Przyczyny niepodjęcia mediacji przy rozwodzie

• Zaktualizowano: 2024-04-19 • Autor: Marek Gola

Po złożeniu pozwu rozwodowego sad wezwał do uzupełnienia braków formalnych przez podanie, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego sposobu ugody, a gdy ich nie podjęto, przyczyn niepodjęcia mediacji. Jak mogę wybrnąć z tej sytuacji bez dodatkowych mediacyjnych spraw?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przyczyny niepodjęcia mediacji przy rozwodzie

Co powinien zawierać pozew o rozwód?

Zgodnie z art. 187 § Kodeksu postępowania cywilnego „pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:

1) dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;

2) przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu;

3) informację, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu, a w przypadku gdy takich prób nie podjęto, wyjaśnienie przyczyn ich niepodjęcia”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podjęcie mediacji przy sprawie o rozwód

Punkt 3 został dodany z dniem 1 stycznia 2016 r. Jeżeli zatem pozew o rozwód został wniesiony po tym dniu, w pozwie powinno być wskazane, czy podjęły próbę mediacji lub innego sposobu rozwiązania sprawy. Jeżeli zatem nie wskazano tego w pozwie, należy w chwili obecnej złożyć do sądu dwa pisma (jeden dla sądu, drugi dla pozwanego), ze wskazaniem, iż mediacje nie były prowadzone, bowiem rozkład pożycia pomiędzy stronami jest zupełny i trwały i nie ma najmniejszych szans na utrzymanie małżeństwa, a nadto małżonkowie nie rozmawiają ze sobą i nie możliwości prowadzenia takiej mediacji.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Zasadne jest zatem wyjaśnienie, dlaczego strony nie podjęły mediacji. Zachodzi pytanie, czy strony rozmawiają ze sobą, czy zamieszkuję w bliskiej lub dalekiej od siebie odległości, czy prócz winy w rozkładzie pożycia są jakieś inne kwestie, które mogły zostać objęte ugodą np. alimenty, władza rodzicielska itp.

Stan faktyczny będzie miał zatem istotne znaczenie dla pisma stanowiącego uzupełnienie pozwu o rozwód. Proszę zatem o wskazanie, w jakich relacjach strony pozostają, a wówczas moja opinia zostanie uzupełniona poprzez podanie treści uzasadnienia pisma.

Przykłady

 

Przypadek całkowitego braku komunikacji

Małżeństwo Ewy i Marka od kilku lat przeżywało poważne trudności. W związku z intensywnymi konfliktami i brakiem jakiejkolwiek komunikacji między stronami, nawet próba nawiązania dialogu na potrzeby mediacji okazała się niemożliwa. Ewa podniosła w pozwie, że wszelkie próby rozmowy kończyły się kolejnymi kłótniami, co wykluczało jakąkolwiek szansę na osiągnięcie porozumienia przez mediację.

 

Przypadek geograficznej odległości

Kasia i Tomasz od dwóch lat żyli w separacji – Kasia mieszkała w Warszawie, a Tomasz wyjechał za pracą do Londynu. Odległość ta sprawiała, że organizacja wspólnych spotkań mediacji była logistycznie trudna i kosztowna. W pozwie rozwodowym Kasia zaznaczyła, że ze względu na geograficzną odległość i koszty związane z podróżami, mediacja nie została przeprowadzona.

 

Przypadek znaczących różnic w wartościach i priorytetach

Ania i Jakub mieli zupełnie inne podejście do wychowania dzieci i zarządzania finansami, co prowadziło do głębokich nieporozumień. Obie strony były silnie przekonane o swoich racjach, co skutkowało brakiem gotowości do kompromisu. W pozwie rozwodowym napisano, że różnice w wartościach i priorytetach były na tyle duże, że mediacja nie była brana pod uwagę jako realna opcja do rozwiązania ich konfliktów.

Podsumowanie

 

Mediacja jest cennym narzędziem w rozwiązywaniu konfliktów rozwodowych, jednak nie zawsze jest możliwa do zastosowania. Przyczyny takie jak brak komunikacji, odległość geograficzna czy nieprzezwyciężalne różnice w wartościach często uniemożliwiają skuteczne prowadzenie mediacji. Zrozumienie tych barier jest istotne dla prawidłowego kształtowania procedur prawnych oraz dla zapewnienia, że wszystkie strony mają dostęp do najbardziej odpowiednich form rozwiązywania sporów.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz wsparcia prawnego przy rozwodzie? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism procesowych, dostosowanych do Twojej unikalnej sytuacji. Z nami zyskasz pewność i wsparcie na każdym etapie procesu. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Jak szybko uzyskać rozwód bez mediacji? Czy sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie, jak napisać pozew? Potrzebujesz pomocy profesjonalnego prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »