Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Małżeństwo z adoptowaną kuzynką

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-09-27

Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie pytanie. Moja rodzona siostra adoptowała dziecko z domu dziecka – córkę. Czy ta jej córka i mój syn mogą w świetle prawa zawrzeć związek małżeński?

Polski Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.) zawiera kilka przepisów wprowadzających zakaz zawierania związku małżeńskiego pomiędzy poszczególnymi grupami osób.

Przede wszystkim należy tu przytoczyć art. 14 § 1 K.r.o., który mówi, że nie mogą zawrzeć ze sobą małżeństwa krewni w linii prostej, rodzeństwo ani powinowaci w linii prostej. Jednakże z ważnych powodów sąd może zezwolić na zawarcie małżeństwa między powinowatymi.

Jeśli chodzi o pokrewieństwo, to wyjaśnia to pojęcie art. 67 ze zn. 7 K.r.o., stanowiąc, że krewnymi w linii prostej są osoby, z których jedna pochodzi od drugiej. Krewnymi w linii bocznej są osoby, które pochodzą od wspólnego przodka, a nie są krewnymi w linii prostej.

Proszę zwrócić uwagi, że tylko pomiędzy rodzeństwem małżeństwo jest zakazane.

Pokrewieństwo zatem to więzy krwi.

Krewni w linii prostej to osoby pochodzące jedna od drugiej, tzn. przodkowie, tzw. wstępni, oraz potomkowie, tzw. zstępni, np. ojciec i córka, dziadek i wnuczka itd.

Krewni w linii bocznej, to osoby niepochodzące jedna od drugiej, np. rodzeństwo rodzone (dwaj przodkowie) lub przyrodnie (jeden przodek). Krewnymi w linii bocznej jest rodzeństwo.

Powinowactwo z kolei definiuje kolejny przepis, określając, że z małżeństwa wynika powinowactwo między małżonkiem a krewnymi drugiego małżonka. Powinowatymi są zatem np. rodzice Pana małżonki oraz Pan i odwrotnie.

Tak więc w świetle prawa cywilnego małżeństwo pomiędzy Pana synem i adoptowaną córką siostry jest dozwolone.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne materiały

Zasady odpłatności za pobyt w DPS

Od kilkunastu lat jestem opiekunem prawnym mojej upośledzonej umysłowo siostry. Siostra ma 75 lat. Dotychczas razem z żoną sprawowaliśmy nad nią opiekę, ale z uwagi na własne problemy zdrowotne uzyskałem pozwolenie sądu na umieszczenie siostry w DPS. Siostra ma rentę rodzinną w wysokości 2550 zł. W decyzji MOPS o skierowaniu siostry do DPS ustalono odpłatność za pobyt w tej placówce w wysokości 70% renty. Jednak dyrektor DPS żąda podpisania przeze mnie upoważnienia do przekazania pozostałych 30% renty na rzecz jednej z pracownic w DPS, która będzie zarządzać tymi pieniędzmi. Czy nie popełnię błędu jako opiekun prawny siostry podpisując takie upoważnienie? Jak mam opisać w półrocznym sprawozdaniu do sądu rozliczenie z tych 30% renty? Może jednak ta kwota powinna być gromadzona na rachunku moim lub siostry i być przeznaczana na jej nieprzewidziane potrzeby. Chodzi mi o potrzeby przekraczające zakres usług oferowanych przez DPS.

Jak zmusić rodzeństwo do dokładania się do opłat za dom?

Kilka lat temu otrzymałem gospodarstwo rolne od rodziców. Później ożeniłem się. W domu, który zajmuję z żoną i dziećmi, mieszka też moje pełnoletnie rodzeństwo. Chciałbym, aby dokładali się do opłat za prąd, wodę i inne opłaty wynikające z tego, że mieszkają u mnie. Czy mogę tego żądać i jak to wyegzekwować?

Wykonanie postanowienia o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym

Trzy miesiące temu uzyskałam w sądzie rejonowym postanowienie o umieszczeniu mojej mamy w szpitalu psychiatrycznym w celu leczenia. Adwokat mamy ustanowiony z urzędu w odpowiednim terminie wniósł o apelację i rozprawa apelacyjna odbyła się właśnie dzisiaj w sądzie okręgowym i została oddalona. Do którego sądu powinnam złożyć wniosek o odpis postanowienia – do rejonowego czy do okręgowego? I drugie pytanie: kto zajmuje się realizacją takiego postanowienia, jaka jest procedura? Czy to sąd skieruje mamę do konkretnego szpitala w konkretnym terminie? Czy ja jako wnioskodawca powinnam podjąć jakieś kroki, aby mama faktycznie w szpitalu się znalazła? Ona z własnej woli leczyć się nie będzie.

Wniosek o odwołanie przysposobienia

Mam pytanie odnośnie pozwu o odwołanie przysposobienia. Mąż planuje złożyć w sądzie wniosek o odwołanie przysposobienia 14-letniego syna swojej pierwszej żony. Czy pozwanym powinien być nieletni, czy była żona jako osoba reprezentująca syna?

Czy mogę być dalej opiekunem prawnym siostry?

Jestem opiekunem prawnym mojej siostry. Siostra jest ubezwłasnowolniona całkowicie i przebywa w domu pomocy społecznej. Niedawno, w związku z trudną sytuacją materialną musiałam wyjechać za granicę, gdzie w tej chwili mieszkam. Czy mogę być dalej opiekunem prawnym siostry? Czy mogę udzielić komuś jakiegoś pełnomocnictwa w zakresie leczenia siostry?


Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »