Do którego sądu wnieść pozew o rozwód?

• Zaktualizowano: 2024-01-18 • Autor: Tomasz Krupiński

Decyzja o rozwodzie to często trudny i emocjonalny czas w życiu. Aby proces ten przebiegł sprawnie, istotne jest zrozumienie, do którego sądu należy złożyć pozew o rozwód.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Do którego sądu wnieść pozew o rozwód?

Który sąd jest właściwym do wytoczenia powództwa o rozwód?

Zgodnie z przepisami prawa rodzinnego, pozew o rozwód powinien być wniesiony do sądu okręgowego. Sąd okręgowy jest właściwy miejscowo ze względu na ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków, pod warunkiem, że jeden z nich nadal tam przebywa. Jeśli obaj małżonkowie przeprowadzili się z tego miejsca, właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania pozwanego. W sytuacji, gdy pozwanego nie można z łatwością zlokalizować, pozew można wnieść do sądu, w którego okręgu ma miejsce zamieszkania powoda.

Właściwość miejscowa określona jest na podstawie art. 41 K.p.c.

Zobacz również: Rozwód w Ukrainie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Przykłady

Przykład 1 - Zamieszkanie w różnych miastach

Anna i Jan przez ostatnie lata swojego małżeństwa mieszkali razem w Warszawie. Po decyzji o rozstaniu, Anna przeprowadziła się do Krakowa, a Jan pozostał w Warszawie. W tej sytuacji, Anna powinna złożyć pozew o rozwód w Sądzie Okręgowym w Warszawie, ponieważ jest to ostatnie wspólne miejsce zamieszkania i Jan nadal tam mieszk

 

Przykład 2 - Trudności z ustaleniem miejsca zamieszkania pozwanego

Ewa i Tomasz rozstali się, a Tomasz opuścił wspólne mieszkanie i przestał utrzymywać kontakt. Ewa nie zna aktualnego miejsca zamieszkania Tomasza. W tej sytuacji, Ewa może wnieść pozew o rozwód do Sądu Okręgowego właściwego dla jej obecnego miejsca zamieszkania, ponieważ nie jest w stanie określić miejsca pobytu pozwanego.

 

Przykład 3 - Obaj małżonkowie przeprowadzają się

Katarzyna i Paweł wspólnie mieszkali w Gdańsku, ale po decyzji o rozwodzie, obydwoje przeprowadzili się do innych miast - Katarzyna do Szczecina, a Paweł do Wrocławia. W tej sytuacji, Katarzyna może złożyć pozew o rozwód w Sądzie Okręgowym w Szczecinie, ponieważ to jej nowe miejsce zamieszkania, a ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków nie jest już aktualne.

Podsumowanie

Podsumowując, sądem właściwym do wytoczenia powództwa o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego miejsca zamieszkania małżonków w Polsce. Opłata od pozwu wynosi 600 zł. W przypadkach wątpliwych, zalecana jest konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym. Prawidłowe zrozumienie i stosowanie tych zasad może znacząco przyspieszyć i ułatwić proces rozwodowy.

Oferta porad prawnych

Potrzebujesz pomocy prawnej w procesie rozwodowym? Skorzystaj z naszych usług oferujących profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu dokumentów rozwodowych, zapewniając sobie wsparcie i pewność na każdym etapie procedury rozwodowej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

 

Nie wiesz jak przygotować się na sprawę rozwodową i jakie dowody przedstawić? Potrzebujesz porady prawnika, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Tomasz Krupiński

O autorze: Tomasz Krupiński

Radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem, magister prawa, absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Specjalizuje się w prawie nieruchomości i prawie lokalowym (wykup mieszkań, najem, eksmisje, zasiedzenia itp.) oraz w prawie rodzinnym (rozwody, alimenty, podział majątku itp.). Doradza też wspólnotom mieszkaniowym i zarządcom nieruchomości (sam również ma uprawnienia zarządcy). Prowadzi własną kancelarię i reprezentuje naszych klientów w sądach.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »