Indywidualne Porady Prawne
Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2018-05-30
Sąd rodzinny wydaje nowe postanowienie zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Na złożenie zażalenia mam 7 dni. Na wniosek wierzyciela w tym czasie SR stwierdza wykonalność postanowienia na podstawie art. 743 § 2 K.p.c. (gdyż, jak rozumiem, na tamten czas zażalenia nie wpłynęło). Po tym (ale w terminie) składam zażalenia na postanowienie zmieniające kontaktów z dzieckiem. Rozumiem, że wykonalność nowego postanowienia zostaje wstrzymana, zgodnie z art. 742 § 3 – do czasu rozpoznania przez SO i obowiązuje „stare” zabezpieczenie?
»Wybrane opinie klientów
W mojej ocenie zastosowanie w sprawie znajdzie przepis art. 742 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wstrzymuje wykonanie postanowienia. Jak podkreśla się w literaturze: „Rozpoznanie wniosku o uchylenie lub zmianę zabezpieczenia zostało uregulowane na odrębnych zasadach niż rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Co do zasady w tym wypadku wymagane jest przeprowadzenie rozprawy. Postanowienie sądu uwzględniające taki wniosek nie podlega również wykonaniu na takich samych zasadach, jak postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Wniesienie zażalenia na tego rodzaju postanowienie wstrzymuje bowiem jego wykonanie (art. 742 § 3). Wyjątek dotyczy uchylenia zabezpieczenia w wyniku złożenia przez obowiązanego na rachunek depozytowy sądu sumy wystarczającej do zabezpieczenia (art. 742 § 4). Treść art. 742 § 3 wskazuje na wyłączenie stosowania art. 360 do postanowień uchylających lub zmieniających postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia (tak T. Ereciński (w:) Kodeks postępowania cywilnego…, t. 3, red. T. Ereciński, s. 426)” (vide: H. Dolecki, T. Wiśniewski, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Tom IV. Artykuły 730–1088, wyd. II, 2014).
W mojej ocenie sąd naruszył przepis proceduralny, tj. art. 742 § 3 K.p.c., bowiem wniesienie zażalenia powoduje, że mamy do czynienia ze wstrzymaniem wykonalności. Innymi słowy obowiązuje postanowienie uprzednie, tj. zmienione.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Jestem w trakcie rozwodu z mężem i ojcem naszych wspólnych dzieci (4- i 2-latka). Dzieci chorują na alergię. Mąż się od nas wyprowadził, wynajmuje pokój u kolegi i twierdzi, że nie ma tam warunków, aby zabierać dzieci na weekendy, więc zabiera je do swoich rodziców. Czy mam prawo wnioskować do sądu o sprawdzenie warunków, w jakich przebywają dzieci w owe weekendy? Dzieci wracają do domu z katarem albo kaszlem. Czy ojciec może zabierć dzieci co weekend do dziadków, czy powinien stworzyć im takie warunki, żeby mogły przebywać u niego?
Mój syn otrzymał odszkodowanie po zmarłym ojcu. Sąd nakazał wpłacenie całej sumy na założony na niego rachunek bankowy. Dziecko nie ma jeszcze 18 lat. Ja nie mogę wybierać tych pieniędzy, tylko dziecko może je podjąć, gdy uzyska pełnoletniość. Chciałabym kupić mieszkanie i częściowo ten zakup sfinansować ze środków z odszkodowania. Czy jest możliwość uzyskania sądownej zgody na przeznaczenie chociaż części tej kwoty na zakup lokalu mieszkalnego?
Mieszkam razem z rodzicami w ich wspólnym mieszkaniu. Mam problem z matką, która cały czas mi grozi, że wymelduje mnie z mieszkania. Pracuję na 3/4 etapu i nie jest to praca na stałe. Nie mam dokąd pójść, a nie stać mnie na wynajem. Nie wiem, co mam robić! Czy matka rzeczywiście ma prawo, ot tak, wyrzucić mnie z mieszkania?
W 2016 r. sąd rozwiązał moje małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie. Zawarłam z mężem plan rodzicielski, mamy dwoje dzieci. W wyroku rozwodowym nie ustalono „sztywno” kontaktów ojca z dziećmi. Niestety były mąż twierdzi, że nie stosuję się do wyroku rozwodowego. Nasz konflikt się zaostrzył w ubiegłym miesiącu, gdy zaplanowałam dzieciom czas, co nie spodobało się byłemu mężowi i napisał mi, że nie stosuję się do wyroku sądu, a złożony plan rodzicielski jest ważny. Czy ma rację?
Jestem ojcem 5-letniego dziecka, mam pełną władzę rodzicielską, lecz miejsce zamieszkania dziecka ustalono przy matce. Jakie mam szanse na naprzemienną opiekę nad dzieckiem? Matka dziecka nie wyraża na to zgody. Ona pracuje na dwie zmiany. Kiedy jest na drugiej zmianie, dzieckiem zajmuje się obca osoba. Dla dobra dziecka chciałbym spędzać z nim ten czas. Proszę o pomoc!
Jestem w trakcie rozwodu (ja złożyłam pozew). Została podjęta mediacja i został ustalony plan wychowawczy. Następnie odbyła się rozprawa, na której mój mąż powiedział, że wycofuje się ze wszystkiego i że nie chce rozwodu. Czy ustanowienie planu wychowawczego, który został podpisany jest wciąż wiążące?
Matka mojego pasierbów chce pozostawić dwoje swoich dzieci bez opieki i wyjechać za granicę. Do tej pory obydwaj synowie mojego męża pozostawali pod jej opieka, a mąż płacił zasądzone alimenty. Teraz sytuacja się zmienia. Starszy syn kończy w sierpniu 18 lat i chce podać matkę o alimenty. Nigdy nie była ona dobrą matką, o czym sąd wie i co wynika z rozpraw, które odbywały się do tej pory. Syn nie mógł się doczekać, aż osiągnie pełnoletniość i uwolni się od matki. Potrzebujemy z mężem napisać taki pozew o alimenty od rodzica dla dziecka, które jest pełnoletnie, w tym wypadku od matki. Co stanie się z młodszym dzieckiem. Mąż płaci na niego alimenty matce do rąk własnych. Jednak jeśli ta pozostawi syna bez opieki, to co z pieniędzmi, które ona otrzymuje na opiekę? Co mamy robić? Iść na policję?
Czy będąc po rozwodzie, mogę zakazać byłej żonie wyjazdów 7-letniego dziecka za granicę? Obawiam się o dziecko, bo matka zabiera je w niebezpieczne miejsca. Zgodę na wyrobienie paszportu dałem. Dodatkowo kiedy byłej u żony jest jej siostra, nie mogę spotykać się z córką. Co robić?
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika