Indywidualne Porady Prawne
Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2016-10-21
Mój mąż ma kochankę. Wyprowadził się z domu i zabrał swoje rzeczy 8 miesięcy temu. Mieszka z nią w jej mieszkaniu. Nie chce się wymeldować. Straszy mnie i szantażuje, że jeśli będę próbowała go wymeldować, on wprowadzi się z powrotem i dodatkowo będzie mógł zapraszać, kogo chce (w domyśle kochankę). Mieszkanie jest moje, dostałam je przed ślubem, w akcie notarialnym jestem tylko ja. Złożyłam wniosek o rozwód, ale terminu rozprawy jeszcze nie mam. Proszę o poradę. Czy jest tak jak on mówi? Czy mogę go wymeldować, nie obawiając się go? Po prostu chciałabym się go skutecznie pozbyć.
Jeśli mąż nie mieszka od 8 miesięcy w miejscu zameldowania. są podstawy do wymeldowania w trybie decyzji.
Podstawę prawną stanowi przepis art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.
Zgodnie z treścią powołanej normy prawnej organ gminy wydaje na wniosek strony lub z urzędu decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące i nie dopełniła obowiązku wymeldowania się.
Oznacza to, iż do wymeldowania w trybie administracyjnym niezbędne jest spełnienie następujących przesłanek: faktyczne opuszczenie lokalu oraz niedopełnienie obowiązku wymeldowania się.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych pojęcie opuszczenia miejsca pobytu stałego obejmuje zarówno obiektywny element nieprzebywania w tym miejscu, jak i subiektywny element woli, zamiaru nieprzebywania w nim. Wola opuszczenia miejsca pobytu stałego ustalana jest w pierwszej kolejności na podstawie oświadczenia strony, które w sytuacji, gdy nie pozostaje w sprzeczności z elementem obiektywnym, jest wystarczające dla stwierdzenia, iż doszło do opuszczenia miejsca stałego pobytu. Oznacza to, że nieprzebywanie w lokalu przy jednoczesnym braku zamiaru powrotu do tego lokalu i niedopełnieniu obowiązku meldunkowego stanowi dostateczną podstawę do wymeldowania w drodze decyzji administracyjnej.
Wymeldowanie nic tak naprawdę nie zmienia. Póki co jest Pani mężem, a jego prawo do lokalu wynika z Kodeksu rodzinnego. Jeśli będzie chciał wrócić – może nawet sądownie domagać się dopuszczenia do lokalu. Jednak nie może spraszać sobie gości. Mieszkanie nie stanowi jego własności.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane