• Autor: Izabela Nowacka-Marzeion
W 2010 r. otrzymałem aktem notarialnym darowiznę w postaci mieszkania własnościowego w bloku, czyli przed ślubem. W 2012 r. się ożeniłem. Czy w tej sytuacji moja żona ma prawo do tego mieszkania teraz? Czy w trakcie rozwodu i po rozwodzie ma prawo do mojego mieszkania i czy będę musiał ją spłacić?
Stosownie do art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) – z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny).
Do majątku wspólnego należą w szczególności:
Zobacz również: Dopisanie żony jako współwłaściciela domu
Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
Zgodnie z art. 33 K.r.o. – majątku osobistego każdego z małżonków należą:
Zobacz również: Czy działka kupiona przed ślubem wchodzi do majątku wspólnego?
Darowizna otrzymana przed zawarciem związku małżeńskiego stanowi Pana majątek odrębny. Nie będzie własnością Pana żony, dopóki nie sporządzi Pan aktu notarialnego, na mocy którego żona stałaby się współwłaścicielką. Nie ma żadnych praw do lokalu, oprócz prawa do mieszkania w nim w trakcie małżeństwa.
Jeśli poniesiecie w trakcie małżeństwa nakłady na ten lokal – remonty, ulepszenia itd., to będzie Pan zobowiązany do spłaty żony z połowy nakładów.
Zobacz również: Sprzedaż mieszkania kupionego przed ślubem
Planujecie budowę domu na działce należącej do męża, ale ty masz wątpliwości kto będzie rzeczywiście jego właścicielem. Co w przypadku rozwodu, czy będziesz miała prawo do tego domu? Opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion
Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.