Nowe postanowienie sądu rodzinnego zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

• Autor: Marek Gola

Sąd rodzinny wydaje nowe postanowienie zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem. Na złożenie zażalenia mam 7 dni. Na wniosek wierzyciela w tym czasie SR stwierdza wykonalność postanowienia na podstawie art. 743 § 2 K.p.c. (gdyż, jak rozumiem, na tamten czas zażalenia nie wpłynęło). Po tym (ale w terminie) składam zażalenia na postanowienie zmieniające kontaktów z dzieckiem. Rozumiem, że wykonalność nowego postanowienia zostaje wstrzymana, zgodnie z art. 742 § 3 – do czasu rozpoznania przez SO i obowiązuje „stare” zabezpieczenie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nowe postanowienie sądu rodzinnego zmieniające zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem

Wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia

 W mojej ocenie zastosowanie w sprawie znajdzie przepis art. 742 § 3 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym wniesienie zażalenia na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia wstrzymuje wykonanie postanowienia. Jak podkreśla się w literaturze: „Rozpoznanie wniosku o uchylenie lub zmianę zabezpieczenia zostało uregulowane na odrębnych zasadach niż rozpoznanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Co do zasady w tym wypadku wymagane jest przeprowadzenie rozprawy. Postanowienie sądu uwzględniające taki wniosek nie podlega również wykonaniu na takich samych zasadach, jak postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Wniesienie zażalenia na tego rodzaju postanowienie wstrzymuje bowiem jego wykonanie (art. 742 § 3). Wyjątek dotyczy uchylenia zabezpieczenia w wyniku złożenia przez obowiązanego na rachunek depozytowy sądu sumy wystarczającej do zabezpieczenia (art. 742 § 4). Treść art. 742 § 3 wskazuje na wyłączenie stosowania art. 360 do postanowień uchylających lub zmieniających postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia (tak T. Ereciński (w:) Kodeks postępowania cywilnego…, t. 3, red. T. Ereciński, s. 426)” (vide: H. Dolecki, T. Wiśniewski, Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz, Tom IV. Artykuły 730–1088, wyd. II, 2014).

W mojej ocenie sąd naruszył przepis proceduralny, tj. art. 742 § 3 K.p.c., bowiem wniesienie zażalenia powoduje, że mamy do czynienia ze wstrzymaniem wykonalności. Innymi słowy obowiązuje postanowienie uprzednie, tj. zmienione.

Zobacz również: Niestosowanie się do wyroku sądu cywilnego

Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu do sądu o uregulowanie kontaktów drugiego rodzica z dziećmi a może odpowiedzi na pozew? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marek Gola

O autorze: Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracyprawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »