Przeniesienie przedmiotów z majątku wspólnego do osobistego małżonków

• Zaktualizowano: 2024-05-14 • Autor: Iryna Kowalczuk

Wspólność majątkową małżonków często uznaje się za niepodważalną, jednakże prawo rodzinne umożliwia dokonywanie pewnych zmian w jej strukturze. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czy istnieje możliwość zawarcia umów między małżonkami, które przenoszą prawa majątkowe z majątku wspólnego do osobistego, a także odwrotnie. Powyższe kwestie omawiamy na przykładzie sprawy pani Ilony.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przeniesienie przedmiotów z majątku wspólnego do osobistego małżonków

 Pani Ilona zapytała nas, gdzie i w jakiej formie można dokonać przeniesienia przedmiotów z majątku wspólnego do osobistego małżonków

Zawarcie umowy przenoszącej prawo z majątku wspólnego do majątku osobistego małżonków

Zgodnie z prawem rodzinnym, jeżeli małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej wprowadzającej rozdzielność majątkową, obowiązuje ich ustrój wspólności majątkowej. W takim ustroju występuje majątek wspólny małżonków, a także majątek osobisty żony oraz majątek osobisty męża. Nie ma jednakże przeszkód, aby małżonkowie zawierali między sobą umowy, na których mocy dokonają transferu przedmiotów albo praw majątkowych pomiędzy majątkami. Po pierwsze mogą zawrzeć umowę przenoszącą jakieś konkretne prawo z majątku osobistego jednego małżonka do majątku osobistego drugiego małżonka, np. własność nieruchomości. Mogą też podpisać umowę, która przeniesie własność albo inne prawo majątkowe z majątku osobistego do majątku wspólnego. Możliwa jest również umowa przenosząca dane prawo z majątku wspólnego do osobistego.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego drugiego małżonka

Za taką możliwością opowiedział się również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 10 kwietnia 1991 r. (sygn. akt III CZP 76/90). Zdaniem sądu w czasie trwania ustawowej wspólności majątkowej dopuszczalne jest rozporządzenie przez małżonka przedmiotem wchodzącym w skład majątku wspólnego na rzecz majątku osobistego drugiego małżonka. Możliwość zawierania takich umów wynika z faktu, że skoro majątek wspólny ma służyć przede wszystkim samym małżonkom, to mają oni prawo dysponowania jego składnikami.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

 

Umowa przeniesienia własności nieruchomości lub ruchomości z majątku wspólnego do majątku osobistego jednego z małżonków

Przeniesienia własności nieruchomości lub ruchomości można dokonać m.in. poprzez umowę darowizny, sprzedaży czy zamiany (co do nieruchomości − to umowy takie muszą być zawarte w formie aktu notarialnego). Z praktycznego punktu widzenia najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem w przypadku przeniesienia prawa własności nieruchomości czy też ruchomości z majątku wspólnego do majątku odrębnego jednego z małżonków jest darowizna. Umową tą obydwoje małżonkowie przenoszą nieodpłatnie dany przedmiot z majątku wspólnego do majątku osobistego jednego z małżonków. Przy darowiźnie przedmiotów ruchomych wystarczy, że pomiędzy małżonkami zostanie spisana umowa darowizny (mogą to zrobić sami). Co się zaś tyczy darowizny nieruchomości, to w tym celu należy udać się do notariusza, który sporządzi stosowną umowę w formie aktu notarialnego.

W konsekwencji zawarcia takiej umowy rzecz darowana wchodzi do majątku odrębnego jednego z małżonków, który staje się jej wyłącznym właścicielem i może nią dalej swobodnie rozporządzać. Warto przy tym wskazać, że jako darowizna dokonana pomiędzy małżonkami czynność ta jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn, wymaga jednak dokonania stosownego zgłoszenia do urzędu skarbowego.

Zobacz również: Czy spadek po rodzicach wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Przykłady

 

Zakup mieszkania jako inwestycja

Ania i Tomek są małżeństwem, które postanowiło zainwestować swoje środki w nieruchomości. Tomek znalazł idealne mieszkanie na wynajem. Aby uniknąć komplikacji związanych z majątkiem wspólnym, para postanowiła, że mieszkanie zostanie zakupione i zarejestrowane wyłącznie na Anię jako majątek osobisty. Dzięki temu, w przypadku wynajmu, wszelkie dochody i zobowiązania związane z nieruchomością będą bezpośrednio dotyczyć Ani, co upraszcza zarządzanie inwestycją.

 

Przekazanie samochodu jako prezent

Katarzyna chciała sprawić niespodziankę swojemu mężowi, Jakubowi, z okazji ich dziesiątej rocznicy ślubu i kupiła mu wymarzony samochód sportowy. Aby pojazd stał się wyłączną własnością Jakuba, Katarzyna skorzystała z umowy darowizny. Auto, mimo że zakupione ze środków pochodzących z majątku wspólnego, zostało formalnie przekazane do majątku osobistego Jakuba, co czyni go jedynym właścicielem pojazdu.

 

Zabezpieczenie przyszłości dzieci

Ewa i Marek chcieli zadbać o przyszłość swoich dzieci, więc zdecydowali się na przekazanie im w formie darowizny części swoich oszczędności oraz nieruchomości. Pragnęli, aby te dobra weszły w skład majątku osobistego ich pociech. Przeniesienie nieruchomości zostało dokonane przez notarialną umowę darowizny, a oszczędności przekazano poprzez umowy cywilno-prawne, co zapewniło dzieciom nie tylko materialną, ale i prawną pewność co do ich własności. 

Podsumowanie

 

Artykuł wyjaśnia, czy przeniesienie przedmiotów z majątku wspólnego do osobistego małżonków jest możliwe. Przytoczone przykłady z życia wzięte pokazują, jak za pomocą umów można dostosować strukturę majątkową do indywidualnych potrzeb i celów, zarówno w zakresie inwestycji, obdarowywania się, jak i planowania przyszłości rodziny. Ten mechanizm prawny stanowi cenne narzędzie dla par, które pragną elastycznie zarządzać swoim majątkiem. 

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w zakresie zarządzania majątkiem w małżeństwie? Skorzystaj z naszych porad prawnych online i profesjonalnie przygotowanych pism. Nasz zespół doświadczonych prawników jest gotowy, aby pomóc Ci dostosować umowy majątkowe do Twoich indywidualnych potrzeb i celów. Skontaktuj się z nami poprzez formularz umieszczony pod tekstem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Uchwała z dnia 10 kwietnia 1991 r. (sygn. akt III CZP 76/90

Czy możliwa jest darowizna między małżonkami i czy taka darowizna jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn? Masz więcej pytań, opisz nam swój problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »