Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem rodzinnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nękanie i groźby ze strony żony kochanka

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2020-02-07

Mój mąż dowiedział się, że miałam romans (zainstalował mi program śledzący na telefonie). Wszystko mu potwierdziłam, opowiedziałam, jak wyglądała sytuacja, teraz staramy się poukładać nasze sprawy i naprawić małżeństwo. Niestety poinformował żonę mężczyzny, z którym się spotykałam, i przesłał jej wiadomości, jakie wymienialiśmy. Teraz ona mnie nęka i grozi (całkiem zrozumiałe), żąda połowy kwoty, którą jej mąż wydał na hotele oraz grozi, że opowie o wszystkim moim znajomym, współpracownikom i rodzinie oraz że wezwie mnie na świadka na rozprawę rozwodową. Czy mogę coś w tej sytuacji zrobić, jakoś się zabezpieczyć? Czy muszę oddać jej pieniądze? Jeśli wezwie mnie na świadka, czy muszę złożyć zeznanie w tej sprawie, czy mogę odmówić składania wyjaśnień?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nękanie i groźby ze strony żony kochanka

Mszczenie się może nosić znamiona groźby

W pierwszej kolejności wskazuję, iż w mojej ocenie zachowanie opisanej osoby może nosić znamiona groźby. Zgodnie bowiem z treścią art. 115 § 12 Kodeksu karnego groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jak również rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej; nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego lub innego postępowania, w którym może zostać nałożona administracyjna kara pieniężna, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem lub zachowaniem zagrożonym administracyjną karą pieniężną.

Na czym polega groźba karalna?

Zgodnie z art. 115 § 12 Kodeksu karnego groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 (tzw. groźba karalna), jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej. Przy czym nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem. Istotą groźby jest zatem zapowiedź naruszenia prawnego dobra (K. Daszkiewicz, Groźba w polskim prawie, s. 9), tj. zapowiedź spowodowania negatywnych konsekwencji, jakie mogą spotkać osobę zagrożoną lub jego osoby najbliższe. Innymi słowy, grożenie polega na ukazaniu innej osobie, że jeżeli nie wykona ona określonych działań korzystnych z punktu widzenia osoby wypowiadającej groźby, to może spotkać ją lub jej najbliższego niekorzystne zdarzenie, pogarszające jego sytuację, niż gdyby działanie to wykonał [Filar (red.), Kodeks karny, s. 524].


Z uwagi na powyższe wszelkie twierdzenia, iż informacje na Pani temat zostaną rozgłoszone i przekazane innym osobom, mogą przybierać postać groźby bezprawnej. Nie widzę także podstaw do tego, aby musiała Pani zwrócić jakiekolwiek środki finansowe, chyba że z niniejszym wystąpiłby Pani były partner – w zakresie np. powództwa o bezpodstawne wzbogacenie lub zwrot darowizny. W mojej ocenie nie ma jednak do tego żadnych podstaw. Dlatego nie powinna Pani spełniać powyższych roszczeń.

Zeznania podczas sprawy rozwodowej byłego kochanka

Odpowiadając także na dalsze pytanie, wskazuję, iż zgodnie z art. 261 Kodeksu postępowania cywilnego:

„§ 1. Nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka, z wyjątkiem małżonków stron, ich wstępnych, zstępnych i rodzeństwa oraz powinowatych w tej samej linii lub stopniu, jak również osób pozostających ze stronami w stosunku przysposobienia. Prawo odmowy zeznań trwa po ustaniu małżeństwa lub rozwiązaniu stosunku przysposobienia. Jednakże odmowa zeznań nie jest dopuszczalna w sprawach o prawa stanu, z wyjątkiem spraw o rozwód.
§ 2. Świadek może odmówić odpowiedzi na zadane mu pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej. Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi”.


Z uwagi na powyższe, jeżeli zostanie Pani powołana jako świadek w postępowaniu rozwodowym – co oczywiście może się zdarzyć – nie może Pani odmówić składania zeznań, bowiem niniejszy katalog osób uprawnionych od odmowy został wskazany w paragrafie 1.
Natomiast, jeżeli uzna Pani, że pojedyncze pytanie może narazić Panią lub Pani rodzinę na odpowiedzialność karną, hańbę lub szkodę – będzie Pani przysługiwało prawo do odmowy odpowiedzi na pytanie.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne tematy

Nieformalna separacja a problem z kryterium dochodowym

Z mężem nie mieszkamy i praktycznie nie utrzymujemy kontaktów od 10 lat. Nie mamy rozwodu ani separacji. Na pełnoletnie dzieci przesyła mi 1000 zł...

Jak zmusić siostrę do opieki nad matką?

Moja mama ze względu na demencję starczą wymaga codziennej opieki i kontroli. Opiekuję się mamą, ale sama mam coraz mniej siły. Mam młodszą siostrę,...

Czy żona może wyrzucić męża z jej mieszkania po rozwodzie?

Dostałem rozwód zaoczny bez orzekania o winie, ale nadal mieszkam z byłą już żoną w jej mieszkaniu. Czy może mnie za jakiś czas eksmitować...

Czy potrzebna jest zgoda ubezwłasnowolnionego męża na zamianę lub sprzedaż mieszkania?

Mieszkanie, które zamieszkujemy razem z mężem od 15 lat, jest naszą wspólnotą majątkową (własnościowe prawo do lokalu). Od niedawna mąż jest...


Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »