej streszczeń. Warto jednak zachęcać dziecko do czytania, w końcu w ten sposób może więcej wynieść z danej lektury i w ten sposób, gdy dostanie pytanie maturalne dotyczące danej pozycji, będzie wiedziało, co ma odpowiedzieć, czy co zawrzeć w swojej rozprawce. W przypadku nastolatka trzeba być niezwykle cierpliwym, by jego okres buntu wreszcie się skończył. Musi wiele rzeczy doświadczyć i popełnić własne błędy. Trzeba mu na to pozwolić, bo to element dorastania. Nawet gdy jest oporne na argumenty i nie chce czytać, w pewnym momencie na pewno do tego wróci.


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »