Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy matka może zabronić dzieciom kontaktu elektronicznego?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-03-04

Matka moich dzieci odmówiła im przyjęcia prezentu w postaci i telefonów komórkowych, które chciałem przekazać w celu uzyskania z dziećmi kontaktu elektronicznego. Córka 7 lat, syn 5 lat. Co prawo stanowi w tej sprawie?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

W mojej ocenie w pierwszej kolejności należałoby wystąpić do sądu z wnioskiem o zmianę uregulowania co do kontaktów. Chodzi w szczególności o to, by dzieci jak najwięcej czasu spędzały z Panem jako ojcem sam na sam albo też kontaktowały się telefonicznie.

Proszę także zwrócić uwagę na treść art. 1133 K.r.io., zgodnie z którym jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania. Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.

Istotne znaczenie dla Pana sytuacji ma przepis art. 1135 K.r.o., zgodnie z którym sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.

Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.

Sąd opiekuńczy może w szczególności:

  1. zakazać spotykania się z dzieckiem,
  2. zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu,
  3. zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd,
  4. ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość,
  5. zakazać porozumiewania się na odległość.

Powyższe sytuacje mogą nastąpić tylko wówczas, gdy sąd w ramach prowadzonego postępowania i na podstawie zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego stwierdzi, iż takie ograniczenie prawa do kontaktów związane jest z dobrem dziecka.

Z powyższego wynika, że spotkania z dzieckiem, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu, porozumiewanie się na odległość leży w prawidłowych normach i granicach utrzymywania kontaktów rodzica z dzieckiem. Zasadne jest zatem wystąpienie na drogę formalną z zapytaniem, dlaczego matka odmawia przyjęcia telefonów komórkowych, które mają służyć poprawie kontaktów Pana z dziećmi.

Proszę zauważyć, iż ustawodawca wskazuje jednak na sytuacje, kiedy to kontakt z rodzicem zagraża dziecku. Nie ma natomiast mowy o uregulowaniu nakazującym określonego zachowania. Istotnym z punktu widzenia Pana interesu jest § 2 art. 113 K.r.io., który wskazuje, iż wymienione w tym przepisie przypadki są jedynie przykładami. Ustawodawca posługuje się bowiem jedynie zwrotem „w szczególności”. Nadto zgodnie a art.1134 K.r.io. „sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń”. Przepis stanowi o nałożeniu obowiązku na rodziców w przedmiocie określonego postępowania. Nie ma przy tym mowy, czy chodzi o zachowanie zakazujące wykonywania prawa do kontaktów, czy też nakazujące.

Ustawodawca wskazuje bowiem, iż sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia. Zasadnym jest zatem poznanie argumentacji matki. Dobrze byłoby gdyby uzyskał Pan taką argumentację na piśmie, by w dalszej kolejności można było ją wykorzystać w toku postępowania sądowego.

W mojej ocenie, w sprawie o zmianę widzeń, winien Pan wnosić o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego psychologa dziecięcego na okoliczność ustalenia, czy kontakt telefoniczny ojca z dziećmi ma wpływ pozytywny, czy negatywny na dziecko, a jeżeli negatywny to dlaczego. Sądem właściwym jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich miejsca zamieszkania córki. W wniosku winien Pan opisać dokładnie, dlaczego wnosi Pan o zmianę sposobu realizowania prawa do kontaktów z dziećmi. Każda sytuacja winna być należycie opisana i uargumentowana.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Pytania i odpowiedzi

Czy w serwisie można otrzymać pomoc prawną?

W serwisie udzielamy porad prawnych. Wystarczy wypełnić formularz i opisać problem. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Ile czasu trzeba czekać na poradę prawną?

Porada prawna udzielana jest do 24 godzin od momentu zaakceptowania wpłaty. W bardziej skomplikowanych sprawach terminy ustalane są indywidualnie.

Podobne tematy

Moje dziecko nie nosi mojego nazwiska, jak to zmienić?

Jest ojcem 3-letniego dziecka, ale nie nosi ono mojego nazwiska tylko matki. Zgodziłem sie na to przed 2 laty na rozprawie, na której uznałem ojcostwo...

Zmiana nazwiska dzieci w Wielkiej Brytanii

Mieszkam obecnie w GB. Mam dwoje dzieci (także z polskim obywatelstwem). Jakiś czas temu na mocy brytyjskiego prawa zmieniłam im nazwiska na moje. USC...

Kontakty ojca z dzieckiem po rozstaniu konkubentów

Mam problem z byłą konkubiną, która znalazła sobie innego faceta i teraz zabrania mi odwiedzin i zabierania syna (5 lat). Byliśmy razem prawie...

Naleganie na zameldowanie syna

Mój mąż ma dziecko z pierwszego związku, jego syn ma 15 lat obecnie mieszka z nami, ponieważ jego matka wyrzuciła go z domu. Utrzymujemy go...

Ciągłe telefony ojca do córki i wzywanie policji

Jestem w trakcie długiego i trudnego rozwodu. Obecnie ojciec dziecka ma ustalony kontakt z córką na weekendy. Miał też kupić córce telefon...

Czy wobec przemocy psychicznej matki, córki mogą się wyprowadzić i zamieszkać razem?

Jestem żonaty, mamy dwie córki: jedna za 2 tygodnie kończy 18 lat, druga ma 15 lat. Rok temu wyprowadziłem się z domu i zamieszkałem za granicą....

Nie chcę, aby moje dziecko wraz z matką opuściło kraj

Urodziło mi się dziecko, ma obecnie 2,5 miesiąca, niestety od 1,5 miesiąca mieszka u dziadków ze strony matki, ponieważ problemy z moją dziewczyną...

Jak uregulować kontakty ojca z bardzo małym dzieckiem?

Od tygodnie nie mieszkam z mężem, mamy półroczne dziecko. Mąż nie wykazywał zainteresowania dzieckiem i na nie nie łożył, każda prośba...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »