Wymeldowanie męża z mieszkania który wyprowadził się do kochanki

• Zaktualizowano: 2024-04-21 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mój mąż ma kochankę. Wyprowadził się z domu i zabrał swoje rzeczy 8 miesięcy temu. Mieszka z nią w jej mieszkaniu. Nie chce się wymeldować. Straszy mnie i szantażuje, że jeśli będę próbowała go wymeldować, on wprowadzi się z powrotem i dodatkowo będzie mógł zapraszać, kogo chce (w domyśle kochankę). Mieszkanie jest moje, dostałam je przed ślubem, w akcie notarialnym jestem tylko ja. Złożyłam wniosek o rozwód, ale terminu rozprawy jeszcze nie mam. Proszę o poradę. Czy jest tak jak on mówi? Czy mogę go wymeldować, nie obawiając się go? Po prostu chciałabym się go skutecznie pozbyć.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wymeldowanie męża z mieszkania który wyprowadził się do kochanki

Jak wymeldować męża z mieszkania?

Jeśli mąż nie mieszka od 8 miesięcy w miejscu zameldowania. są podstawy do wymeldowania w trybie decyzji.

Podstawę prawną stanowi przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Zgodnie z treścią powołanej normy prawnej organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.

Oznacza to, iż do wymeldowania w trybie administracyjnym niezbędne jest spełnienie następujących przesłanek: faktyczne opuszczenie lokalu oraz niedopełnienie obowiązku wymeldowania się.

Zobacz również: Jak wymeldować byłego męża z mieszkania własnościowego?

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Podstawy do wymeldowania lokatora z mieszkania

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych pojęcie opuszczenia miejsca pobytu stałego obejmuje zarówno obiektywny element nieprzebywania w tym miejscu, jak i subiektywny element woli, zamiaru nieprzebywania w nim. Wola opuszczenia miejsca pobytu stałego ustalana jest w pierwszej kolejności na podstawie oświadczenia strony, które w sytuacji, gdy nie pozostaje w sprzeczności z elementem obiektywnym, jest wystarczające dla stwierdzenia, iż doszło do opuszczenia miejsca stałego pobytu. Oznacza to, że nieprzebywanie w lokalu przy jednoczesnym braku zamiaru powrotu do tego lokalu i niedopełnieniu obowiązku meldunkowego stanowi dostateczną podstawę do wymeldowania w drodze decyzji administracyjnej.

Zobacz również: Mąż nie chce się wyprowadzić

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Prawo męża do zamieszkiwania w lokalu należącym do żony

Wymeldowanie nic tak naprawdę nie zmienia. Póki co jest Pani mężem, a jego prawo do lokalu wynika z Kodeksu rodzinnego. Jeśli będzie chciał wrócić – może nawet sądownie domagać się dopuszczenia do lokalu. Jednak nie może spraszać sobie gości. Mieszkanie nie stanowi jego własności.

Zobacz również: Naruszenie miru domowego przez współmałżonka

Przykłady

 

Ewa i Janusz

Ewa była w podobnej sytuacji jak Ty. Jej mąż, Janusz, wyprowadził się do nowej partnerki i odmawiał wymeldowania się z mieszkania, które było własnością Ewy. Po konsultacji z prawnikiem, Ewa złożyła wniosek do urzędu miasta o wymeldowanie Janusza na podstawie jego faktycznego opuszczenia mieszkania na więcej niż 3 miesiące. Urząd przychylił się do wniosku, uznając, że Janusz faktycznie i dobrowolnie opuścił miejsce pobytu stałego.

 

Magdalena i Krzysztof

Magdalena zmagała się z podobnym problemem, gdy jej mąż, Krzysztof, przeprowadził się do swojej kochanki i odmawiał wymeldowania się. Mimo jego groźb o powrocie, Magdalena złożyła wniosek do urzędu gminy o wymeldowanie Krzysztofa, który już od ponad pół roku nie mieszkał z nią. Urząd, po weryfikacji faktu nieobecności Krzysztofa w mieszkaniu Magdaleny, wydał decyzję o wymeldowaniu go, co dało Magdalenie spokój.

 

Ania i Michał

Ania przez długi czas próbowała namówić Michała, aby się wymeldował, lecz on bezskutecznie opierał się. W końcu Ania zdecydowała się działać zgodnie z procedurą prawną. Po zgłoszeniu sprawy do urzędu gminy, zostało potwierdzone, że Michał nie mieszkał z Anią od dziewięciu miesięcy. Decyzja o wymeldowaniu została podjęta szybko, co pozwoliło Ani na zamknięcie tego rozdziału w swoim życiu.

Podsumowanie

 

Wymeldowanie byłego partnera, który opuścił miejsce zamieszkania, jest możliwe na mocy prawa, mimo jego ewentualnego sprzeciwu. W sytuacji, gdy partner faktycznie i na stałe opuścił mieszkanie, wystarczające może być złożenie odpowiedniego wniosku do urzędu gminy. Kluczowe jest, aby nie poddawać się groźbom i zastraszaniu, lecz działać zgodnie z obowiązującymi procedurami prawnymi, co umożliwi rozwiązanie sytuacji zgodnie z prawem i własnymi interesami.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie wymeldowania byłego partnera? Skontaktuj się z nami! Oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów i wniosków, aby skutecznie rozwiązać Twój problem. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. 1974 nr 14 poz. 85

Jak szybko przeprowadzić rozwód i podział majątku? Czy sąd może orzec rozwód już na pierwszej rozprawie i podzielić majątek małżonków? Masz więcej pytań, nasi prawnicy służą pomocą. Opisz nam swój problem wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »