Rozwód bez zgody żony, czy jest szansa na uratowanie małżeństwa?

• Zaktualizowano: 2024-06-30 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Jesteśmy z żoną 4 lata po ślubie. Trzy miesiące temu żona powiedziała, że się od siebie oddalamy, ja niestety tego nie zauważyłem. Nie zdradziłem, nigdy nie obraziłem, nigdy nie podniosłem ręki. Żona przestała się do mnie odzywać, próbowałem kilka razy porozmawiać z nią, ona nie chciała. Po miesiącu żona poprosiła, żebym się wyprowadził z naszego mieszkania, że chce wszystko przemyśleć. Nasz związek był normalny, jeszcze w styczniu żona chciała mieć dziecko, a w kwietniu mówi, że mnie nie kocha, że nic do mnie nie czuje i tak jest do tej pory. Ja bardzo ją kocham i proszę ją o szansę, ona chce, żebyśmy poszli do notariusza ustalić rozdzielność majątkową. Mówi, że będzie składać wniosek rozwodowy. Czy jest szansa, że sąd odrzuci jej wniosek? Czy to jest stały rozpad małżeństwa? Jej argumenty to to że mało pomagałem w obowiązkach domowych (chociaż pomagałem, ona teraz tego nie dostrzega), mało spędzaliśmy czasu razem (przez pół roku remontowałem nasze mieszkanie). Ja jestem w stanie wszystko poprawić, już zmieniłem pracę, żeby mieć więcej wolnego czasu. Proszę o podpowiedź, czy to już stały rozpad, czy jest szansa, że sąd odrzuci wniosek? 

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozwód bez zgody żony, czy jest szansa na uratowanie małżeństwa?

Orzekanie przez sąd o rozwodzie

Dziękuję za cierpliwość. Zadał Pan pytanie, w którym interesuje Pana jak nie dopuścić do rozwodu. Stąd przedstawię Panu najpierw, co sąd bierze pod uwagę, a potem jaką postawę powinien Pan przyjąć.

Sąd orzeka rozwód po wysłuchaniu stron i po przeprowadzeniu postępowania. Najważniejsze dla decyzji sądu jest wystąpienie odpowiednich przesłanek pozytywnych koniecznych dla rozwiązania małżeństwa i jednocześnie brak przesłanek negatywnych. Wszystko zależy od przedstawienia sądowi dowodów na to, czy nastąpił, czy nie nastąpił rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd nie ocenia każdej sprawy według jednego wzorca, gdyż okoliczności rozwodów są i inne i niezbędne jest indywidualne podejście do stron procesu i okoliczności sprawy.

Sąd orzeka rozwód po wysłuchaniu stron i po przeprowadzeniu postępowania. Najważniejsze dla decyzji sądu jest wystąpienie odpowiednich przesłanek pozytywnych koniecznych dla rozwiązania małżeństwa i jednocześnie brak przesłanek negatywnych.

Zgodnie z treścią art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia każdy z nich może żądać, aby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód. Zupełny rozkład pożycia, zgodnie z jednolitą linią orzecznictwa i stanowiskiem powszechnie przyjmowanym w doktrynie, następuje wówczas, gdy ustaną szczególne więzi łączące małżonków w sferze duchowej, fizycznej i gospodarczej. Natomiast rozkład pożycia małżeńskiego jest trwały, gdy ocena oparta na doświadczeniu życiowym pozwala przyjąć, że na tle okoliczności konkretnej sprawy powrót małżonków do pożycia nie nastąpi (wytyczne Sądu Najwyższego z 1955 r., orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 13 września 1952 r., sygn. akt C 1702/51, i z dnia 13 stycznia 1953 r., sygn. akt C 1631/52).

Powinien Pan prosić o skierowanie sprawy do mediacji, jednocześnie podnosząc, że kocha Pan żonę, nie chce Pan rozwodu, bo Pana zdaniem nie doszło do zerwania wszelkich więzi, jest Pan katolikiem. Proszę podnieść, że żona niedawno chciała mieć z Panem dziecko. Rozkład pożycia nie jest więc nawet trwały, a tym bardziej długotrwały i definitywny.

