Reprezentowanie przez pełnomocnika na sprawie rozwodowej

• Autor: Iryna Kowalczuk

Z mężem nie jestem już od kilkunastu lat. Mieszkam za granicą, od trzech lat mam partnera życiowego. Chciałabym się rozwieść, ale nie mam możliwości osobiście stawiać się w polskim sądzie. Czy na sprawie rozwodowej z mojego pozwu może mnie reprezentować pełnomocnik?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Reprezentowanie przez pełnomocnika na sprawie rozwodowej

Prowadzenie sprawy rozwodowej przez pełnomocnika

Do prowadzenia sprawy rozwodowej jak najbardziej może Pani ustanowić pełnomocnika. Konieczne jest udzielenie pełnomocnictwa szczególnego. Oznacza to, iż w pełnomocnictwie należy wskazać, iż pełnomocnik będzie umocowany do prowadzenia Pani konkretnej sprawy o rozwód. Pełnomocnikiem w sprawie rozwodowej może być adwokat lub radca prawny. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika polega m.in. na sporządzeniu pozwu i innych pism procesowych, zgłaszaniu wniosków dowodowych i wyjaśnianiu Pani zasad postępowania.

Zobacz również: Rozprawa rozwodowa pytania

Kto może zostać pełnomocnikiem w sprawie o rozwód

Oprócz profesjonalnego pełnomocnika może Pani umocować również: rodzica, rodzeństwo czy też Pani dzieci, wnuki itp. Ważne, aby taka osoba posiadała wymagane pełnomocnictwo do prowadzenia konkretnej sprawy. Pełnomocnictwo sporządza Pani pisemnie, nie jest wymagana wizyta u notariusza w celu jego potwierdzenia. Jednakże pełnomocnik nie będzie za Panią zeznawał w sądzie. Jeżeli zdecyduje się Pani na rozwód bez orzekania o winie i bez podziału majątku, to zapewne nie będzie potrzebna Pani osobista wizyta w sądzie, chociaż takie uprawnienie sądowi przysługuje i nawet jeżeli ma Pani pełnomocnika, sąd może wezwać Panią do stawiennictwa osobistego.

Zobacz również: Czy na sprawie rozwodowej muszą być obie strony?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Czy na sprawie o rozwód trzeba stawić się osobiście?

Jednakże w postępowaniu o rozwód bez orzekania o winie, gdy dodatkowo Pani mąż potwierdzi pisemnie (np. w odpowiedzi na pozew), że też zgadza się z rozwodem bez orzekania o winie, to prawdopodobnie nie zostanie Pani wezwana do stawiennictwa osobistego. Jeżeli natomiast chciałaby Pani przeprowadzić rozwód z orzeczeniem o winie męża, to wówczas jest wysokie prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że pomimo posiadania pełnomocnika sąd wezwie Panią do osobistego stawiennictwa celem przesłuchania w kwestii okoliczności wspólnego pożycia Pani i męża. Z przyczyn oczywistych pełnomocnik nie może za Panią zeznawać w tych sprawach.

Nasz serwis oferuje usługi profesjonalnej reprezentacji sądowej na terenie całego kraju przez radców prawnych lub adwokatów.

Zobacz również: Mąż za granicą

Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu rozwodowego bądź odpowiedzi na pozew? Szukasz prawnika który będzie reprezentował cie na sprawie o rozwód? Służymy pomocą 24h na dobę. Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Iryna Kowalczuk

O autorze: Iryna Kowalczuk

Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »