Pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu

• Zaktualizowano: 2024-03-26 • Autor: Artykuł Partnera

Rozwód jest trudnym i bolesnym doświadczeniem. Stres związany z rozpadem związku utrudnia pozbieranie myśli nawet najbardziej zorganizowanym osobom. Wiele osób decyduje się wtedy na skorzystanie z pomocy adwokata. 

Jeśli zastanawiasz się jak przebiega pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu i jak się do niej przygotować, aby uzyskać z niej jak największą korzyść, to przeczytaj nasz artykuł.

Pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu

Jak wygląda pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu?

Przyjęło się, że na początku wizyty osoba, która chce się rozwieść opowiada adwokatowi jak przebiegało jej małżeństwo i co sprawiło, że podjęła decyzję o rozwodzie, a także informuje jakie są jej oczekiwania co do wyniku sprawy w zakresie winy, alimentów i władzy rodzicielskiej.

Następnie inicjatywę przejmuje adwokat rozwodowy i dopytuje o niezbędne informacje, wyjaśnia jak przebiega rozwód krok po kroku i o czym oprócz winy rozstrzyga sąd. Przedstawia wady i zalety każdego rozwiązania i doradza najlepsze w danej sytuacji. Naturalnie podczas wizyty adwokat odpowiada również na pytania klienta.

Wizyta może się na tym zakończyć – klient nie musi od razu zlecać adwokatowi prowadzenia całej sprawy. Jeśli jednak zdecyduje, że chce od razu nawiązać współpracę to konieczne będzie ustalenie warunków tej współpracy i udzielenie mu pełnomocnictwa. Zazwyczaj istnieje również możliwość zlecenia adwokatowi napisania samego pozwu rozwodowego, odpowiedzi na pozew, apelacji od wyroku rozwodowego, zarzutów do opinii biegłego lub innego pisma w sprawie. 

Płatność za wizytę u adwokata zwykle jest uiszczana z dołu, czyli po jej zakończeniu.

O co pytać adwokata w sprawie rozwodu?

Adwokat, wiedząc z doświadczenia o co może zostać zapytany przez klienta przeważnie sam z siebie przekazuje mu wszystkie niezbędne informacje bez pytania.

Adwokatowi od rozwodów na pewno warto zadać następujące pytania:

  • Czy korzystniejszy będzie rozwód z orzekaniem o winie czy bez?
  • Jakie dowody należy zebrać, aby uzyskać rozwód z winy drugiej strony?
  • Kiedy należą się alimenty i co wpływa na ich wysokość?
  • Jak najlepiej uregulować władzę rodzicielską i kontakty z dzieckiem po rozwodzie?
  • Jakie dokumenty będą potrzebne do rozwodu?
  • Ile trwa rozwód?
  • Jaki będzie koszt rozwodu?

Aby uzyskać jak największą korzyść z wizyty u adwokata spisz sobie wcześniej na kartce nurtujące cię pytania. Podczas samej wizyty również warto robić sobie notatki.

Co zabrać ze sobą na pierwszą wizytę u adwokata?

Nie musisz przygotowywać żadnych dokumentów na pierwszą wizytę. Oczywiście możesz zabrać wszystko to, co uważasz za istotne. Mogą to być np. wydruki wiadomości z komunikatorów internetowych, SMS, zdjęcia, nagrania, dokumenty z innych spraw sądowych itp. W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie dla adwokata od rozwodów niezwykle pomocne będą dowody zdrady albo innego niewłaściwego zachowania drugiej strony, ponieważ wtedy adwokat Kielce rozwody na ogół może łatwiej wygrać.

Wiedząc więcej o Twojej sprawie adwokat przekaże Ci listę dokumentów, jakie będą potrzebne do rozwodu. Dopiero na etapie wnoszenia pozwu o rozwód do sądu będzie potrzebny odpis skrócony aktu małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego oraz odpisy skrócone aktów urodzenia Waszych małoletnich dzieci, jeśli takie posiadacie.

Czy na wizytę u adwokata może przyjść ze mną członek rodziny, znajomy, koleżanka?

Zwykle adwokaci nie mają nic przeciwko temu, aby w trakcie wizyty towarzyszyła Ci zaufana osoba, aczkolwiek najlepiej jest się o to spytać przed wizytą, żeby uniknąć nieporozumień. 

Czy adwokatowi można powiedzieć wszystko?

Adwokatów obowiązuje tajemnica adwokacka, co oznacza, że adwokat nie może bez Twojej zgody ujawnić nikomu tego, czego się od Ciebie dowiedział.

W relacji z adwokatem najlepiej być szczerym. Podobnie jak lekarzowi czy spowiednikowi nic co ludzkie nie jest mu obce. Ponadto, jeśli Twój małżonek wie o Tobie coś, co potencjalnie może Ci zaszkodzić w sprawie rozwodowej, ukrywanie tego przed adwokatem uniemożliwi mu przygotowanie skutecznej linii obrony.

Ile trwa pierwsza wizyta u adwokata w sprawie rozwodu?

Pierwsza wizyta u adwokata w przypadku rozwodu bez orzekania o winie zwykle trwa nie dłużej niż 40 minut. W sprawie o rozwód z orzekaniem o winie wizyta może trwać jedną godzinę, a skomplikowanych przypadkach nawet dłużej. 


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

porady prawne eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

prawozus.pl

Szukamy prawnika »