• Zaktualizowano: 2024-04-28 • Autor: Iryna Kowalczuk
Czy jest jakakolwiek różnica przy orzekaniu o rozwodzie „za porozumieniem stron” oraz „bez orzekania o winie”?
Na początku pozwolę sobie przytoczyć regulacje prawne dotyczące rozwodu. Kwestię rozwodu reguluje Kodeks rodzinny i opiekuńczy (K.r.o.). Zgodnie z art. 56 K.r.o. stwierdzić należy, że aby mogło dojść do orzeczenia rozwodu musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia miedzy małżonkami. W tym celu sąd bada, czy istnieje miedzy nimi więź uczuciowa, fizyczna i majątkowa, a jeżeli nie istnieje, to od jak dawna. Należy pamiętać, iż o rozwodzie orzeka sąd po przeprowadzeniu rozprawy.
Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego można podzielić na trzy podstawowe grupy:
Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Rozwód bez orzekania o winie oznacza, iż żadna ze stron (ani mąż, ani żona) nie są winni rozpadu małżeństwa. Aby rozwód bez orzekania o winie mógł mieć miejsce, musi być porozumienie, zgodna wola pomiędzy mężem a żoną co do chęci rozwodu w takiej właśnie formie. Reasumując, aby można było orzec rozwód bez orzekania o winie, musi być między małżonkami porozumienie w tej kwestii, dlatego zwykle w pozwie używa się zwrotu, iż „wnoszę o rozwiązanie mojego małżeństwa z osobą X bez orzekania o winie za porozumieniem stron”. Zatem porozumienie stron jest konieczną przesłanką, aby miał miejsce rozwód bez orzekania o winie. Należy mieć również na uwadze, że za porozumieniem stron można także wystąpić np. o rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków, gdy np. zgadzają się oni, iż są oboje winni rozpadu pożycia małżeńskiego (np. z uwagi wzajemne zdrady) i z tego powodu chcą rozwodu i orzeczenia wzajemnej winy.
Zobacz również: Rozwód bez orzekania o winie a podział majątku
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu rozwodowego z orzeczeniem o winie małżonka? Jakie dowody przedstawić na sprawie w sądzie? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Iryna Kowalczuk
Magister prawa, absolwentka Lwowskiego Państwowego Uniwersytetu Spraw Wewnętrznych Ukrainy, uzyskany tytuł: magister prawa ukraińskiego; ukończyła także Studium Podyplomowe prawa UE na Uniwersytecie Warszawskim. Doświadczenie nabyła w trakcie pracy w dwóch kancelariach adwokackich. Udziela porad z zakresu prawa spadkowego i rodzinnego oraz w sprawach związanych z prawem ukraińskim. Biegle posługuje się zarówno językiem ukraińskim, rosyjskim, jak i polskim.
Zapytaj prawnika