Nie napisał Pan, czy macie dzieci. Fakt posiadania dzieci i ich dobro są przeszkodą w orzeczeniu rozwodu.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Staranie o utrzymanie związku

Na Pana korzyść działa to, że zmienił Pan pracę aby więcej czasu spędzać w domu- to świadczy o Pana staraniach w zakresie utrzymania związku.

Nie można uznać, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego stron, skoro Pan przez cały czas deklaruje chęć pojednania się z żoną, utrzymania związku. Pana wyprowadzka była dla niej, na jej życzenie aby odpoczęła, nabrała dystansu. Zupełny rozkład pożycia następuje wtedy, gdy między małżonkami ustaną wszystkie więzi. Według Pana opisu ta przesłanka nie nastąpiła. Trwałość rozkładu można przyjąć wtedy, gdy Sąd w uzasadniony sposób dojdzie do przekonania, że podjęcie pożycia między małżonkami już nigdy nie nastąpi.

Tym bardziej powinien Pan proponować terapię małżeńską i każdy możliwy sposób ratowania małżeństwa.

Natomiast z mojego prywatnego punktu widzenia powinien Pan sprawdzić, czy w Państwa związku nie miesza osoba trzecia. Niestety niezwykle często, choć nie twierdzę, że w Pana przypadku także, w grę może wchodzić inny obiekt uczuć, albo tzw. przyjaciółka czy przyjaciel, który podpowiada żonie takie rozwiązania.

Przykłady

Niezgoda na rozwód z powodu dzieci

Anna i Piotr są małżeństwem od 12 lat i mają dwójkę dzieci. Anna złożyła pozew o rozwód, twierdząc, że Piotr nie poświęca rodzinie wystarczająco dużo czasu, a ich relacja się wypaliła. Piotr nie zgadza się na rozwód, argumentując, że dobro dzieci jest najważniejsze. Chce podjąć próbę ratowania małżeństwa poprzez terapię rodzinną i zmianę swojego zachowania. Sąd, biorąc pod uwagę dobro dzieci oraz deklarację Piotra o chęci naprawy relacji, skierował sprawę do mediacji, dając małżonkom szansę na naprawienie związku.

 

Mediacja jako środek naprawczy

Katarzyna i Marcin są w trakcie rozwodu. Katarzyna złożyła wniosek, powołując się na brak wsparcia ze strony męża oraz ciągłe kłótnie. Marcin jednak nie chce się rozwodzić, ponieważ wierzy, że mogą naprawić swoje małżeństwo. Sąd, widząc, że Marcin podejmuje aktywne kroki, aby poprawić swoje zachowanie, oraz że nadal istnieje szansa na odbudowanie więzi, skierował ich na mediację. Po kilku sesjach, Katarzyna i Marcin postanowili dać sobie jeszcze jedną szansę, kontynuując terapię małżeńską.

 

Zmiana okoliczności po złożeniu pozwu

Monika i Krzysztof byli małżeństwem przez 8 lat. Monika wniosła o rozwód, argumentując, że Krzysztof jest zbyt zaabsorbowany pracą, zaniedbując rodzinę. Krzysztof jednak nie zgadza się na rozwód, twierdząc, że w ostatnim czasie podjął kroki, aby poprawić relację - zmienił pracę, aby mieć więcej czasu dla rodziny, zaczął angażować się w życie domowe i proponował wspólne wyjścia. Sąd, biorąc pod uwagę zmiany, które Krzysztof wprowadził, oraz jego deklarację o chęci naprawy małżeństwa, postanowił dać im jeszcze jedną szansę, odraczając rozprawę i zalecając terapię małżeńską.

Podsumowanie

Rozwód bez zgody jednego z małżonków to skomplikowany proces, w którym kluczowe znaczenie mają dowody na trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Sąd bierze pod uwagę wszelkie okoliczności, w tym dobro dzieci oraz możliwość mediacji i terapii małżeńskiej. Ważne jest, aby strona niechętna rozwodowi aktywnie działała na rzecz ratowania związku, co może wpłynąć na decyzję sądu.

Oferta porad prawnych

Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w sporządzaniu pism procesowych, aby wspierać Cię w trudnych sprawach rozwodowych i innych kwestiach rodzinnych. Skontaktuj się z nami, aby uzyskać rzetelną i fachową pomoc prawną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 września 1952 r., sygn. akt C 1702/51
3. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 13 stycznia 1953 r., sygn. akt C 1631/52

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »