Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z podziałem majątku?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dochód ze sprzedaży mieszkania nabytego przed ślubem a podział majątku

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-09-17 • Aktualizacja: 2020-05-31

Jeszcze przed ślubem z książeczki mieszkaniowej nabyłem mieszkanie. Zostało ono sprzedane w trakcie trwania małżeństwa. Czy dochód ze sprzedaży mieszkania wchodzi do wspólności majątkowej małżeńskiej? Pytam, gdyż wniosłem o podział majątku po rozwodzie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Dochód ze sprzedaży mieszkania nabytego przed ślubem a podział majątku

Jakie dochody wlicza się do majątku wspólnego?

Do majątku wspólnego należą również dochody z majątków osobistych każdego z małżonków (z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład tych majątków). Wszakże dochody te należą do majątku wspólnego tylko o tyle, o ile mają charakter dochodów normalnych (art. 53 § 1 in fine K.c.), tzn. z wyłączeniem dochodów uzyskanych w następstwie uszkodzenia lub zmniejszenia substancji rzeczy. Dochodami takimi są pożytki naturalne i cywilne rzeczy oraz pożytki prawa w rozumieniu art. 53 i 54 K.c.

Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, jeżeli według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy (art. 53 § 1 K.c.). Do pożytków takich należy np. drewno z lasu pozyskane w ramach prawidłowej gospodarki leśnej; nie stanowi natomiast pożytku naturalnego drewno pochodzące z wykarczowania całości lub części lasu, m.in. w związku ze zmianą przeznaczenia gruntu (uchwała SN z 23 października 1975 r., III CZP 71/75, LexPolonica nr 301540, OSNCP 1976, nr 5, poz. 100).

Pożytki cywilne rzeczy to dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego (art. 53 § 2 K.c.), np. czynsz z najmu lub dzierżawy.

Pożytkami prawa są dochody, które prawo to przynosi zgodnie ze swym społeczno-gospodarczym przeznaczeniem (art. 54 K.c.). Pożytkami takimi są np. odsetki od wierzytelności (uchwała SN z 30 maja 1979 r., III CZP 29/79, LexPolonica nr 301325, OSNCP 1979, nr 11, poz. 214) czy odsetki od wkładów oszczędnościowych (patrz A. Dyoniak, Przynależność odsetek..., s. 28).

Czy pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkania zakupionego przed ślubem wchodzą w skład majątku wspólnego?

Do majątku wspólnego wchodzi tylko tzw. czysty dochód (patrz art. 103) z majątku osobistego każdego z małżonków, tzn. przychód pozostały po odliczeniu wydatków koniecznych na osiągnięcie tego przychodu, np. obciążeń publicznoprawnych (tak S. Breyer i S. Gross, w: Kodeks..., s. 210; Sąd Najwyższy w postanowieniu z 25 stycznia 1977 r., III CRN 324/76, LexPolonica nr 330472, OSPiKA 1978, nr 3, poz. 51 z glosą L. Steckiego, tamże). Krytyka tego stanowiska (J.St. Piątowski, w: System..., s. 358-359; A. Dyoniak, Ustawowy ustrój..., s. 64: J. Pietrzykowski, w: Kodeks..., s. 182), zwłaszcza w obecnych realiach gospodarczych, nie wydaje się uzasadniona (patrz też T. Smyczyński, Glosa do uchwały Sądu Najwyższego z dnia 24 lipca 1997 r., III CZP 26/97, LexPolonica nr 324323, OSP 1998, nr 7-8, poz. 136).

Do majątku wspólnego należą zarówno dochody z tego majątku, jak i z majątku osobistego każdego z małżonków, pobrane w czasie trwania wspólności ustawowej. Nie stanowi dochodu z majątku osobistego jednego z małżonków przyrost wartości przedmiotu wchodzącego w jego skład, spowodowany zmianą cen tego rodzaju przedmiotów.

Korzyść uzyskana w następstwie sprzedaży składnika majątku osobistego jednego z małżonków, będąca różnicą między ceną jego zakupu a ceną sprzedaży, nie jest dochodem w rozumieniu art. 31 § 2 pkt 2 (uchwała SN z 21 września 1979 r., III CZP 59/79, LexPolonica nr 357543, OSNPG 1980, nr 3, poz. 12).

Zgodnie z powyższym cena uzyskana ze sprzedaży mieszkania nie jest dochodem i nie wchodzi w skład majątku wspólnego. Dochodem nie jest także różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »

Komentarze (0):



Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>






Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo pracy

prawo-mieszkaniowe.info

poduszki dekoracyjne Hampton

Szukamy prawnika »