• Zaktualizowano: 2024-04-21 • Autor: Marek Gola
Mam pytanie związane z ponownym wyjściem za mąż a kwestią alimentów na dzieci. Jestem po rozwodzie i mam przyznane alimenty na dzieci. Czy po wyjściu ponownie za mąż (co planuję w niedługim czasie) drugi mąż musi utrzymywać moje dzieci? Czy pierwszy mąż nie będzie musiał już płacić alimentów?
Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
Z treści Pani pytania wynika, że jest Pani po rozwodzie. Z małżeństwa pochodzą dzieci. W chwili obecnej zamierza Pani zawrzeć związek małżeński, jednak obawia się Pani, czy mąż nie będzie zmuszony płacić na utrzymanie Pani dzieci, a ich biologiczny ojciec będzie z tego obowiązku zwolniony.
Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że Pani były mąż nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dziećmi, a co najwyżej została mu ona ograniczona. Z tego też powodu, Pani drugi mąż nie może, ale też nie zamierza adoptować Pani dzieci.
Z uwagi na powyższe, samo zawarcie przez Panią związku małżeńskiego nie zwalnia ojca dzieci przed łożeniem na ich utrzymanie. Ojcem biologicznym dzieci jest bowiem w dalszym ciągu Pani były mąż, a to z kolei powoduje, że jest on zobowiązany do łożenia na ich utrzymanie.
Pani przyszły mąż nie jest natomiast w żadnym stopniu zobowiązany do łożenia na ich utrzymanie. Należy jednak podkreślić, iż zawarcie związku małżeńskiego będzie powodowało, że koszty wspólne, tj. mieszkanie, media itp., będą dzielone na kilka osób, tj. Panią, dzieci i męża, co z kolei spowoduje, że usprawiedliwione potrzeby dzieci niewiele jednakże się zmniejszą.
Zobacz również: Rozwód a dziecko z innym partnerem
Ania i Tomasz
Ania po rozwodzie z pierwszym mężem, z którym ma dwójkę dzieci, wychodzi ponownie za mąż. Tomasz, jej nowy mąż, nie jest prawnie zobowiązany do płacenia alimentów na dzieci Ani, które pochodzą z pierwszego małżeństwa. Obowiązek alimentacyjny wciąż spoczywa na biologicznym ojcu dzieci, chociaż Tomasz dobrowolnie wspiera finansowo całą nową rodzinę.
Ewa i Michał
Ewa wychodzi za mąż za Michała, posiadając z poprzedniego związku 10-letnią córkę Julię. Mimo że Michał traktuje Julię jak własne dziecko, nie przejmuje obowiązków alimentacyjnych po jej biologicznym ojcu, który nadal jest zobowiązany do płacenia ustalonych alimentów. Wspólne życie nie wpływa na zmianę obowiązków finansowych biologicznego ojca.
Katarzyna i Jacek
Po rozwodzie Katarzyna wychodzi ponownie za mąż. Jej nowy mąż, Jacek, jest gotów wspomagać finansowo wychowywanie dzieci z pierwszego małżeństwa Katarzyny, ale prawnie nie jest do tego zobowiązany. Alimenty nadal są obowiązkiem biologicznego ojca, chociaż Jacek dobrowolnie dodaje do budżetu rodziny, pomagając pokrywać codzienne koszty życia.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Potrzebujesz pomocy w napisaniu pozwu o alimenty lub odpowiedzi na pozew? Nasi prawnicy służą pomocą, opisz nam swój problem i zadaj pytania wypełniając formularz poniżej ▼▼▼.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marek Gola
Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.
Zapytaj prawnika