Indywidualne porady prawne
• Autor: Eliza Rumowska
Rozważam rozwód z mężem, powodem jest jego zdrada. Mamy kilkumiesięczne dziecko. Mąż od 2 miesięcy nie mieszka z nami, przed separacją wielokrotnie wykazał się nieodpowiedzialnością w opiece nad dzieckiem, sam też nie przejawiał chęci do zajmowania się nim. Teraz odwiedza dziecko prawie codziennie, nie utrudniam mu kontaktów, mimo że dziecko zawsze było i jest bardzo marudne, gdy się nim zajmuje. Mąż przyznał, że przychodzi, aby nakłonić mnie do dania mu jeszcze jednej szansy, dziecko jest jedynie pretekstem. W związku z tym mam duże obawy przed rozwodem, a w konsekwencji podziałem opieki nad tak małym dzieckiem. Czy miałabym szanse na ograniczenie praw ojcu do widywania się z dzieckiem jedynie w mojej obecności? Ewentualnie jakie warunki musiałyby być spełnione, aby takie ograniczenie zastosować? Nie chciałabym przed sądem wywlekać szczegółów dotyczących nieodpowiedzialnego zachowania męża wobec dziecka, czy jest to w ogóle możliwe?
W opisanej sprawie nie tyle chodzi o podział sprawowanej opieki nad dzieckiem, co o uregulowanie kontaktów ojca z dzieckiem.
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w tym zakresie stanowi:
„Art. 113. [Prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów]
§ 1. Niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów.
§ 2. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.”
Art. 1131. [Ustalenie sposobu utrzymywania kontaktów z dzieckiem]
§ 1. Jeżeli dziecko przebywa stale u jednego z rodziców, sposób utrzymywania kontaktów z dzieckiem przez drugiego z nich rodzice określają wspólnie, kierując się dobrem dziecka i biorąc pod uwagę jego rozsądne życzenia; w braku porozumienia rozstrzyga sąd opiekuńczy.
§ 2. Przepisy § 1 stosuje się odpowiednio, jeżeli dziecko nie przebywa u żadnego z rodziców, a pieczę nad nim sprawuje opiekun lub gdy zostało umieszczone w pieczy zastępczej.”
Zobacz również: Prawa ojca przed rozwodem
„Art. 1132. [Ograniczenie utrzymywania kontaktów z dzieckiem]
§ 1. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, sąd opiekuńczy ograniczy utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem.
§ 2. Sąd opiekuńczy może w szczególności:
1) zakazać spotykania się z dzieckiem;
2) zakazać zabierania dziecka poza miejsce jego stałego pobytu;
3) zezwolić na spotykanie się z dzieckiem tylko w obecności drugiego z rodziców albo opiekuna, kuratora sądowego lub innej osoby wskazanej przez sąd;
4) ograniczyć kontakty do określonych sposobów porozumiewania się na odległość;
5) zakazać porozumiewania się na odległość.”
„Art. 1133. [Zakaz utrzymywania kontaktów z dzieckiem] Jeżeli utrzymywanie kontaktów rodziców z dzieckiem poważnie zagraża dobru dziecka lub je narusza, sąd zakaże ich utrzymywania.”
Art. 1134. [Zobowiązanie rodziców do określonego postępowania]
Sąd opiekuńczy, orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, w szczególności skierować ich do placówek lub specjalistów zajmujących się terapią rodzinną, poradnictwem lub świadczących rodzinie inną stosowną pomoc z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń.
Art. 1135. [Zmiana rozstrzygnięcia o kontaktach z dzieckiem]
Sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka.”
Jak się powyższe regulacje mają do postawionych pytań?
Zobacz również: Kontakty z dzieckiem w obecności psychologa
„Czy miałabym szanse na ograniczenie praw ojcu do widywania się z dzieckiem jedynie w mojej obecności?” – Tak. Jak widać, przepisy przewidują to ograniczenie wyłącznie ze względu na dobro dziecka. W praktyce taki sposób realizacji kontaktów z uwagi na wiek dziecka jest orzekany przez okres 1 roku. Po tym czasie, gdy rodzic regularnie spotyka się z dzieckiem, występuje o zmianę sposobu realizacji kontaktów już bez obecności matki i na zewnątrz np.: z prawem zabierania do swego domu.
„Ewentualnie jakie warunki musiałyby być spełnione, aby takie ograniczenie zastosować?” – Do zastosowania jakichkolwiek ograniczeń potrzebne jest wykazanie, że są one konieczne ze względu na dobro dziecka.
„Nie chciałabym przed sądem wywlekać szczegółów dotyczących nieodpowiedzialnego zachowania męża wobec dziecka, czy jest to w ogóle możliwe? – Na razie to niekonieczne, bo tak jak pisałam, wiek dziecka usprawiedliwia kontakty w domu w Pani obecności, zaś później, kiedy ojciec występowałby za rok czy dwa o zmianę kontaktów – broniłaby się Pani wszelkimi argumentami, na które miałaby Pani dowody.
Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o rozwód lub odpowiedzi na pozew? Chcesz uregulować kontakty ojca z dziećmi po rozwodzie? Nasi prawnicy służą pomocą. Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika