Darowizna przed podziałem majątku

Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-05

Jestem po rozwodzie i przed sądowym podziałem majątku, posiadam aktualną wycenę domu przez biegłego sądowego. Czy mogę darować 1/2 domu córce aktem notarialnym przed podziałem majątku? Czy są jakieś dodatkowe warunki, aby dokonać tej czynności bez zgody byłej żony? Oczywiście 1/2 domu pozostaje jej własnością.

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pańskiego zapytanie ma odpowiedź na pytanie, czy dom stanowi jedyny składnik Państwa majątku wspólnego, czy też jest ich więcej. Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Powyższe ma jednak zastosowanie wyłącznie do rozporządzenia udziałem w majątku wspólnym jako całości. Takie rozporządzenie, tj. całym udziałem, nie wymaga zgody byłego małżonka.

Jeżeli jednak dom stanowi jedynie jeden z przedmiotów należących do majątku wspólnego, wówczas stosownie do treści art. 46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w zw. z art. 1036 Kodeksu cywilnego rozporządzenie udziałem w domu wymaga zgody drugiego małżonka. W przypadku braku zgody sąd może uznać takie rozporządzenie za bezskuteczne względem byłego małżonka i dokonać podziału majątku tak jakby rozporządzenie w ogóle nie zostało dokonane (tak Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały składu siedmiu sędziów z 4 lipca 1963 r., sygn. akt III CO 21/63, OSNCP 1964, poz. 245).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>



Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »