Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy da się uzyskać przepustkę na ślub?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 2016-11-28 • Aktualizacja: 2020-05-28

Mój narzeczony przebywa w zakładzie karnym, pierwszą wokandę ma dopiero za rok, ale wcześniej chcielibyśmy wziąć ślub. Chodzi o możliwość uzyskania przepustki na ślub(oczywiście pod asystą) na to zdarzenie poza mury więzienia. Moja córka ma 14 lat, chciałaby brać udział w ślubie, ale do więzienia nie pójdzie - jest na to za wrażliwa. Czy da się uzyskać przepustkę na ślub?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy da się uzyskać przepustkę na ślub?

Udzielenie skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego na okoliczność zawarcia związku małżeńskiego

Szansą dla Pani i partnera jest przepis art. 217d K.k.w., zgodnie z którym „udzielenie tymczasowo aresztowanemu zezwolenia, o którym mowa w art. 141a § 1, wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje”.

Zgodnie z art. 141a § 1 K.k.w. „dyrektor zakładu karnego może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej, osoby godnej zaufania lub samodzielnie, na czas nieprzekraczający 5 dni, w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego”.

Udzielenie zezwolenia, o którym mowa powyżej, tymczasowo aresztowanemu mającemu prawa i obowiązki skazanego odbywającego karę pozbawienia wolności wymaga wydania zarządzenia o zgodzie przez organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje.

Wniosek o udzielenie zgody na opuszczenie zakładu karnego na okres jednego dnia pod konwojem funkcjonariusza służby więziennej celem zawarcia związku małżeńskiego

 W chwili obecnej Pani partner powinien złożyć wniosek o udzielenie zgody na opuszczenie zakładu karnego na okres jednego dnia, pod konwojem funkcjonariusza służby więziennej celem zawarcia związku małżeńskiego z Panią. Do wniosku należy dołączyć pełną dokumentację, tj. odpis skrócony aktu urodzenia Pani córki, która ma być uczestnikiem ceremonii. Dobrze byłoby, gdyby uzyskała Pani od psychologa na piśmie opinię, że dziecko nie nadaje się do uczestniczenia w ceremonii zawarcia przez Państwa związku małżeńskiego w więzieniu. Musi Pani bowiem pamiętać, że to Pani partner musi wykazać, że zawarcie przez Państwa związku małżeńskiego winno być kwalifikowane jako wypadek szczególnie ważny. Będzie to o tyle trudne, o ile zawarcie małżeństwa jest możliwe także w zakładzie karnym. Zasadne jest zatem przedstawienie możliwie szerokiej dokumentacji psychologicznej dziecka, by wykazać, że stan psychiczny dziecka nie pozwala jej uczestniczyć w ceremonii z zakładzie, a Pani nie wyobraża sobie, by dziecka na takiej ceremonii zabrakło.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »