• Zaktualizowano: 2024-04-27 • Autor: Katarzyna Siwiec
Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Moja rodzona siostra adoptowała dziecko z domu dziecka – córkę. Czy ta jej córka i mój syn mogą w świetle prawa zawrzeć związek małżeński?
Polski Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.) zawiera kilka przepisów wprowadzających zakaz zawierania związku małżeńskiego pomiędzy poszczególnymi grupami osób.
Przede wszystkim należy tu przytoczyć art. 14 § 1 K.r.o., który mówi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.
Jeśli chodzi o pokrewieństwo, to wyjaśnia to pojęcie art. 67 ze zn. 7 K.r.o., stanowiąc, że krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.
Proszę zwrócić uwagi, że tylko pomiędzy rodzeństwem małżeństwo jest zakazane.
Pokrewieństwo zatem to więzy krwi.
Krewni w linii prostej to osoby pochodzące jedna od drugiej, tzn. przodkowie, tzw. wstępni, oraz potomkowie, tzw. zstępni, np. ojciec i córka, dziadek i wnuczka itd.
Krewni w linii bocznej, to osoby niepochodzące jedna od drugiej, np. rodzeństwo rodzone (dwaj przodkowie) lub przyrodnie (jeden przodek). Krewnymi w linii bocznej jest rodzeństwo.
Powinowactwo z kolei definiuje kolejny przepis, określając, że z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowatymi są zatem np. rodzice Pana małżonki oraz Pan i odwrotnie.
Tak więc w świetle prawa cywilnego małżeństwo pomiędzy Pana synem i adoptowaną córką siostry jest dozwolone.
Zobacz również: Czy przyrodnie rodzeństwo może być razem?
Historia Ani i Marka
Ania, po śmierci swoich rodziców, została adoptowana przez ciotkę. W dorosłym życiu Ania zakochała się w Marku, synu kuzyna jej adoptowanej matki. W ich przypadku, mimo że byli traktowani jako rodzina na rodzinnym zgromadzeniach, nie mieli żadnych prawnych przeszkód, aby wziąć ślub, ponieważ nie byli ze sobą biologicznie spokrewnieni.
Przypadek Kamila i Julii
Kamil był jedynakiem, którego matka w dzieciństwie adoptowała swoją siostrzenicę, Julię. Po latach dorastania razem, ich relacja ewoluowała z bratniej w romantyczną. Ich rodzice początkowo mieli obawy co do ich związku z powodu bliskości, jaką Julia i Kamil mieli jako dzieci, ale zrozumieli, że prawo nie stawia tutaj żadnych barier. W końcu para zdecydowała się na zawarcie związku małżeńskiego.
Opowieść o Ewie i Tomku
Ewa była adoptowaną córką wujka Tomka. W trakcie wspólnych wakacji rodzinnych zauważyli, że bardzo dobrze się rozumieją i z czasem zaczęli spotykać się na randki. Chociaż byli świadomi, że Ewa jest adoptowaną córką krewnego Tomka, to po konsultacji z prawnikiem dowiedzieli się, że ich plany małżeńskie są zgodne z prawem, gdyż nie są ze sobą spokrewnieni ani przez krew, ani przez adopcję w linii prostej.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Czy można unieważnić ślub cywilny? W jakich sytuacjach jest możliwe unieważnienie ślubu i jaka jest procedura? Potrzebujesz pomocy prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Siwiec
Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.
Zapytaj prawnika