Indywidualne Porady Prawne
Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2020-10-02
Nie wiem, jak napisać pismo do sądu o ukaranie byłego męża za niestosowanie się do kontaktów z dziećmi. Ja z dwoma córkami mieszkam w Polsce, on w Norwegii, jesteśmy po rozwodzie 4 lata. W wyroku sądowym ojciec ma przyznany 1 tydzień ferii lub 50% dofinansowania do zorganizowanego przeze mnie wyjazdu. Gdy jest w Polsce, nie zabiera do siebie dzieci, kontakty są krótkie i sporadyczne. Alimenty przelewa nieraz z opóźnieniem, przez co np. nie mogę nigdzie wysłać dzieci na ferie, bo nie mam środków. Dodatkowo były mąż mnie prześladuje, donosi na rzekomo złą opiekę nad dziećmi. Co mam zrobić?
Instytucja, o której Pani napisała, to postępowanie w zakresie przymuszenia rodzica do wykonania kontaktów, a następnie nałożenie na takiego rodzica – w przypadku dalszego niestosowania się – kary pieniężnej.
Zgodnie z treścią art. 59815 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego „jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku”. W wypadku przewidzianym w § 1 sąd w nowym postępowaniu (po zagrożeniu określonym w art. 59815 § 1 i 2, bez potrzeby ponownego zagrożenia) nakłada na konkretną osobę, objętą uprzednim zagrożeniem od razu obowiązek zapłaty określonej sumy pieniężnej. Wysokość tej sumy jest zależna od liczby naruszeń obowiązków wynikających z orzeczenia sądu lub ugody w przedmiocie kontaktów z dzieckiem.
Zgodnie natomiast z treścią art. 113 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
„§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej”.
Z uwagi na powyższe, jak Pani widzi niniejsze postępowanie jest dwuetapowe – w pierwszej kolejności sąd zagrozi uczestnikowi nałożenie kary pieniężnej w przypadku braku zastosowania się do polecenia sądu. Następnie, w przypadku dalszego niestosowania się – sąd nałoży określoną karę pieniężną. Wniosek taki należy złożyć do sadu rejonowego miejsca zamieszkania dzieci. Wniosek należy zatytułować „Wniosek o zagrożenie zapłatą sumy pieniężnej za niewykonanie obowiązków wynikających z orzeczenia w przedmiocie kontaktów z dzieckiem”. Wniosek powinien spełniać wymogi pisma procesowego określone w art. 187 Kodeksu postępowania cywilnego, a oprócz tego wskazanie, jaką sumę pieniężną należy nałożyć na uczestnika, a więc ojca dziecka, w przypadku dalszego niestosowania się do kontaktów. Suma ta powinna być określona na podstawie zarobków ojca i jego możliwości finansowych – zazwyczaj jest to kwota od 300 zł do nawet 2000 zł za uchybienie kontaktowi.
Proszę także wskazać okresy, za które domaga się Pani zagrożenia, a wiec daty, w których ojciec miał mieć kontakt z dziećmi, a nie miał. Proszę także wskazać orzeczenie regulujące kontakty, a także załączyć niniejsze do sprawy. W uzasadnieniu proszę opisać także obecną sytuację oraz wskazać – jak Pani zrobiła to w niniejszym zapytaniu – jak wyglądają obecne kontakty. Po wpływie wniosku do sądu sąd wyznaczy w tym celu rozprawę i wezwie Państwa w celu przesłuchania. Po zakończeniu postępowania sąd wyda postanowienie, w którym zagrozi ojcu dziecka nałożeniem kary pieniężnej. W przypadku dalszego niestosowania się do kontaktów, sąd orzeknie już o nałożeniu kary, co stanowić będzie dla Pani tytuł wykonawczy – a wiec w celu egzekucji pieniędzy będzie Pani mogła skierować sprawę do komornika.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »
Zapytaj prawnika
Ostatnio dodane