Co robić, gdy mąż nie daje pieniędzy na utrzymanie dziecka?

• Zaktualizowano: 2024-04-15 • Autor: Katarzyna Nosal

Co mogę zrobić w sytuacji, gdy mój mąż nie daje pieniędzy na utrzymanie dziecka? Czy mogę złożyć w sądzie wniosek o alimenty, mimo że nie mam rozwodu i raczej prędko nie będę go miała? Mieszkam z mężem, który nie partycypuje w kosztach utrzymania domu. Wszystkie opłaty ponosi mój tata. Natomiast mój mąż nie daje pieniędzy ani na dom, ani na ubrania, buty czy zabawki dla naszego synka. Jedynie od czasu do czasu zrobi zakupy spożywcze (z mniejszymi lub większymi problemami), o które go proszę. Chcę żądać alimętów w kwocie 2000,czy to dużo?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co robić, gdy mąż nie daje pieniędzy na utrzymanie dziecka?

Alimenty na dziecko bez rozwodu

W opisanym przez Panią przypadku jak najbardziej możliwe jest uzyskanie alimentów na dziecko. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej jako K.r.o.), który ma zastosowanie w sprawach rodzinnych, nie uzależnia istnienia obowiązku alimentacyjnego od wspólnego zamieszkania rodziców, trwania formalnego ich związku małżeńskiego. Każdy rodzic ma obowiązek zaspokoić potrzeby utrzymania i wychowania swojego dziecka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Obowiązek utrzymywania dziecka 

Zgodnie z art. 128 K.r.o. obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo. Art. 133 precyzuje ten obowiązek i stanowi, że rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Należy mieć także na uwadze treść art. 135 K.r.o.

Jak Pani widzi, przepis ten zupełnie odrywa obowiązek alimentacyjny od relacji między rodzicami. Nie zajmuje się ich statusem prawnym. Zatem obowiązek dostarczania środków utrzymania i wychowania dziecka istnieje zawsze, chyba że dziecko jest w stanie utrzymać się samo.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Pozew do sądu o zasądzenie alimentów

Jeśli rodzic nie realizuje tego obowiązku dobrowolnie, to w takim przypadku ww. obowiązek ustala sąd, a dziecko lub drugi rodzic mają prawo go egzekwować za pomocą dostępnych prawnie środków (egzekucja komornicza).

Aby dochodzić alimentów na dziecko, musi Pani złożyć wniosek do sądu rodzinnego i opiekuńczego (sąd rejonowy) miejsca zamieszkania dziecka.

Co powinien zawierać wniosek o alimenty

Osobiście radzę już w samym wniosku dokonać dokładnej analizy wydatków na syna poprzez przedstawienie listy potrzeb i przykładowych cen. Chodzi o wskazanie leków, które dziecku Pani kupuje, nawet jeśli zakupy te są sporadyczne, podobnie koszty zabawek, ubrań. Do kosztów tych doliczyć można także koszty planowanych wyjazdów na wakacje (przecież dziecko musi mieć urozmaicone życie, musi zmieniać środowisko), koszty wyjść do kina, ZOO (dziecko musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę rozrywki właściwą dla jego rozwoju).

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Wysokość alimentów a możliwości pozwanego

Muszę jednak zwrócić Pani uwagę, że żądane przez Panią alimenty są dość wysokie. Przy uwzględnieniu sytuacji zarobkowej męża może być trudne ich uzyskanie. Tym bardziej, że to oboje rodzice są zobowiązani do pokrywania potrzeb dzieci. Nawet jeśli Pani czyni własne starania o wychowanie, to sąd uwzględni, że częściowo koszty utrzymania dziecka winna pokrywać Pani. W mojej praktyce zawodowej naprawdę rzadko spotykam się z takimi kwotami alimentów, biorąc także pod uwagę region, w jakim wychowuje się dziecko.

Zwracam także uwagę na konieczność przedstawienia dowodów swojej trudnej sytuacji majątkowej. Powinna Pani dołączyć na przykład PIT za poprzedni rok, księgi rachunkowe, ewidencję sprzedaży.

Przykłady

 
Wsparcie babci

Ewa, mieszkająca w małym mieście, przez długi czas próbowała przekonać męża Tomasza, aby zaczął finansowo wspierać ich trzyletniego syna, Jasia. Mimo pracy na pełen etat, Tomasz przeznaczał większość swoich zarobków na swoje hobby, ignorując potrzeby syna. Ewa, nie mogąc liczyć na pomoc męża, zwróciła się o wsparcie do swojej matki. Babcia Jasia zdecydowała się regularnie przekazywać pieniądze na ubrania, zabawki i inne potrzeby wnuka, ale sytuacja stała się nie do zniesienia. Ewa, z pomocą prawnika, zdecydowała się złożyć wniosek o alimenty, aby formalnie zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka.

 
Wniosek o alimenty

Anna i jej mąż Wojtek mieszkali razem, ale Wojtek nie interesował się finansowaniem potrzeb ich pięcioletniej córki, Mai. Anna, będąca

nauczycielką, zarabiała wystarczająco, by pokryć bieżące koszty, lecz nie wystarczało jej na dodatkowe wydatki, jak leki czy zajęcia dodatkowe dla Mai. Po wielu nieudanych próbach negocjacji, Anna zdecydowała się skorzystać z porady prawnej i złożyła do sądu wniosek o alimenty. W dokumencie zawarła szczegółowy opis wydatków związanych z wychowaniem córki, co pomogło w ustaleniu adekwatnej kwoty alimentów przez sąd.

 
Zmiana sytuacji życiowej

Magda i Kamil byli małżeństwem, które mimo wspólnego mieszkania, nie dzieliło się finansami. Kamil, pracujący w korporacji, rzadko przyczyniał się do domowego budżetu, co zmuszało Magdę do zaciągania kredytów i pożyczek na pokrycie codziennych potrzeb ich dwójki dzieci. Gdy Magda straciła pracę, ich sytuacja finansowa stała się krytyczna. Postanowiła ona wówczas złożyć wniosek o alimenty, aby zapewnić dzieciom stabilność i bezpieczeństwo finansowe. Po konsultacji z prawnikiem, zdecydowała się na żądanie alimentów w wysokości, która odzwierciedlała faktyczne potrzeby dzieci i możliwości finansowe Kamila.

 

Podsumowanie

 

W sytuacji, gdy mąż nie przyczynia się do utrzymania dziecka, możliwe jest dochodzenie alimentów na drodze sądowej, niezależnie od statusu małżeńskiego czy wspólnego zamieszkania. Wniosek o alimenty powinien zawierać szczegółową analizę potrzeb dziecka oraz możliwości finansowych drugiego rodzica. Jest to legalne i skuteczne narzędzie, które zapewnia dziecku odpowiednie wsparcie finansowe na jego wychowanie i utrzymanie.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu alimentów na dziecko? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnej pomocy w przygotowaniu wniosków i pism procesowych. Zadzwoń lub umów się na konsultację przez internet, aby zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59

Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o alimenty lub odpowiedzi na pozew? Nasi prawnicy służą pomocą 24h na dobę. Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Nosal

O autorze: Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »