Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z rozdzielnością majątkową
lub intercyzą? Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy żona ma prawo do spadku otrzymanego podczas małżeństwa

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2019-04-24

Będąc w związku małżeńskim, otrzymałem spadek po mojej rodzinie. Nie mam rozdzielności majątkowej. Czy moja żona jest też na mocy wspólnoty małżeńskiej posiadaczką 1/2 spadku i korzyści z niego wynikających (po sprzedaży)?

Przedstawiony przez Pana problem został uregulowany na gruncie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie bowiem z treścią art. 33 pkt 2 przedmioty nabyte w drodze darowizny lub dziedziczenia wchodzą w skład majątku osobistego małżonka chyba że spadkodawca postanowił inaczej. Wyrażoną w tym przepisie zasadą jest, że jeżeli spadkodawca lub darczyńca inaczej nie postanowił, to przedmioty tak nabyte przez jedno z małżonków wchodzą w skład jego majątku osobistego, przedmioty zaś nabyte przez oboje małżonków stają się ich współwłasnością w częściach ułamkowych, a udziały w tej współwłasności należą do majątków osobistych małżonków. Wyjątek od wymienionej zasady, dotyczący przedmiotów zwykłego urządzenia domowego, służących do użytku obojga małżonków.

Przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę mogą wejść do majątku wspólnego małżonków tylko wtedy, gdy spadkodawca lub darczyńca „inaczej postanowił”. To „inne postanowienie” spadkodawcy może być zamieszczone jedynie w testamencie. W wypadku darowizny zastrzeżenie, że jej przedmiot ma należeć do majątku wspólnego, musi być objęte treścią umowy.

 

Wola spadkodawcy lub darczyńcy dokonania przysporzenia na rzecz majątku wspólnego może być wyrażona wprost albo wynikać z wykładni testamentu (art. 948 Kodeksu cywilnego) lub umowy darowizny (art. 65).

 

Spadkodawca „inaczej postanowił” w rozumieniu art. 33 pkt 2, jeżeli np. powołał do spadku oboje małżonków lub jedno z nich, z zastrzeżeniem, że spadek wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.

Reasumując, jeżeli spadkodawca nie postanowił inaczej, przedmioty majątkowe nabyte w drodze dziedziczenia wchodzą w skład majątku osobistego.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Podobne tematy

Dom kupiony przez męża za wspólne pieniądze, co należy się żonie?

Jestem 15 lat po ślubie, mój mąż od lat nadużywał alkoholu, znęcał się psychicznie i fizycznie nade mną i dziećmi, miał założoną niebieską...

Komornik chce zlicytować ruchomości mimo rozdzielności majątkowej, co robić?

Posiadamy z mężem rozdzielność majątkową od 20 lat. Mąż jest dłużnikiem, komornik zajął rzeczy ruchome znajdujące się w domu. Wniosłam...

Czy muszę spłacać długi zaciągnięte przez męża?

Nie mamy z mężem rozdzielności majątkowej. Mąż od listopada zeszłego roku nabrał bardzo dużo chwilówek, dowiedziałam się o nich niedawno. Czy...

Jak w trakcie małżeństwa uzyskać rozdzielność majątkową?

Od ponad 40 lat trwa moje małżeństwo. Faktycznie od kilku lat małżeństwo jest fikcją, gdyż śpimy w oddzielnych pokojach, mamy oddzielne konta bankowe...

Czy żona ma prawo do pieniędzy ze sprzedaży samochodu?

Jesteśmy małżonkami. Mąż chce sprzedać samochód. Czy może pieniądze zachować tylko dla siebie? Poprzedni samochód kupiliśmy za wspólne pieniądze....

Zabezpieczenie majątku osobistego na wypadek rozpadu małżeństwa

Jestem mężatką, w drodze darowizny otrzymałam od taty pewną sumę pieniędzy – to mój majątek osobisty. Obecnie wspólnie z małżonkiem...

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej o jedną nieruchomość

Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej o jedną nieruchomość

Czy można dokonać rozszerzenia wspólności majątkowej małżeńskiej o jedną nieruchomość? Mam kilka nieruchomości i chciałabym umową objąć...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »