Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Separacja i zabezpieczenie zamieszkiwania we wspólnym domu

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2017-10-20

Został złożony pozew o rozwód, ale uznaliśmy z żoną, że nie ma co się spieszyć i chcemy go zmienić na separację. Posiadamy wspólnie duży dom, czy w sprawie o separację mogę zabezpieczyć sobie prawo do zamieszkiwania pod jednym dachem?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Separacja i zabezpieczenie zamieszkiwania we wspólnym domu

Czy sąd orzekając separacje wskaże o sposobie korzystania przez małżonków ze wspólnego domu?

W pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad tym, czyj jest dom przez Państwa dotychczas zajmowany. Z opisu wnioskuję, że objęty jest on ustawową wspólnością majątkową małżeńską i takie też rozwiązanie przyjmuję dla potrzeb opinii.

Istotne znaczenie ma tu przepis art. 61[3] § 1 K.r.o., zgodnie z którym przy orzekaniu separacji stosuje się przepisy art. 57 i art. 58. Mając na uwadze powyższe, należy zwrócić uwagę na przepis art. 58 § 2 K.r.o., zgodnie z którym – jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Pozew o separacje z żądaniem o sposobie korzystania ze wspólnego domu

Jeżeli w chwili obecnej, pomimo toczącej się sprawy o separację, zamieszkujecie Państwo wspólnie pod jednym dachem, w treści pozwu o separację lub odpowiedzi na pozew można zawrzeć żądanie o sposobie korzystania ze wspólnie zajmowanego mieszkania (domu). Żądanie takie powinno określać pomieszczenia w domu, z podziałem na te, której zajmować będzie żona, Pan, i te, które będą do wspólnego użytkowania.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » Zadaj pytanie »

Poduszki