• Zaktualizowano: 2024-04-27 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
Wiele osób zastanawia się, czy przedmioty nabyte przed ślubem wchodzą w skład wspólności majątkowej. W niniejszym artykule wyjaśniamy tę kwestię. Analizujemy przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczące majątku małżonków. Jako przykład posłuży nam sprawa pana Krzysztofa.
Sprawa pana Krzysztofa dotyczy jego syna, który bierze ślub. Aktualnie syn pana Krzysztofa buduje dom – inwestuje wszystkie pieniądze. Budowa jest obecnie na etapie stanu surowego zamkniętego ze zrobioną elektryką i tynkami. Syn pana Krzysztofa nie zakończył jeszcze wszystkich robót potrzebnych do odbioru domu. Działka została przepisana u notariusza w zeszłym roku na obu synów. W związku z tym pan Krzysztof zadał nam kilka pytań: „W jaki sposób syn może zabezpieczyć się przed ewentualnym rozwodem, tak aby wszystkie rzeczy, w które inwestował przed ślubem, nie podlegały ewentualnemu podziałowi majątku? Dodam, że nie wchodzi w grę żadna intercyza przedślubna. Czy dla sądu wystarczającym dowodem byłyby wpisy w dzienniku budowy? A może należałoby wykonać wycenę przez rzeczoznawcę przed ślubem? A może istnieje jeszcze jakaś inna możliwość?”.
Działka została przepisana na przyszłego małżonka – będę nazywać go narzeczonym − przed ślubem. Stanowi więc jego majątek odrębny. Odrębny od majątku narzeczonej. I sam ślub tego nie zmieni. To samo dotyczy nakładów poniesionych na budowę przed zawarciem związku małżeńskiego. To jest majątek odrębny narzeczonego. I w żadnym wypadku nie będzie podlegał podziałowi między małżonkami.
Tak reguluje to Kodeks rodzinny i opiekuńczy:
„Art. 31. § 1. Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
§ 2. Do majątku wspólnego należą w szczególności:
1) pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
2) dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków,
3) środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków”.
Z dniem zawarcia związku małżeńskiego powstanie między młodymi wspólność ustawowa. Przedmioty nabyte przed powstaniem tej wspólności – a więc przed ślubem – stanowią majątek odrębny tego małżonka, który to zakupił, czy poniósł nakłady – np. na budowę.
Zobacz również: Zakup działki przed ślubem
Istotne jest, aby narzeczony nigdy nie rozszerzył wspólności ustawowej o ten składnik majątku, czyli w jakikolwiek sposób nie dopisał swojej „drugiej połówki – żony” do tej własności – czy to umową o rozszerzeniu wspólności, czy darowizną.
Jeśli tego nie zrobi, obecnej narzeczonej po ślubie będzie przysługiwać prawo rozliczenia nakładów poczynionych w trakcie trwania małżeństwa, jeśli zostaną poczynione z majątku wspólnego – przy czym pan Krzysztof powinien pamiętać, że zarobki narzeczonego po ślubie stają się majątkiem wspólnym. Inaczej niż umową – intercyzą – nie da się tego wyłączyć. Chyba że narzeczony posiadać będzie jeszcze oszczędności sprzed zawarcia związku lub darowizny od rodziny – wówczas to nadal będzie jego majątek odrębny. Jeśli dokończy budowę domu bez ślubu z tych środków, to nie ma szans, aby narzeczona – żona w przyszłości − w razie rozwodu mogła żądać jakichkolwiek roszczeń z tytułu nieruchomości.
Ważne także, aby miał dowody np. na stan konta, oszczędności w dniu zawarcia związku małżeńskiego. Aby wykazać, iż z oszczędności dokończył inwestycję (np. ten dom wybudowany przed ślubem).
Każda złotówka zarobiona, odłożona w trakcie trwania małżeństwa stanowi majątek wspólny.
Zobacz również: Budowanie domu dla dzieci
Kupno mieszkania przed ślubem
Ania i Tomek planowali ślub na wiosnę. Kilka miesięcy przed uroczystością Tomek zakupił mieszkanie. Uznał je za swoją inwestycję. Po zawarciu małżeństwa para zamieszkała razem w tym lokalu. Mimo że Ania również wnosiła wkład finansowy w jego remont i wykończenie, nieruchomość pozostała własnością Tomka jako jego majątek osobisty, nabyty przed ślubem.
Inwestycja w działkę narzeczonego
Justyna i Kamil się zaręczyli. Kamil miał działkę budowlaną. Justyna przeznaczyła sporą sumę pieniędzy na jej rozwój. Liczyła na to, że po ślubie wybudują na niej dom. Jednakże, zgodnie z prawem, działka nadal stanowiła osobisty majątek Kamila, ponieważ została nabyta przed ślubem. Justyna nie miała formalnych praw do tej nieruchomości, chyba że Kamil włączyłby działkę do wspólności majątkowej małżeńskiej.
Samochód kupiony przed ślubem
Magda długo oszczędzała na nowy samochód. Tuż przed swoim ślubem z Robertem zakupiła wymarzone auto. Choć Robert często używał tego pojazdu, a nawet pomagał w jego naprawie, to pozostał on własnością Magdy. Zakupu dokonano przed zawarciem małżeństwa, więc auto nie weszło w skład wspólności majątkowej, którą para stworzyła po ślubie.
Podsumowując, pary planujące ślub powinny wiedzieć, jak zawarcie związku małżeńskiego wpłynie na ich majątek. Zgodnie z prawem przedmioty nabyte przed ślubem nie wchodzą w skład wspólności majątkowej, pozostając własnością osobistą tego, kto je nabył. Znajomość tych zasad pozwala na lepsze planowanie przyszłości i uniknięcie nieporozumień czy sporów majątkowych w małżeństwie. W przypadku większych wątpliwości i skomplikowanych spraw (dotyczących np. takich kwestii jak intercyza a budowa domu) warto skonsultować się z prawnikiem.
Potrzebujesz indywidualnej porady prawnej dotyczącej spraw majątkowych w małżeństwie? Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć majątek przed ślubem? Skorzystaj z naszych usług online! Oferujemy profesjonalne konsultacje i przygotowanie niezbędnych dokumentów, aby zapewnić Ci spokój i bezpieczeństwo prawne. Już dziś skontaktuj się z nami poprzez formularz umieszczony pod tekstem.
1. Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy - Dz.U. 1964 nr 9 poz. 59
Zastanawiasz się czy w razie rozwodu współmałżonek będzie miał prawo do domu który wybudowałeś przed ślubem, a w którym mieszkacie wspólnie od kilku lat? Czy dom wszedł do majątku wspólnego? Masz wątpliwości i chcesz poradzić się prawnika? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.
Zapytaj prawnika